Jump to content

αλγη!


sotos

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τι ειδους αλγη ειναι αυτη και πως μπορω να απαλαγω!

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Τι τιμες εχεις στα Νιτρικα;

Συνθηκες φωτισμου (ωρες- watt/λιτρο) ;

Απο εμπειρια μου μαλλον εχεις υψηλα νιτρικα, οποτε πιο συχνες αλλαγες νερου, λιγοτερο ταισμα και οχι υπερβολικη ιχθυοφορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πιο πολλές πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Έχεις κανένα καθαριστή; Ή φυτά που να έχουν γρήγορη ανάπτυξη; Πολλή σωστά σου επισημάνει και Ζακ για τα νιτρικά που μπορεί να προέρχονται από μη καταναλωμένοι τροφή. Επίσης μήπως ρίχνεις πολλή λίπασμα στα φυτά σου;

Link to comment
Share on other sites

θα κανω της μετρησης μου και θα σας πω αναλυτικα!

Link to comment
Share on other sites

τη πρώτη φορά που ειδα αλγη χάρηκα... (λέω οκ, ολα καλά πανε,) μετά που ειδα οτι ο γλύφτης δεν ασχοληθηκε με το καθαρισμό επηξα.... πες λεπτομεριες να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα νιτρικών....

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για να καταλάβουμε καλύτερα τι συνθήκες υπάρχουν στο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι bba. Ψάξε για αντίστοιχα θέματα που έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο forum. Δοκίμασε ένα διάλυμα 1/19 χλωρίνη/νερό και βούτηξε μόνο τα φύλλα (όχι τις ρίζες) για 2-3 λεπτά στο διάλυμα. Αν δεν δεις αποτέλεσμα (να ασπριζει ή να καίγεται η άλγη) κόψε τα φύλλα και πέταξέ τα. Αν δεν έχεις CO2 βάλε τουλάχιστον diy θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε,

ph 6.2

fe 0,25

PO4 0,2

GH 3

KH 3

NH3 0

NH4 0

co2 21mg/lt

φυτα στον αριθμο 30

ενυδρειο 400 καθαρα.

H διαρκεια φωτησμου ειναι 12 ωρες με δυο λαμπες μια ροζ και μια ασπρη 36w 5000 kelvin.

τυρφη δε χρησημοποιο.

Υποσρωμα sera 2cm και απο πανω χαλαζιακο χαλικι 5cm.

λυπασμα tetra 20ml ανα δεκα μερες μετα απο αλλαγη 50%

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ΝΗ4/ΝΗ3=0 (ολο μαζι αμμωνια) μαζι με ΝΟ2=0, σαν τιμες εννοουνται απο τη στιγμη που θεωρειται το ενυδρειο στρωμενο.Απο οτι βλεπω τιμες ΝΟ3 δεν αναφερεις.Θα επιμενω για τα νιτρικα, μιας και κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ υποπτα στην περιπτωση σου.

CO2, PO4, Fe ειναι καλα.

Το ΡΗ ειναι πολυ χαμηλο, υπαρχει λογος;Αν, δηλαδη, χρησιμοποιουσες και τυρφη αναρωτιεμαι τι τιμες θα ειχες....

Σαν φωτισμος ειναι πολυ λιγος (0,09 w/λιτρο) και η φωτοδιαρκεια αρκετα μεγαλη, συνηθως ειναι μεταξυ 8-10 ωρες.

Τι και ποσα ψαρια εχεις μεσα;

Κατα τη γνωμη μου χρειαζεται προσοχη στις συνθηκες του νερου σου και βελτιωση καποιων παραμετρων, οπως και αυξηση της ποσοτητας φωτισμου.

Α, επισης, 50% αλλαγη νερου, μαλλον υπερβολικη μου ακουγεται.Καλυτερα καθε εβδομαδα 30%.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ΝΗ4/ΝΗ3=0 (ολο μαζι αμμωνια) μαζι με ΝΟ2=0, σαν τιμες εννοουνται απο τη στιγμη που θεωρειται το ενυδρειο στρωμενο.Απο οτι βλεπω τιμες ΝΟ3 δεν αναφερεις.Θα επιμενω για τα νιτρικα, μιας και κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ υποπτα στην περιπτωση σου.

CO2, PO4, Fe ειναι καλα.

Το ΡΗ ειναι πολυ χαμηλο, υπαρχει λογος;Αν, δηλαδη, χρησιμοποιουσες και τυρφη αναρωτιεμαι τι τιμες θα ειχες....

Σαν φωτισμος ειναι πολυ λιγος (0,09 w/λιτρο) και η φωτοδιαρκεια αρκετα μεγαλη, συνηθως ειναι μεταξυ 8-10 ωρες.

Τι και ποσα ψαρια εχεις μεσα;

Κατα τη γνωμη μου χρειαζεται προσοχη στις συνθηκες του νερου σου και βελτιωση καποιων παραμετρων, οπως και αυξηση της ποσοτητας φωτισμου.

Α, επισης, 50% αλλαγη νερου, μαλλον υπερβολικη μου ακουγεται.Καλυτερα καθε εβδομαδα 30%.

To νερο το προετημαζω σε δεξαμενη για αυτο κανω και τοσες μεγαλες αλλαγες!στο ενυδρειο εχω 8 δισκους εκ των οποιον 4 αγριους γιαυτο και ο χαμηλος φωτησμος ειναι μονοδρομος οπως επισης και το ph(θελουν ακομα λιγοτερο).ετοιμαζω ενα αλλο ενυδρειο τωρα για να τουσ βαλω χωρια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...