Jump to content

καυσωνας στο δισκοενυδρειο!


tropikofilos

Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα μερη του φορουμ!!!ξερει κανεις να μου πει αν η λαμπα UV επηρεαζει την θερμοκρασια στο ενυδρειο??ρωταω γιατι ενω ο θερμαστατης δουλευει 29 βαθμους και τα 2 θερμομετρα που εχω μου δειχνουν 31,2 βαθμους!!!γιατι ετσι?εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις λίγο τον θερμαντήρα.

Συνήθως δεν δείχνουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τον εχω κατεβασει και σε καποια φαση τον σταματησα και τιποτα παλι τα ιδια!εντομεταξυ εχο 2 θερμομετρα ενα με υδραγιρο και ενα ψιφιακο δεν μπορει να πεφτουν τοσο εξω......

Link to comment
Share on other sites

εγώ που θελω στο δικο μου 26 C εχω ρυθμισει τον θερμαντηρα στους 24 (2 βαθμοι αποκλιση) για να πετυχω την επιθυμητη θερμοκρασια! Βασισου στο θερμομετρο,κατεβασε τον θερμαντηρα μεχρι να πετυχεις τη θερμοκρασια που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που θελω στο δικο μου 26 C εχω ρυθμισει τον θερμαντηρα στους 24 (2 βαθμοι αποκλιση) για να πετυχω την επιθυμητη θερμοκρασια! Βασισου στο θερμομετρο,κατεβασε τον θερμαντηρα μεχρι να πετυχεις τη θερμοκρασια που θελεις.

ακριβως το ιδιο εχω κανει κι εγω

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ... στο δικο μου 120λιτρο ... ουσιαστικα δεν χρειαζομαι θερμαντηρα.

Οι λάμπες μόνο κρατάν 27 βαθμους.

Ισως χρειαστει κανα ξημερωμα κατα τις 6, που θα πέσει η θερμοκρασια και θα τυχει να εχω απο πανω ανοιχτο το παραθυρο.

Τωρα που εκοψα το τσιγαρο και δεν ανοιγω τοσο, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μηπως το δικο σου ειναι κοντα σε καλοριφερ? εχεις πολλες λάμπες? ειναι πολύ ζεστο το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Ο μαγνητικός θερμοστάτης δεν θεωρείται αξιόπιστος, ειδικά όταν έχει κάποια χρόνια λειτουργίας.

Το ιδανικότερο είναι να συνδέσεις τον θερμαντήρα σου σε έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη, τον οποίο μπορείς να ρυθμίσεις με μία απόκλιση 0,2 του βαθμού, οπότε θα εξασφαλίσεις μια σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο και όλες τις εποχές.

Τα θερμόμετρα έχουν πολύ μικρές αποκλίσεις από τις πραγματικές θερμοκρασίες, οπότε θα έλεγα να θεωρήσεις τις ενδείξεις τους σαν σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσφατα που μου ξερυθμίστηκε ο σένσορας από το eheim θερμαινόμενο φίλτρο μου, χρησιμοποίησα ΤΡΙΑ (3) υδραργύρου και μάλιστα τα 2 υποτίθεται ακριβείας (sera precision) για να το ρυθμίσω.

Ε λοιπόν ΚΑΝΕΝΑ από τα τρία δεν έδειχνε την ίδια θερμοκρασία με κάποιο άλλο αλλά με απόκλιση 0.5 C.

Βγάλε τώρα συμπέρασμα :welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...