Jump to content

New puffer species


TAN

Recommended Posts

Με μεγάλη χαρά καθότι ήταν εντελώς απροσδόκητο παρέλαβα ένα νέο είδος puffer που μάλλον δεν έχει ταξινομηθεί και ήρθε απλά σαν tetraodon sp. :welcome:

Έχει ομοιότητες με τα tetraodon fluviatilus και tetraodon nigroviridis σε κάποια σημεία αλλά διαφέρει σημαντικά περισσότερο στην μορφολογία του. :thumbup:

Μερικες photo.

Link to comment
Share on other sites

Τι τυχεροι που ειναι ορισμενοι ανθρωποι.....

Ομορφο pufferακι φιλε ΤΑΝ, υποθετω πως δεν εχουμε ακομη πληροφοριες για το ειδος, τελικο μεγεθος κ.λ.π.

Λοιπον, σου δινω 24 ωρες να ανακαλυψεις το ειδος και να postαρεις μια παρουσιαση...χε

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα puffers είναι υπέροχη οικογένεια με θαυμάσια είδη. :welcome::thumbup::thumbup:

Αντε και το Σάββατο μπαίνω και εγώ στους κατόχους puffer :thumbup::(:( έστω και dwarf :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη χαρά καθότι ήταν εντελώς απροσδόκητο παρέλαβα ένα νέο είδος puffer που μάλλον δεν έχει ταξινομηθεί και ήρθε απλά σαν tetraodon sp. :thumbup:

Έχει ομοιότητες με τα tetraodon fluviatilus και tetraodon nigroviridis σε κάποια σημεία αλλά διαφέρει σημαντικά περισσότερο στην μορφολογία του. :thumbup:

Μερικες photo.

Κουκλι ειναι!! :welcome: Τι μαθαινεις απο ενα γνωστη τελικα στο καταλληλο σημειο! :thumbup:

Ξερεις απο ποια περιοχη ενδεχωμενος να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ρίζες από mbu πάντως!

Είναι πανέμορφο.

Θανάση εσύ που το έχεις δεί απο κοντά και έχεις καλύτερη άποψη, υπάρχει περίπτωση να είναι ενα mbu με ασυνήθιστη διάπλαση? Φαίνεται διαφορετικό στο σχήμα, αλλά μοιάζει πολυ στα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για το tetraodon cf. sabahensis ή Sabah Puffer.

Προελευση Μαλαισια, Βορνεο και τελικο μεγεθος 14 cm.

προκειται για puffer γλυκου-υφαλμυρου νερου.

Σωστα ΤΑΝ?? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για το tetraodon cf. sabahensis ή Sabah Puffer.

Έτσι είναι όπως στο είχα πει Χρήστο μου απλά περίμενα και μια τελευταία επιβεβαιώσει από φίλο στο εξωτερικό μιας και δεν υπάρχουν photo καθόλου στο net παρά 2 αρκετά αμφιλεγόμενες στο βιβλίο του Dr.Klaus. :thumbup:

Είναι ψάρι υφάλμυρο-Θαλασσινό(αυτήν την στιγμή κολυμπάει στο fish only μου) και μέχρι πρότινος ορίζαμε σαν τελικό μέγεθος τα 14cm.Το δικό μου πέρασε αυτό το μέγεθος μιας και είναι 17cm. :welcome:

Μερικές νέες photo.Εντύπωση μου έκανε ότι από την στιγμή που μπέικε το tetraodon fluviatilus έκανε μεγάλες χαρές και έχουν γίνει κολλητοί.

Link to comment
Share on other sites

Παντα πρωτοποριακός ο φιλος ΤΑΝ!

Ξεπερναει και τις αναφορες βιβλιων... :welcome:

Χαιρομαι που ο fluviatilus σου απεκτησε κολληταρι!!

Υ.Γ.

Ξανασκεψου την συγγραφη καποιου βιβλιου . . Dr TAN... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...