Jump to content

Πως τα φυτευω?


sterba2

Recommended Posts

Εχω παρει τα εξης φυτα : Εchinodorus Rose, samolus valerandi , bacopa monnieri και θα ηθελα να ρωτησω πως τα φυτευω!

α) Το πλαστικο και το σφουγγαρακι που εχουν τα βγαζω?

β) Φυτευονται στο υποστρωμα ή καποιο φυτο απο αυτα πρεπει να εχει τις ριζες του εξω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει τα εξης φυτα : Εchinodorus Rose, samolus valerandi , bacopa monnieri και θα ηθελα να ρωτησω πως τα φυτευω!

α) Το πλαστικο και το σφουγγαρακι που εχουν τα βγαζω?

β) Φυτευονται στο υποστρωμα ή καποιο φυτο απο αυτα πρεπει να εχει τις ριζες του εξω?

Ολα φυτεύονται στο υπόστρωμα.

Τα πλαστικα και τα σφουγγαράκια τα βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κλεινω την αντλία και με μικρές κινησεις αφαιρώ το χαλίκι λιγο λιγο με τα δαχτυλα εκει που σκοπέυω να το φυτέψω, μετά σιγα-σιγά κανω και μια μικρη λακουβίτσα στο υπόστρωμα (θα δεις το νερό σε εκεινο το σημειο να γεμιζει χωμα αλλά διαβασε ποιο κάτω...) ενω ταυτόχρονα καποιος απο δίπλα ρουφάει το χωμα απο εκει που ανακατέυεται με μια συρριγγα μεγάλη, βάζω γρηγορα τη ρίζα και ξεπάζω τη τρ΄υπα με υποστρωμα και χαλίκι πάλι, το χωμα που εχει "ξεφυγει" και εχει αρχίσει να ανακατέυεται με το νερο αν ειναι πολύ το ρουφάω με τη συριγγα πάλι, (αν και θα κατακάτσει αργότερα). τη τρίτη φορά θα το πετύχεις σιγουρα χωρίς να γεμισεις ολο το νερό με χωμα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ κλεινω την αντλία και με μικρές κινησεις αφαιρώ το χαλίκι λιγο λιγο με τα δαχτυλα εκει που σκοπέυω να το φυτέψω, μετά σιγα-σιγά κανω και μια μικρη λακουβίτσα στο υπόστρωμα (θα δεις το νερό σε εκεινο το σημειο να γεμιζει χωμα αλλά διαβασε ποιο κάτω...) ενω ταυτόχρονα καποιος απο δίπλα ρουφάει το χωμα απο εκει που ανακατέυεται με μια συρριγγα μεγάλη, βάζω γρηγορα τη ρίζα και ξεπάζω τη τρ΄υπα με υποστρωμα και χαλίκι πάλι, το χωμα που εχει "ξεφυγει" και εχει αρχίσει να ανακατέυεται με το νερο αν ειναι πολύ το ρουφάω με τη συριγγα πάλι, (αν και θα κατακάτσει αργότερα). τη τρίτη φορά θα το πετύχεις σιγουρα χωρίς να γεμισεις ολο το νερό με χωμα...

"καποιος από δίπλα".."με μια μεγάλη σύριγγα"...??

πως το καταφέρνεις αυτό??

νομίζω ότι παιδεύεσαι.. :welcome:

άλλωστε το χώμα που ανασηκώνεται, κάθεται πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Μια τσιμπίδα θα κάνει όλη την δουλειά :welcome:

Ούτε θα τραυματιστούν οι ρίζες, ούτε θα ανακατευθεί το χώμα

Link to comment
Share on other sites

Μια τσιμπίδα θα κάνει όλη την δουλειά :welcome:

Ούτε θα τραυματιστούν οι ρίζες, ούτε θα ανακατευθεί το χώμα

ετσι μπραβο..τσακ μπαμ!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...