Jump to content

Eυχαριστω για την βοηθεια


jimpapas

Recommended Posts

Ευχαριστω για της χρησιμες παρατηρησης και πληροφοριες θα προσπαθησω να κανω καποιες αλλαγες συμφωνα με της συμβουλες σας.

Θα ηθελα και εγω να αλλαξω τα υποστρωμα σε αμμο αλλα μου φαινετε καπως δυσκολο γιατι το ενυδρειο ειναι στρωμενο,δεν ειναι επικινδυνο να βγαλω ολο το χαλικι και να βαλω αμμο;

Αν κανω αυτη την αλλαγη το φιλτρο βυθου δεν πρεπει να βγει;

Τελος για τα ψαρια εχετε δικιο θα βαλω μονο malawi mbuna.

Για κανενα φυτο που να αντεχει στης συνθικες του ενυδρειου;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις εξωτερικό φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα. Το σταματάς, αδειάζεις νερό (80%), βγάζεις τα ψάρια και τα βάζεις σε λεκάνη,κουβά, ενυδρείο ότι διαθέτεις.

Βγάζεις το χαλίκι, μπορείς να αφήσεις τα πλακάκια του φίλτρου απλά για προστατευτικά αφού θα βάλεις αργότερα πολλές πέτρες για τα mbuna.

Βάζεις την άμμο, βάζεις πέτρες πολλές κολημμένες μεταξύ τους μην έχουμε και κανένα ατύχημα από μετατώπιση βάζεις φυτά αν θέλεις (anubias, valisneria μπορούν να αντέξουν στις συνθήκες και τα ψάρια) και μετά γεμίζεις με νερό χλιαρό. Συνδέεις το φίλτρο και αφού έρθει η θερμοκρασια στα 26-27 κάνεις μία καλή προσαρμογή και μπλούμ.

Τώρα αν δεν έχεις εξωτερικό φίλτρο δυστυχώς θα πρέπει να ξαναστήσεις το ενυδρείο από την αρχή ή να αγοράσεις ένα εξωτερικό που θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως, το βάζεις για κανέναν μήνα να δουλεύει στο ενυδρείο και μετά κάνεις ότι είπαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις εξωτερικό φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα. Το σταματάς, αδειάζεις νερό (80%), βγάζεις τα ψάρια και τα βάζεις σε λεκάνη,κουβά, ενυδρείο ότι διαθέτεις.

Βγάζεις το χαλίκι, μπορείς να αφήσεις τα πλακάκια του φίλτρου απλά για προστατευτικά αφού θα βάλεις αργότερα πολλές πέτρες για τα mbuna.

Βάζεις την άμμο, βάζεις πέτρες πολλές κολημμένες μεταξύ τους μην έχουμε και κανένα ατύχημα από μετατώπιση βάζεις φυτά αν θέλεις (anubias, valisneria μπορούν να αντέξουν στις συνθήκες και τα ψάρια) και μετά γεμίζεις με νερό χλιαρό. Συνδέεις το φίλτρο και αφού έρθει η θερμοκρασια στα 26-27 κάνεις μία καλή προσαρμογή και μπλούμ.

Τώρα αν δεν έχεις εξωτερικό φίλτρο δυστυχώς θα πρέπει να ξαναστήσεις το ενυδρείο από την αρχή ή να αγοράσεις ένα εξωτερικό που θα το χρειαστείς ούτως ή άλλως, το βάζεις για κανέναν μήνα να δουλεύει στο ενυδρείο και μετά κάνεις ότι είπαμε παραπάνω.

Σε ευχαριστω εχω εξωτερικο φιλτρο αυτο που μου ειπες θα κανω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...