Jump to content

Τα Χρυσόψαρα Πανε Μονο Με Χρυσοψαρα?


Nirvanaki

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μολις χτες αγόρασα το πρωτο μου ενυδρειο! Ειναι γυρώ στα 80 λιτρα και ειναι ακομα στην φαση που δουλευει χωρις ψαρια για να δημιουργήθουν οι καταληλες συνθηκες νερού. Προσφατα μου καναν δωρο ενα χρυσοψαρο (μαυρο) το οποιο προς το παρον βρησκεται μες την γυαλα μεχρι να μεταφερθει στο νεο του σπιτι. Στο petshop μου ειπανε οτι δεν ειναι σωστο τα χρυσοψαρα να βρισκονται με τροπικά ψαρια γιατι τα χρυσόψαρα τρωνε ολη την τροφη και τα υπολοιπα λοιμωκνονούν! Απογοήτευτικα! Ηθελα να εχω μες το ενυδρειο μου Αγγελόψαρα και ''ινδιανάκια'' αλλα δεν θελω το μικρούλι χρυσόψαρο να μεινει με την γυαλα του γιανα ζησουν τα αλλα στο ενυδρειο. Σιγουρα δεν μπορεί να υπαρξει συμβιώση?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν γινεται,επειδη ειναι ψαρι κρυου νερου το χρυσοψαρο.Τα αγγελοψαρα θελουν θερμοστατη.

Έγινε επεξεργασία - gregory97
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν γινεται,επειδη ειναι ψαρι κρυου νερου το χρυσοψαρο.Τα αγγελοψαρα θελουν θερμοστατη.

Και για πολλους αλλους λογος, χημεια νερου, επιθετικοτητα, τροφη..

Θα σου προτεινα να βγαλεις το λογικα oranda απο την γυαλα και να το βαλεις στο ενυδρειο..

Με μερικα βοτσαλα και σκληρα φυτα πχ εχινοδορους θα του φτιαξεις ενα πολυ ομορφο σπιτι. :)

Link to comment
Share on other sites

βοτσαλα και αλλα διακοσμητικά εχει..εχει και θερμόστατη επισης..

Το ψαρι ειναι black moore, μπορω να το βαλω στο ενυδρειο απο τωρα ή πρεπει να περιμενω καμια εβδομαδα οπως μου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου; από την γυάλα καλύτερα είναι να μπει στο ενυδρείο έστω και άστρωτο...μήπως η γυάλα είναι; Θερμοστάση δεν χρειάζεσαι για χρυσόψαρα. Επίσης μην το κρατήσεις μόνο του, πάρτου ακόμα ένα να έχουν παρέα (στα 80 λίτρα 2 είναι καλά) και μέχρι εκεί. Αλλά πρόσεξε να είναι παρόμοιο χρυσόψαρο, μην πάρεις κανένα common (τα απλά, κίτρινα) γιατί γίνονται θηρία και θα έχεις πρόβλημα (εκ πείρας). Να υποθέσω ότι έχεις φίλτρο που δουλεύει, μην ταίζεις πολύ γιατί κάνουν πολλά κακά, βάλτους 1-2 φυτά ανούμπιες που δεν τα πειράζουν, ή ότι άλλο με σκληρά φύλλα και θα είσαι μία χαρά. Ότι κάνεις να είναι και να φαίνεται φυσικό, μην προσπαθήσεις να δώσεις γεωμετρία στο ενυδρείο σου. Άσε και τα ψάρια να τα πειράζουν, με το καιρό θα γίνουν πιο όμορφα. Υπομονή θέλει και λίγη φροντίδα. Είπαμε όμως, μέχρι 2 χρυσόψαρα, κανένα σαλιγκαράκι και τίποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσο δραστήρια που "γεμίζουν" το ενυδρείο και το μάτι σου

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα το χρυσοψαρο στο ενυδρειο με την σταδιακη διαδικασια. ομως δεν διχνει καλα..εχει κατσει στο πάτο και δεν κουνιέτε :( :(

Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει αντιχλώριο στο ενυδρείο; το ίδιο με αυτό που έβαζες στην γυάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται το νερο τις περιοχης δεν εχει καθολου χλώριο...αλλα οκ σημερα τωρα ειναι καλυτερα το ψαρι, κολυμπαει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται το νερο τις περιοχης δεν εχει καθολου χλώριο...αλλα οκ σημερα τωρα ειναι καλυτερα το ψαρι, κολυμπαει κανονικα

Μάλλον θα ήταν το sock τηνς μεταφοράς...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται το νερο τις περιοχης δεν εχει καθολου χλώριο...αλλα οκ σημερα τωρα ειναι καλυτερα το ψαρι, κολυμπαει κανονικα

Ευχαριστα νεα!

Φιλτρακι εχει το ενυδρειο ετσι;

Μην ξεχασεις να βαλεις βακτηρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ειμαι πολύ χαρουμενη γιατι μολις χτες αγόρασα το πρωτο μου ενυδρειο! Ειναι γυρώ στα 80 λιτρα και ειναι ακομα στην φαση που δουλευει χωρις ψαρια για να δημιουργήθουν οι καταληλες συνθηκες νερού. Προσφατα μου καναν δωρο ενα χρυσοψαρο (μαυρο) το οποιο προς το παρον βρησκεται μες την γυαλα μεχρι να μεταφερθει στο νεο του σπιτι. Στο petshop μου ειπανε οτι δεν ειναι σωστο τα χρυσοψαρα να βρισκονται με τροπικά ψαρια γιατι τα χρυσόψαρα τρωνε ολη την τροφη και τα υπολοιπα λοιμωκνονούν! Απογοήτευτικα! Ηθελα να εχω μες το ενυδρειο μου Αγγελόψαρα και ''ινδιανάκια'' αλλα δεν θελω το μικρούλι χρυσόψαρο να μεινει με την γυαλα του γιανα ζησουν τα αλλα στο ενυδρειο. Σιγουρα δεν μπορεί να υπαρξει συμβιώση?

Προετοιμασε το ενυδρειο για black moor (αυτο νομιζω ειναι το ψαρακι σου) το ενυδρειο αυτο ετσι κι αλλιως δεν ειναι καταλληλο για αγγελοψαρα που θελουν καθαρο υψος νερου 50+ εκ.

Τα ινδιανακια δεν ειναι συμβατοι συγκατοικοι με τα αγγελοψαρα αφου θα γινεται πιθανοτατα

με οποια ασχημα αποτελεσματα στην πορεια.

Eδω, αν ξερεις αγγλικα, θα βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες για σωστη διατηρηση των χρυσοψαρων http://thegab.org/Articles/gab-articles-master-list.html

Link to comment
Share on other sites

delta66: ευχαριστω τα αρθρα

Οκ θα περιοριστω στα χρυσοψαρα. δεν θα αγορασω αγγελόψαρα ή ινδιανακια...! :(

Panos1990: ναι φιλτρο εχει το ενυδρειο φυσικα! ευχαριστώ και για τις πληροφοριες για τα common αν και σκεφτομαι να μην παρω τετειο γιατι μεγαλωνει πολυ!

Οσο για τα βακτηρια στο Petshop μου ειπαν οτι δεν χρεαζεται να βαλω γιατι θα δημιουργήθουν με το καιρο..

Χτες και σημερα το νερο του ενυδριεου θολώσε πολύ, ειναι φυσικό αυτο?? επειδη ειναι καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα βακτηρια στο Petshop μου ειπαν οτι δεν χρεαζεται να βαλω γιατι θα δημιουργήθουν με το καιρο..

Χωρις "τροφη" (οπου τροφη ειναι οι ρυποι) τα βακτηρια δεν αναπτυσονται.

Θα παρει περισσοτερο καιρο να στρωσει ενα ενυδρειο που τρεχει με σκετο νερο.

Αν βαλεις βακτηρια σε ενα ενυδρειο 80 λιτρων (συμφωνα με τις οδηγιες του) και βαλεις μονο ενα ψαρακι και ελεγχεις και λιγο αμμωνια κλπ θα στρωσει πανευκολα. Μετα απο 2-3 μηνες βαζεις και αλλο ενα ψαρακι ιδιο.

Αλλιως ακολουθα την σιγουρη και ασφαλη λυση του μπολιασματος.

Link to comment
Share on other sites

μπόλιασμα??

Το οτι θολωσε το νερο δεν ειναι καθολου καλο, σημαινει οτι εχεις παρα πολυ αμμωνια.

Αν μπορεις αλλαξε οσο περισσοτερο νερο γινεται απλα προσεξε να ειναι στην ιδια θερμοκρασια.

Οσο για το μπολι, πρεπει να παρεις απο καποιο αλλο ενυδρειο ετοιμη βιολογια.

Αυτη μπορει να εινα ισε μορφη "λασπης" μεσα απο ενα φιλτρο, σφουγκαρι ή βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι, ξαναντιμετωπιζω ενα προβλημα και ειπα να μην ξανανοιξω θεμα, ας λεω εδω τα προβληματα μου! Λοιπον, το black more που εχω εδω και πολλες μερες δεν πολυ κουνιεται, καθετε ακινητο στο πατο του ενυδρειου σαν να κοιματε. Χτες του πηρα λοιπον παρεα γιατι ειναι κοινωνικα τα χρυσόψαρα και σκεφτικα μηπως το ξεσυκώσει το καινουργιο. τιποτα, το αντιθετο εγινε μαλιστα! αντι να ξεσυκωθουν και να πηγαινουν παντου μεσα στο ενυδρειο καθονται στο πατο. Το καινουργιο (orada) ειναι πιο ζωηρο αλλα και παλι, παει καθεται διπλα στο αλλο. Σκεφτηκα οτι ισως τους ειναι κουραστικό να αντιστεκονατι συνεχεια στο ρευμα που δημιουργει το φιλτρο ομως δεν τρωνε και πολύ. Σχεδον καθολου! Φοβαμαι μηπως το black more πεθανει απο ασητια! Να αλλαξω τροφη? Παραλληλα ομως δεν υπαρχει κανενα δειγμα ασθενιας, ουτε ξεφτυσμενες ουρες, ουτε ασπρα σημαδακια.. Μπορει να φαινεται παραξενο που σας ανελυσα ολη την ψυχική υγεια των ψαριων μου, αλλα δεν θελω να μου πεθανει καποιο απο αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι κάποια ασθένεια αλλά το "άστρωτο" ενυδρείο.

Αν έβρισκες λίγο μπόλι (δηλαδή με απλά λόγια - έτοιμο στρωμένο υλικό) να βάλεις στο φίλτρο σου, θα δείς ότι θα άλλαζε η συμεριφορά τους.

Παράλληλα αύξησε και λίγο την θερμοκρασία αν έχεις θερμοστάτη, πήγαινε στους 24 κελσίου. (Θα βοηθήσει και την ανάπτυξη των βακτηρίων )

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

το νερο ειναι μονιμα στους 25, χωρις τον θερμοστατη, μονο με την θερμοκρασια δωματιου, ο θερμοστατης εχει γινει περιτος. Σε καποια pet shop που ζητησα μπολι δεν μου εδωσαν, ειπαν αν θελω πολυ να αγορασω βακτηρια ή να κανω υπομονη και θα γινουν με το καιρο, και δεν ξερω καποιον αλλο που να εχει για να μου δωσει. Ηδη εχει περασει μια εβδομαδα που ειναι σε λειτουργια το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...