Jump to content

ΑΠΟ ΘΗΡΕΥΤΗΣ....ΘΗΡΑΜΑ


Guest chmatz

Recommended Posts

Καλησπερα στο forum!

Να σας αναφερω κατι πολυ περιεργο που αντικρισα πρωι-πρωι που ξυπνησα.

Εχω ενα ενυδρειο 120λτ που φιλοξενει ενα Fahaka, 2 nigroviridis και 10 τιγρακια. Ομαλη συγκατοικιση τους

2 μηνες περιπου που βρισκονται ολα μαζι χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα.

Τωρα, θελετε το fahaka να ειναι ακομη μικρο (οπως και ολα τα αλλα αλλωστε) , θελετε τα τιγρακια να ειναι πολυ γρηγορα και να μην μπορει να τα πιασει, ολα βαιναν καλως παντως .

Τις τελευταιες 2-3 μερες προσεξα οτι το fahaka ηταν λιγο απομονωμενο καθως και λιγο υποτονικο.

Ετρωγε βεβαια κανονικα.

Υπεθεσα οτι δεν ειναι τιποτα ανησυχητικο, αφου οι μετρησεις ήταν οι πρεπουσες , εκανα και την καθιερωμενη (καθε 10ημερο) αλλαγη νερου, προσθεσα και το αλατακι του και τα βακτηριδιακια του και ολα καλα.

Μεχρι σημερα ομως....

Το πρωι που ξυπνησα βλεπω το Fahaka με κομματιασμενη ουρα (πολυ χαλια), το δεξι του πτερυγιο κομμενο τελειως, και κατι σαν δαγκωματια (υποθετω) πανω απο το δεξι του ματι.

Η κατασταση του απελπιστικη, δεν ξερω αν θα τα καταφερει να επιβιωσει. :welcome:

Αμεσως απομακρυνα ολα τα αλλα ψαρια και τα εβαλα στην καραντινα που διαθετω.

Τωρα καθομαι και παρατηρω το fahaka που κολυμπαει σε ασχημη κατασταση κουτουλώντας τα τζαμια του ενυδρειου. :thumbup:

Θελω επισης να τονισω οτι ιχνη μαχης σε αλλο ψαρι δεν υπαρχουν και αυτο το κανει ακομη πιο περιεργο.

Το fahaka, γνωριζω οτι ειναι απο τα πιο επιθετικα puffers, τρωει κυριολεκτικα οτι κινειται μεσα στο ενυδρειο και ενδεικνυται για species ενυδρειο.

Μιλαμε δηλαδη για εναν απο τους απολυτους θηρευτες που στην περιπτωση μου εγινε θηραμα. :thumbup:

Απιστευτο ε??

Οποιος μπορει να υποθεσει κατι ή να γνωριζει κατι περισσοτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Από puffers γνωρίζει αρκετά καλά ο ΤΑΝ. Μολις μπορέσει θα σου πει τι πρέπει να γίνει και τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

κρίμα το ψαράκι :welcome: ..το ξέρω και το συμπαθώ ιδιαίτερα!!

άντε να γιάνει μαμώτο!!

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όπως σου είχα ξαναπεί και από κοντά κακός είχες βάλει αυτά τα δυο είδη puffer μαζι.Ναι μεν είναι πιο επιθετικό το fahaka αλλά αυτό ισχύει συνήθως όταν περάσει τους 10 ποντους.Απο την άλλη τα nigroviridis είναι μεν πιο ήρεμα αλλά με πολύ έντονο το να τσιμπάνε τις ουρές άλλων ψαριών ιδιαίτερα κάποιου αλλού puffer καθότι και αργά ψάρια.

Καλά έκανες και απομάκρυνες τα άλλα ψάρια .Θα πρέπει να βάλεις melafix για τα χτυπήματα που έχει άμεσα και να συνεχίσεις να το παρακολουθείς.

Περιμένουμε νέα.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ρε φιλε, τι να πω? Ειλικρινα δε το περιμενα.

Το Melafix δεν το εχω, θα περασω αυριο να το παρω και ελπιζω να τα καταφερει το fahaka μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...