Jump to content

sos!! Σπάσιμο θερμομέτρου...


Recommended Posts

:thumbup::thumbup: αν και ειμαι μελος στο forum εδω και 2 μηνες περιπου ειναι η πρωτη φορα που ζηταω τη γνωμη σας.Κι αυτο γιατι προσπαθω τις οποιες αποριες μου να τις λυνω με το διαβασμα...

Σημερα λοιπον μετα απο μια αλλαγη νερου (ρουτινας) και αφου καθομουν και απολαμβανα το view διαπιστωσα οτι το θερμομετρο ειχε σπασει.Εσπασε το κατω μερος του,(αυτο που ειναι στη μπιλια υδραργυρου).Αποτελεσμα, να πεσουν κατι μαυρες μικρες μπιλιτσες(και οχι υδραργυρος) μεσα στο ενυδρειο, οι οποιες ηταν μεσα σ'αυτο το περιβλημα του θερμομετρου.Τι ηταν αυτες?Ανθρακας?υπαρχει προβλημα?

Αν καποιος ξερει ας απαντησει.... :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρες μπίλιες που πέσανε στο ενυδρείο σου μετά το σπάσιμο είναι απλός μεταλλικές, και ο σκοπός τους είναι να κρατάνε το θερμόμετρο κάθετο μέσα στο νερό αλλιώς λόγου του αέρα που περιέχει το θερμόμετρο θα επέπλεε στην επιφάνια του νερού οριζόντια. Μην φοβάσαι λιπών.

Link to comment
Share on other sites

Η μαύρες μπίλιες που πέσανε στο ενυδρείο σου μετά το σπάσιμο είναι απλός μεταλλικές, και ο σκοπός τους είναι να κρατάνε το θερμόμετρο κάθετο μέσα στο νερό αλλιώς λόγου του αέρα που περιέχει το θερμόμετρο θα επέπλεε στην επιφάνια του νερού οριζόντια. Μην φοβάσαι λιπών.

Αυτες οι μπιλιες συνηθως ειναι απο μολυβι, στην ουσια ειναι σκαγια σαν αυτα που βαζουν στα φυσιγγια των κυνηγων, δεν ξερω αν θα δημιουργησουν προβλημα ας απαντησει καποιος εμπειροτερος.. αλλα δεν ειναι απλα μεταλλικες! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να αφαιρέσεις όσες μπορείς και να μην τις αφήσεις μέσα στο νερό!

Μαζί με αυτές θα βγάλεις και όσο χαλίκι κρίνεις ότι πρέπει να φύγει!

Καλό είναι να καθαρίσεις όσο πιο καλά μπορείς!

Μου έχει τύχει και εμένα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα φιλε μου να τα αφαιρεσεις

για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλυτερα φιλε μου να τα αφαιρεσεις

για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

:thumbup: Παιδες ευχαριστω.Σκοπευω να βγαλω τα ψαρακια και να προχωρησω σε ξεπλυμα των διακοσμητικων( φυτα,πετρες κ.λ.π)και αλλαγη του χαλικιου...

Ετσι για να χω το κεφαλι μου ησυχο!!! :thumbup::welcome:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

:thumbup: Παιδες ευχαριστω.Σκοπευω να βγαλω τα ψαρακια και να προχωρησω σε ξεπλυμα των διακοσμητικων( φυτα,πετρες κ.λ.π)και αλλαγη του χαλικιου...

Ετσι για να χω το κεφαλι μου ησυχο!!! :thumbup::welcome:

και καλα θα κανεις :(

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το μολύβι δεν αφήνει ιχνη στο νερό, δεν διασπάται δηλαδή, ας μην τον αγχώνουμε το παιδί. ακου τους παλιότερους όμως.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το μολύβι δεν αφήνει ιχνη στο νερό, δεν διασπάται δηλαδή, ας μην τον αγχώνουμε το παιδί. ακου τους παλιότερους όμως.

θα συμφωνήσω.. :welcome:

μεγαλύτερη αναστάτωση θα προκαλέσεις με την ολική καθαριότητα..

βγάλε ότι μπορείς με καμιά σκουπιτσα..κανε και καμιά αλλαγή νερού και θα'σαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

ενας φίλος έχει τέτοιο θερμόμετρο με μπιλιες στο κατω μέρος οι οποίες μαγνητιζονται αν θες μπορείς να πάρεις το σκουπάκι για τα τζάμια του ενυδρείου σου που έχουν μαγνήτη και να κάνεις μια δύο βόλτες τον πάτο του ενυδρείου σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν βιαστηκα ή οχι αλλα εγινε αλλαγη στο χαλικακι και επι της ευκαιριας ενα πιο ''σωστο'' απο το εβδομαδιαιο ,καθαρισμα.Τα υλικα(φιλτρα κ.λ.π) ξαναμπηκαν στη θεση τους καθως και οι κατοικοι του ενυδρειου και ολα ''βαινουν καλως"" απο 4ημέρου.

Παντως μεγαλη φασαρια και ισως και για το τιποτα για μερικους, αλλα ολοι γνωριζουμε τι ζορι ειναι το να ''στησεις'' ενα ενυδρειο και μαλιστα χωρις απωλειες..

""Φυλαγε τα ρουχα σου για να τα εχεις ολα!!!!""

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τα υλικά στα φίλτρα να μην τα πείραξες !!!

Κάνε μετρήσεις καθημερινά για αμμωνία και νιτρώδη να δείς τι γίνετε !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...