Jump to content

Γεννήστρα


Recommended Posts

Γεια σας

Τα apistogramma μου γέννησαν και θέλω να φτιάξω μια γεννήστρα για τα μικρά.

Εχω ενα 20λτρ στην ακρη και λέω να το γεμίσω ως τη μέση με νερό και να βάλω τα μωρά.Οι ζωντανοί οργανισμοί που θα φιλοξενήσει θα ειναι ΜΟΝΟ 2 μωρά των 5 χιλιοστών :bigemo_harabe_net-134:

Εφόσον βάλω νερό από την αλλαγή του μεγάλου,φυτά από το μεγάλο(moss και μόνο) και λίγο nitrivec θα είναι οκ για να φιλοξενήσει άμεσα τους 2 μπέμπηδες μου;;;

Υπόστρωμα δεν θα μπει και για το φιλτράκι το σκέφτομαι.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για τη βιασύνη αλλά θέλω άμεσα απάντηση αν μπορεί να γίνει χωρίς στρώσιμο η μεταφορά των 2 μωρών στη γεννήστρα αφού το νερό και τα φυτά θα είναι του ενυδρείου,για να αρχίσω τη διαδικασία από σήμερα.

Αρχικά θα βάλω τα μωρά σε κλασική γεννήστρα μες στο ενυδρείο για περίπου 5 μέρες ακόμα μεχρι να σταματησω την αρτεμια.Την αμεση απαντηση τη θελω επειδή αν απομακρυνω τα μωρα από τη μανα τους δε θα τα ξαναδεχτει.Αν όλα πάνε συμφωνα με το σχέδιο θα βάλω σε λειτουργία το 20λτρ 1 μέρα πριν βάλω τα μωρά σε αυτό.

Αυτό μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τη βιασύνη

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να βάλεις και μπόλι στο άλλο φίλτρο που θα φιλοξενήσει τα μικρά. Εάν δεν γίνετε θα πρότεινα να μην το επιχειρήσεις. Εαν ήταν μεγάλα τα ψάρια, εντάξει, αλλά είναι νεογέννητα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να δείξεις προσοχή στις κινήσεις γιατί συνήθως ο γόνος έχει προβλήματα σε τέτοιες αλλαγές.

Δώσε ίδιες συνθήκες νερού(παίρνοντας από το ενυδρείο που είναι τώρα) μαζί με κρυψώνες.Και μπόλιασε το φίλτρο σου από εκείνο που ήδη λειτουργεί σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...