Jump to content

Μου `χει σπάσει τα νεύρα το φίλτρο…


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Μου `χει σπάσει τα νεύρα το φίλτρο… :welcome:

Έχω ένα eheim 2217 γεμάτο με βιολογικό υλικό (όχι πολύ πυκνά τοποθετημένο). Ανά τακτά χρονικά διαστήματα, απο την έξοδο μου βγάζει μια μεγάλη ποσότητα αέρα, με μορφή φυσαλίδων, με αποτέλεσμα να γεμίζει όλο το ενυδρείο με μικρές μικρές φυσαλίδες! Όπως γίνετε αντιληπτό, εκτός της αντιαισθητικότητάς του θέματος, πιθανότατα από την εισροή αυτού του απότομου νέφους αέρα στο νερό να τρομάζουν τα ψάρια με όλα τα γνωστά συνεπακόλουθα. Θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς το λόγω για τον οποίο συμβαίνει αυτό, να μου δώσει μία λύση γιατί έχει αρχίσει να γίνετε εκνευριστικό…

Link to comment
Share on other sites

Κουνα λιγο το φιλτρο,γυρισε το και λιγο για να φυγει ο τυχον αερας απο μεσα :thumbup: Παντως εχω 2 τετοια φιλτρα 2217 και εδω και 2 χρονια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την λειτουργια τους,ασε που ειναι και αθορυβα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχει αρκετό καιρό που συμβαίνει αυτό. Το έχω κουνήσει αρκετές φορές για να φύγει ο αέρας από μέσα αλλά μετά από κάποια ώρα ξαναβγάζει. Από κάπου τραβά αέρα ο οποίος παγιδεύεται στο φίλτρο και όταν συσωρευτεί μία ικανή ποσότητα βγαίνει από το φίλτρο. Υπάρχει περίπτωση να βάλω στο sump μου το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όλο το φίλτρο; Εγώ σου είπα για την είσοδο και την έξοδο του φίλτρου. Κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ανετα μπορεις να το κανεις. Βεβαια εαν εκει εχει το μηχανικο σου θα χασει σε αποδοση γενικα το ενυδρειο σου σε αυτο το τομεα αλλα σε θεματα ανθρακα και αντιφωσφωρου δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα. Δεν θυμαμαι εαν εχεις βιολογικο υλικο στο εξωτερικο σου :thumbup: , αλλα και να εχεις παλι θα κανει τη δουλεια που θελεις. Θεωρητικα δεν θα κανει την ιδανικη σε αυτο το τομεα αλλα τι στο καλο εχεις τοσο βραχο και αμμο απο πανω? :thumbup::welcome:

Ειναι ευκολο να βγαλεις μια φωτογραφια του sump που εχεις? Ισως ετσι, θα μπορεσουμε να σου προτεινουμε καποια αλλη λυση. Ποτε δεν ξερεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή είναι η υπερχείλιση και το sump(και) μου. Όλα hand made όπως βλέπετε . Μάριε, το βιολογικό θέλω να βάλω μέσα στο sump. Θα έχω πρόβλημα λες;;; Αν το βάλω, σε ποιο διαμέρισμα να το βάλω; Έχω χωρίσει το sump σε 3 μέρη

post-1703-1165736225_thumb.jpg post-1703-1165736310_thumb.jpg post-1703-1165736396_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι, ότι αν βάλεις το φίλτρο μέσα στο sump (?) ή το συνδέσεις με το sump, τότε δεν θα υπάρχει αρκετή πίεση μέσα στο κάδο για να λειτουργήσει σωστά. Εάν είναι και στο ίδιο ύψος στάθμης νερού, τότε η συγκέντρωση αέρα θα είναι μεγαλύτερη.

Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να συνδεθεί με το κυρίως ενυδρείο και το κάνιστρο να βρίσκεται στο πάτωμα. Δηλαδή να έχει αρκετή διαφορά ύψους από τον πυθμένα του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το έχω κύριε Νίκο. Στο κυρίως ενυδρείο και είναι τοποθετημένο στο πάτωμα. Γιατί όμως μου μαζεύει αέρα;;; Έχετε καμιά εξήγηση;;;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το έχω κύριε Νίκο. Στο κυρίως ενυδρείο και είναι τοποθετημένο στο πάτωμα. Γιατί όμως μου μαζεύει αέρα;;; Έχετε καμιά εξήγηση;;;

Ή παίρνει από κάπου αέρα ή είναι πολύ στουμπωμένα τα υλικά. Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω.

Μήπως, η είσοδος, είναι κοντά σε καμία αερόπετρα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ούτε μία αερόπετρα στο ενυδρείο. Αυτούς τους δύο λόγους τους είχα στο μυαλό μου αλλά δεν συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Το μυστήριο παραμένει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω ούτε μία αερόπετρα στο ενυδρείο. Αυτούς τους δύο λόγους τους είχα στο μυαλό μου αλλά δεν συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Το μυστήριο παραμένει!!!

Βρε Νίκο, για να βγάζει αέρα, από κάπου παίρνει αέρα....

Με λίγη ψυχραιμία και υπομονή θα το βρεις.

Κοίτα τη φλάτζα στο καπάκι και κοίτα όλες τις συνδέσεις σωλήνων,

πάρε μερικά ται ραπ και σφήξε περισσότερο τους σωλήνες,

κάπου θα υπάρχει μία απειροελάχιστη τρυπίτσα που ρουφάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Θάνο! Το μόνο σίγουρο είναι αυτό που είπες: «για να βγάζει αέρα, από κάπου παίρνει αέρα» Θα κοιτάξω όλες τις συνδέσεις του και θα σφίξω με tair up. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή είναι η υπερχείλιση και το sump(και) μου. Όλα hand made όπως βλέπετε . Μάριε, το βιολογικό θέλω να βάλω μέσα στο sump. Θα έχω πρόβλημα λες;;; Αν το βάλω, σε ποιο διαμέρισμα να το βάλω; Έχω χωρίσει το sump σε 3 μέρη

Θα ειναι ιδανικο να μπορεσεις να βαλεις την βιολογια σου στο sump. Θα περναει ολο το νερο που παει στην υπερχειληση απο αυτο, θα εχει καλυτερη οξυγωνωση απο το canister (αν και με το προβλημα σου αυτο δεν ισχυει :welcome: ), και θα γλυτωσης απο την βαβουρα του εξωτερικου φιλτρου.

Ακριβως λογο της πολυ καλης οξυγωνωσης που θα εχεις στην βιολογια σου ετσι θα δεις και μια μικρη ανοδο στο redox. Αφου η βιολογια σου θα εχει παρει ακομα ποιο πολυ τα πανω της. Ολα ποιο μαζεμενα και θα δεις πως δεν θα το μετανιωσης οταν το αποφασισεις. Μην το φοβασε καθολου :thumbup:

Τωρα αν επιλεξεις να το κρατησεις, ψαξε για καποια τρυπουλα, φλατζουλα ξεραμενη η κατι τετοιο, οπως σου ειπε και ο Θανος, αλλα μαλλον για φλατζα το βλεπω. Εχουν την ταση στο αλμυρο νερο να ξερενονται ποιο γρηγορα απο οτι στο γλυκο..

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα τσεκαρισμα το σύνολο της κυκλοφορίας του φίλτρου. Όλες τις ενώσεις, άνοιξα το φίλτρο, καθάρισα την φλάτζα, γενικά έκανα ένα φρεσκάρισμα. Να δούμε τώρα πως θα πάει… Αν έχω νέα σας ενημερώνω…

Link to comment
Share on other sites

λέω κάτι απίθανο αλλά ποτε δεν ξέρεις!

μήπως έχεις συνδέσει την αναρόφηση και την επιστροφή ανάποδα?

οπότε να ρουφάει από την επιστροφή και αερα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα τωρα το προβλημα σου θα το λυσεις τωρα. Το σκεφτεσαι τελικα να βαλεις την βιολογια στο sump?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ρε Μάριε, προς το παρόν λέω να το αφήσω ως έχει. Με το νέο έτος θα κατεβώ Αθήνα και θα πάρω άλλα 2-3 κιλά βράχο για να ολοκληρωθεί η δουλειά. Συνολικά με 16-17 κιλά βράχο και ένα 2217 γεμάτο βιολογία νομίζω ότι θα είμαι οκ για τα λίτρα μου. Θέλω να αφήσω και λίγη δουλειά στο βράχο για να πάρει τα πάνω του!!! Όσο για το φίλτρο έχει σταματήσει σχεδόν τελείως να πετά αέρα έπειτα από το “service” του.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ρε Μάριε, προς το παρόν λέω να το αφήσω ως έχει. Με το νέο έτος θα κατεβώ Αθήνα και θα πάρω άλλα 2-3 κιλά βράχο για να ολοκληρωθεί η δουλειά. Συνολικά με 16-17 κιλά βράχο και ένα 2217 γεμάτο βιολογία νομίζω ότι θα είμαι οκ για τα λίτρα μου. Θέλω να αφήσω και λίγη δουλειά στο βράχο για να πάρει τα πάνω του!!! Όσο για το φίλτρο έχει σταματήσει σχεδόν τελείως να πετά αέρα έπειτα από το “service” του.

Την βιολογια σου θα την σηκωσει πολυ ανετα το ολο στησιμο του ενυδρειου σου. Μην σε αγχωνει αυτο. Tο καθε τι εχει το ρολο του, αμμος-υποστρωμα, βραχος, εξωτερικο φιλτρο, σκιμμερ...Φιλε μου εισαι πληρης! :welcome::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...