Jump to content

Θερμαντήρες για 540 lt


Giatrope

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Στο νέο ενυδρείο των 540lt που έστησα έχω βάλει για θερμαντικά σώματα 2 Jager που έιναι ο καθένας για max 300 lt, καθώς αυτούς ήδη είχα. Τους έχω βάλει σε μια απόσταση 5 cm περίπου ο ένας από τον άλλο και τους δύο να βγάζουν την ίδια θερμότητα, το οποίο δεν ξέρω αν είναι σωστο ή λάθος. Θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι λάθος ή σωστή η όλη τοποθέτηση και αν κρίνεται σκόπιμο να πάρω ένα μεγαλύτερο θερμαντήρα που να κάνει την δουλειά και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ο καθένας είναι 150 W. Τους ρύθμισα χθές στους 28C και σήμερα δείχνει το θερμόμετρο που είναι στο αντικριστό πλαινό τζάμι, 30.5C. Θα τους αφήσω μάλλον όπως είναι καθώς σταθεροποιήθηκε η θερμοκρασία εκεί.

Link to comment
Share on other sites

30,5 βαθμοι δεν ειναι πολλοι;Για τα περισσοτερα ψαρια η κανονικη θερμοκρασια ειναι 25-26 βαθμοι.

Link to comment
Share on other sites

Apo oti katalaba einai 150watt okafenas kai kata ti gnomi mou baltous antikrista stis duo gonies tu piso tzamiou,gia to epi8umito apotelesma.

Νομίζω ότι το σωστό είναι να μπουν όπως αναφέρει ο stratos για καλύτερη κατανομή της θερμότητας στο νερό.

30,5 βαθμοι δεν ειναι πολλοι;Για τα περισσοτερα ψαρια η κανονικη θερμοκρασια ειναι 25-26 βαθμοι.

Ακόμη και για δίσκους όντως δεν είναι πολλοί 30,5 βαθμοί ?? Έχεις θερμόμετρο και στην άλλη πλευρά για να συγκρίνεις ?

Αν μεταφέρεις τον ένα θερμαντήρα στην άλλη γωνία θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Όντως το ενυδρείο φιλοξενεί δίσκους, οι οποίοι δεν δείχνουν να έχουν προβλήμα με την θερμοκρασία. Στα προηγούμενα δισκοενυδρεία πάλι στους 29C τους είχα και ήταν ΟΚ. Θα σας ακούσω όμως και θα τους μοιράσω τους θερμαντήρες μειώνοντας παράλληλα και λίγο την θερμοκρασία. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...