Jump to content

μεγαλο ενυδρειο!!


sotos

Recommended Posts

Βλεποντας το ενυδρειο του φιλου jojo στο forum μου δημιουργηθηκαν ορισμενες αποριες.Αν εξαιρεσουμε το οικονομικο σκελος που σιγουρα ειναι μεγαλο,ποσο ευκολη ειναι η συντηρηση του και κατα ποσο μπορουν να κρατηθουν η παραμετροι του νερου στο επυθημητο αποτελεσμα?Κατα ποσο μπορεις να το κρατησεις καθαρο οπως πρεπει?Με αλλα λογια μπορει κανεις να χαρει ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο στο σπιτι του τριων,τεσσαρων χιλιαδων λιτρων χωρις προβληματα?

Τα ρωταω αυτα γιατι ειμαι υπο σκεψη να φτιαξω ενα μεγαλο ενυδρειο και θα ηθελα γνωμες για το ποσο εφυκτο ειναι αυτο απο θεμα συντηρησης!

Δε θα ηθελα να κανω κατι και μετα να χασω τα αυγα και τα πασχαλια που λενε!

Θα ηθελα οι γνωστες του πραγματος να μου πουν τη γνωμη τους!

Link to comment
Share on other sites

Και στη θεωρια αλλα και στην πραξη ειναι πιο ευκολο να κρατας σταθερες τιμες σε ενα μεγαλο ενυδρειο απο ενα μικροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Και στη θεωρια αλλα και στην πραξη ειναι πιο ευκολο να κρατας σταθερες τιμες σε ενα μεγαλο ενυδρειο απο ενα μικροτερο.

Αυτό είναι αλήθεια.

Το μόνο που με ανησυχεί, είναι οι αντοχές της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση εχει να κανει με το τμημα..συντηρηση.Το κατασκευστικο θεωρουμε οτι εχει λυθει.Αν ανυσηχουμε για το βαρος στην πλακα τοτε μαλλον δεν εχουμε κανει καλη δουλεια.Δεν ειναι παιχνιδι αυτα τα λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο ισχύ, μικρό ενυδρείο μεγάλα προβλήματα, μεγάλο ενυδρείο μικρά προβλήματα, τεράστιο ενυδρείο σχεδόν ανύπαρκτα προβλήματα, σε ότι αφορά την σταθερότητα του βιότοπου.

Υπάρχουν και προβλήματα διαφορετικής φύσεως σου αναφέρω μερικά.

Η φροντίδα των φυτών το κλάδεμα τους και όλα τα συναφή (δηλαδή θέλει να θυσιάζεις πολλή χρόνο).

Ένα άλλο πρόβλημα που θα μπορούσα να φανταστό θα ήταν εάν παράδειγμα εισχωρούσε μια ασθένεια στο ενυδρείο θα την αντιλαμβανόσουν πολλή αργά. Λόγου του μέγεθος δεν μπορείς να ελέγχεις άμεσα τα ψάρια που θα είναι βέβαια πολλά.

Το οικονομικό είναι δικό σου θέμα.

Το κατασκευαστικό είναι ο τομέας που πρέπει να δήξης ιδιαίτερη προσοχή 4000.λιτρα δεν είναι παιχνίδι. (ίσος υπάρχει στο φόρουμ κάποιος πολιτικός μηχανικός αυτός θα μπορούσε να σε βοηθήσει στο κατασκευαστικό περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο ισχύ, μικρό ενυδρείο μεγάλα προβλήματα, μεγάλο ενυδρείο μικρά προβλήματα, τεράστιο ενυδρείο σχεδόν ανύπαρκτα προβλήματα, σε ότι αφορά την σταθερότητα του βιότοπου.

Υπάρχουν και προβλήματα διαφορετικής φύσεως σου αναφέρω μερικά.

Η φροντίδα των φυτών το κλάδεμα τους και όλα τα συναφή (δηλαδή θέλει να θυσιάζεις πολλή χρόνο).

Ένα άλλο πρόβλημα που θα μπορούσα να φανταστό θα ήταν εάν παράδειγμα εισχωρούσε μια ασθένεια στο ενυδρείο θα την αντιλαμβανόσουν πολλή αργά. Λόγου του μέγεθος δεν μπορείς να ελέγχεις άμεσα τα ψάρια που θα είναι βέβαια πολλά.

Το οικονομικό είναι δικό σου θέμα.

Το κατασκευαστικό είναι ο τομέας που πρέπει να δήξης ιδιαίτερη προσοχή 4000.λιτρα δεν είναι παιχνίδι. (ίσος υπάρχει στο φόρουμ κάποιος πολιτικός μηχανικός αυτός θα μπορούσε να σε βοηθήσει στο κατασκευαστικό περισσότερο)

Tο κατασκευαστηκο εννοειτε οτι εχει ληθει το το ερωτημα ειναι η σηντηρηση!Ας πουμε οτι κανεις ενα βιοτοπικο δισκων με πολλες μεγαλες ριζες και φυτα μικρων απαιτησεων οπως vallsneria κ.α φανταζομαι οτι σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δε θα χρειαζονται τοσο συχνα κλαδεμα οσο σε ενα μικρο!Ακομη με προληματιζει το καθαρισμα του χαλικιου. καθε ποτε πρεπει να γινεται και με τη τροπο!Το να κρατησεις οξυνο το νερο χρησημοποιουντε οι ιδιοι μεθοδοι,oπως σε ενα κανονικο ενυδρειο,δηλαδη co2,r/o?

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση εχει να κανει με το τμημα..συντηρηση.Το κατασκευστικο θεωρουμε οτι εχει λυθει.Αν ανυσηχουμε για το βαρος στην πλακα τοτε μαλλον δεν εχουμε κανει καλη δουλεια.Δεν ειναι παιχνιδι αυτα τα λιτρα....

φιλε jojo τελικα ειναι τυρανια η απολαυση!θελω να πω ποσες ωρες ασχολησε με το ενυδρειο σου την ημερα για να το εχεις σε καλη κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ 210 9373611

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY & ICM

Γ ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ

Υ.Σ : ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

Σε ευχαριστω πολυ!Θα τηλεφωνησω αυριο κατα της 13 00 η ωρα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ 210 9373611

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY & ICM

Γ ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ

Υ.Σ : ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

Εχετε καποιο site να μπω μεσα να δω λιγο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε jojo τελικα ειναι τυρανια η απολαυση!θελω να πω ποσες ωρες ασχολησε με το ενυδρειο σου την ημερα για να το εχεις σε καλη καταστασηΕιναι απολαυση...με ενα διωρο καθε εβδομαδα για καθαρισμα γυαλιων και σχεδον μηδενικες αλλαγες νερου[καθε δυο τρεις μηνες,ενα μικρο μερος]μια φορα τη βδομαδα συμπληρωμα νερου και ενα σχεδον καθημερινο ελενχο του πενταλεπτου.... μονο τυρανια δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε jojo τελικα ειναι τυρανια η απολαυση!θελω να πω ποσες ωρες ασχολησε με το ενυδρειο σου την ημερα για να το εχεις σε καλη καταστασηΕιναι απολαυση...με ενα διωρο καθε εβδομαδα για καθαρισμα γυαλιων και σχεδον μηδενικες αλλαγες νερου[καθε δυο τρεις μηνες,ενα μικρο μερος]μια φορα τη βδομαδα συμπληρωμα νερου και ενα σχεδον καθημερινο ελενχο του πενταλεπτου.... μονο τυρανια δεν ειναι.

Συντηρηση φιλτρων κανεις εσυ η το εχεις αναθεση σε καποια εταιρια και καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ 210 9373611

ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΥΤΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY & ICM

Γ ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ

Υ.Σ : ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

Το πρώτο ενυδρείο είναι πολύ εντυπωσιακό. Το δεύτερο δεν μπορώ να το καταλάβω. Κάτι σαν φάλαινα που κυνηγάει μαρίδες(?)

Τα συστήματα επεξεργασίας νερού απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να βρίσκονται στον κάτω όροφο. Τον καθαρισμό τον κρυστάλλων, εσωτερικά, θα πρέπει να την κάνει δύτης. Αλλά πόσο συχνά? Ίσως και δύο φορές την εβδομάδα, αφού προορίζεται για δημόσια παρατήρηση.

Αλήθεια αυτό το ενυδρείο βρίσκεται στην Ελλάδα? Αν όχι, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο, που θα μπορούσαμε να δούμε? Εκτός τον θαλασσόκοσμο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε jojo τελικα ειναι τυρανια η απολαυση!θελω να πω ποσες ωρες ασχολησε με το ενυδρειο σου την ημερα για να το εχεις σε καλη καταστασηΕιναι απολαυση...με ενα διωρο καθε εβδομαδα για καθαρισμα γυαλιων και σχεδον μηδενικες αλλαγες νερου[καθε δυο τρεις μηνες,ενα μικρο μερος]μια φορα τη βδομαδα συμπληρωμα νερου και ενα σχεδον καθημερινο ελενχο του πενταλεπτου.... μονο τυρανια δεν ειναι.

συμφωνω απολυτα με το φιλο Jojo. περασα απο τα 120 λιτρα στα 300.

και απο τα 300 στα 900. τι καταλαβα? με διαφορα το πιο σταθερο συστημα αλλα και το πιο ευκολο σε συντηρηση και απασχοληση ειναι των 900 λιτρων. ας σκεφτουμε τωρα το παραδειγμα των 3500 λιτρων του φιλου jojo. ειναι σαν καποιος να αγχωνεται για τη σταθεροτητα μιας λιμνης.. Ποιος ασχολειται να τη συντηρησει? Κανεις! ειναι ενα συστημα αρκετα μεγαλο ωστε να διατηρουνται ισορροπιες τετοιες που το κανουν ζωντανο και βιωσιμο παντοτε! Αρα οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο.... :thumbup: βεβαια φοβου οι γειτονες του κατω οροφου οπως πολυ καλα αναφερει ο φιλος Νικος. Φιλε jojo απλα.... ΜΠΡΑΒΟ!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Συντηρηση φιλτρων κανεις εσυ η το εχεις αναθεση σε καποια εταιρια και καθε ποτε...Σε μερικες μερες συμπληρωνει ενα χρονο λειτουργιας,ολο αυτο το διαστημα δεν εχω ανοιξει ποτε κανενα φιλτρο και δεν υπαρχει και λογος να το κανω μιας και ολα δουλευουν θαυμασια.Επειδη ολα τα φιλτρα ειναι ιδιοκατασκευες ειναι αυτονοητο πως μονο εγω ασχολουμαι μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τέτοια ενυδρεία θα πρέπει εκτός από την πλάκα τα οποία θα τα στηρίζει να τα στηρίζει και το ίδιο το υλικό , δηλαδή εννοώ ποιος μου εγγυάται ότι αυτό δεν θα ανοίξει???

Τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν είχε έστω μια μικρή διαρροή?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ ΑΠΟ ΧΥΤΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ / ΦΥΛΛΑ ΥΑΛΟΥ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΕΝΥΔΡΕΙΑ .

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΡΡΟΗ .ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΓΕΘΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .

ΑΠΟ ΑΠΟΨΕΩΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΛΑΒΕΤΕ ΥΠ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 13 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟ TEMPERED GLASS .

ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ ΚΟΣΤΟΣ .

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ

ME ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY INC

Papoutsoglou George

Naval Engineer

MSc in Quality Management

G.P. Innovatech Ltd

28 IONIAS Str, Nea Smirni 17121

Athens, Greece

Tel.: +30 210 9373611

Fax :+30 210 9373612

Mob :+30 6944987557

E mail : papoutsoglou@innovatech.gr[/b]

τη ωρες μπορω να σας βρω?Θα ηθελα καποιες πλοιροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε REYNOLDSGREECE

Μπορούμε να φέρουμε στην Ελλάδα φύλα ακρυλικό για να φτιάξουμε ερασιτεχνικά ενυδρεία με λογικό κόστος ?

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες μου είναι, για το παραλληλόγραμμο, το οποίο είναι πιο κοντά στις ερασιτεχνικές δραστηριότητες, αφενός, πως δεν κάνει "κοιλιά" ένα δίμετρο και αρκετά ελαστικό υλικό, αφετέρου, πως καθαρίζονται οι επιφάνειες χωρίς να χαράσσεται το υλικό. Ειδικά όταν πρόκειται για θαλασσινή χρήση, όπου η ασβεστιακή επιστρωματική άλγη είναι συνήθης και από την εμπειρία μας αφαιρείται μόνο με ξυράφι.

Όσο για τον πολυμερισμό του υλικού από το θαλασσινό νερό ή τη UV ακτινοβολία των φωτιστικών, θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες μου είναι, για το παραλληλόγραμμο, το οποίο είναι πιο κοντά στις ερασιτεχνικές δραστηριότητες, αφενός, πως δεν κάνει "κοιλιά" ένα δίμετρο και αρκετά ελαστικό υλικό, αφετέρου, πως καθαρίζονται οι επιφάνειες χωρίς να χαράσσεται το υλικό. Ειδικά όταν πρόκειται για θαλασσινή χρήση, όπου η ασβεστιακή επιστρωματική άλγη είναι συνήθης και από την εμπειρία μας αφαιρείται μόνο με ξυράφι.

Όσο για τον πολυμερισμό του υλικού από το θαλασσινό νερό ή τη UV ακτινοβολία των φωτιστικών, θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ : 1. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΙΛΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΧΟΣ 30 μμ

2. ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΚΟΙΤΑ ΠΧ (http://www.tropicalfishstore.com/careproducts.htm)

3 . ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΙΩΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΜΕΡΙΣΜΟ . ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ : 1. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΙΛΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΧΟΣ 30 μμ

2. ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΚΟΙΤΑ ΠΧ (http://www.tropicalfishstore.com/careproducts.htm)

3 . ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΙΩΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΜΕΡΙΣΜΟ . ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

....................................ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY INC

Papoutsoglou George.,..........................

ΤΟ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΑ ΗΤΑΝ 1500 ΛΙΤΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ….

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ,,,,,,,, REYNOLDS ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟ ?????????

>>>ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ

>>ΔΥΟ ΚΑΘΕΤΕΣ ΡΑΦΕΣ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 90 ΠΟΝΤΟΥΣ

>>ΚΑΙ ΥΨΟΣ 180 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ

>>4500/5200 ΕΥΡΩ ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΤΡΗΘΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ....

ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΡΡΟΗ ?????????

Link to comment
Share on other sites

CALVUS:

ΛΟΓΙΚΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ……….

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ…….

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY INC Papoutsoglou George: ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΕΝΑ ΓΥΑΛΙΝΟ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΧΥΘΗΚΑΝ…

CALVUS:

ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΚΑΝ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΘΑ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ

ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΓΙΑΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 90 Χ 1 ,80 ΝΑ ΜΟΥ ΧΥΣΕΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΝΑ REYNOLDS ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟ ΟΠΩΣ ΔΙΑΚΚΥΡΗΤΕΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΕΤΕ…

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS

POLYMER TECHNOLOGY

INC Papoutsoglou George:

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΜΕ ΝΕΟ ΑΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ….

CALVUS:

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4-5 ΜΗΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΑΚΡΥΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ,

ΟΣΟ ΣΤΟΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΑΤΕ. (ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΦΥΡΙΞΑΝ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ, ,,,,,,,, REYNOLDS ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟ?????????

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS POLYMER TECHNOLOGY

INC Papoutsoglou George ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ….

CALVUS: ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΣΑΣΤΑΝ ΠΑΡΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΜΕΤΤΑΛΙΚΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ MEXRIΚΑΙ ΓΥΑΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΞΥΛΙΝΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΦΕΛΙΖΟΛ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ. ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΧΑΛΑΓΕ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 5-6 ΜΗΝΕΣ 30-40 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ, ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΘΕΙ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ……….

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΝΤΕΝΤΕΚΤΕΒΙΣΤΙΚΑ…….

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS

POLYMER TECHNOLOGY

INC Papoutsoglou George: ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ

ΕΝΑ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟΝ ΧΟΝΤΟ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.....

CALVUS:

ΑΝ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ. ΕΝΝΟΩ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΠ….

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΕΝΝΟΩ…… ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΝΑΛΟΓΟ…..

ΓΙΑ ΤΗΝ REYNOLDS

POLYMER TECHNOLOGY

INC Papoutsoglou George: ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΥΡΩΠΑΙΟ / ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ 13.000 / 14.000 ΕΥΡΩ .

ΑΝ ΠΑΛΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 23.000 $ ΠΛΕΟΝΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ Γ ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ.

CALVUS:

ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΟΤΙ Ο ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ 1,80 Χ 90 ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 4800-52ΟΟ ΕΥΡΩ… ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ 23000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ (ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ- ΕΛΛΑΔΑ – 2000ΕΥΡΩ????_ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΩΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ+1000 ΕΥΡΩ???).

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ 90 ΔΙΑΜΕΤΡΟ Χ 1.80 ΥΨΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΛΕΓΑΤΕ ΛΙΓΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΗΖΕΙ 4800-5200 ΕΥΡΩ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 30000 ΔΟΛΛΑΡΙΑ?????

‘Η ΜΑΣ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΥΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΑΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟΣΟ 'Η ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΙ????????

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι οι ελάχιστες πιθανότητες αστοχίας υλικού, όπως και πιθανό πρόβλημα συγκόλησης, ιδιαίτερα σε γυάλινα ενυδρεία, πάντα θα υπάρχουν και δεν μπορούμε να τις αποκλήσουμε.

Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η εγγύηση στις κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...