Jump to content

Τα τυφλά σημεία…


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Τα τυφλά σημεία…

Πριν περίπου 2-3 εβδομάδες άλλαξα λίγο το σκηνικό μέσα στο fish-only μου. Παίρνοντας οδηγίες από τους «μεγαλύτερους», έφτιαξα μία βάση για το βράχο την οποία τοποθέτησα όπως μου είχαν πει. Τότε θυμάμαι κάποιος μου είχε πει να προσέξω τα τυφλά σημεία στο ενυδρείο μου (σημεία που δεν υπάρχει ροή νερού έτσι ώστε να μη έχουμε κατακάθιση μορίων τροφής, περιττωμάτων κ.λ.π.). Στηριζόμενος και εγώ στα λόγια του τοποθέτησα ένα κυκροφοριτή tourbele 2500l/h πίσω από το βράχο για να είμαι ήσυχος… Με το πέρασμα του καιρού λοιπόν, άρχισα να βλέπω ότι ένα μεγάλο μέρος ακαθαρσιών συγκεντρώνετε πίσω από το βράχο. Εχθές λοιπόν τοποθέτησα ένα δεύτερο κυκλοφοριτή πίσω από το βράχο και άρχισαν να βγαίνουν ακαθαρσίες από παντού! Τελικά, μάλλον δεν είχα πολύ καταλάβει τι εννοούσε ο φίλος με το «πρόσεχε τα τυφλά σημεία»!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πετυχες ενα νεκρο σημειο και καταλαβες απο πρωτο χερι τι ακριβως ειναι :thumbup:

Βεβαια για καθε ενα δεν ειναι αναγκη να προσθετεις κυκλοφορητες... ισως καποια αναδιαταξη να βοηθησει οταν βεβαια νομιζεις οτι εχεις αρκετους στο ενυδρειο σου!

Μια χαρα πας.... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

.. για αυτό καλό είναι κατά διαστήματα με έναν κυκλοφοριτη να ξεσκονίζουμε λίγο το βράχο..

.. πάντα κάπου μαζεύει . :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε, προσεχε..! :welcome:

Εκανες ακομα ενα βημα στο να βρεις το καταληλο στησιμο του βραχου για το ενυδρειο σου. Την επομενη φορα που θα αλλαξεις το βραχο σου, θα ξερεις με ποιο πολυ ασφαλεια τι θα κανεις και να το φτιαξεις καλυτερα. Καπως ετσι αποχτας εμπειρια και απο οτι βλεπω τα πας καλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μια πολύ καλή βελτίωση.

Να προσθέσω στα όσα είπε ο Μάνος, ότι η χρήση wave maker, βοηθάει στην σωστή διασπορά του νερού, δημιουργώντας περιόδους περιδινήσεων και συνεχούς αλλαγής κατεύθυνσης.

Έτσι δεν είναι απαραίτητο να προσθέτουμε και ένα νέο κυκλοφορητή, κάθε φορά που ανακαλύπτουμε κάποιο νεκρό σημείο. Αρκεί βέβαια οι κυκλοφορητές, που διαθέτουμε, να έχουν τοποθετηθεί σε 'στρατηγικά" σημεία.

Ηλία βούλγαρη διαβάζεις???

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Νίκο, αυτά που μόλις μου αναφέρατε τα είχα σκεφτεί και ήθελα να ρωτήσω για το θέμα του wave maker. Συνδέονται όλοι οι κυκλοφοριτές σε wave maker; Πάντως καλός χρυσός ο turbele αλλά για πίσω από το βράχο νομίζω δεν κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των κυκλοφορητών, που μπορούν να συνδεθούν, εξαρτάται από τον τύπο του wave maker.

Ο δικός μου παίρνει 4. Πιθανά να υπάρχουν μοντέλα με περισσότερες θέσεις.

Μπορείς όμως να βάλεις δύο wave maker, τρία....

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω δει δεν είναι τίποτα παραπάνω απο πολλούς χρονοδιακόπτες μαζί! Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε κυκλοφοριτή σε wave maker έτσι δεν είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε κυκλοφοριτή σε wave maker έτσι δεν είναι;;;

Δεν αντέχουν όλοι οι κυκλοφορητές στα συνεχή και γρήγορα on-off.

Αυτοί, που είναι δοκιμασμένοι είναι οι maxi jet1000lt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε! Έβαλα, 3 300αριδες πίσω από το βράχο με γωνία 450 ο ένας με τον άλλο. Δύο turbele από 2500l/h ο καθένας. Ο ένας χτυπά στο βράχο, από την έξω πλευρά και ο δεύτερος στην επιφάνεια δημιουργώντας πολύ μεγάλο κυματισμό! Τώρα, οι 3 300άριδες είναι μονίμως ανοιχτοί. Ο ένας ο turbele ανάβει ανά ώρα μόνο το πρωί και ο δεύτερος λειτουργεί καθ` όλη τη διάρκεια της ημέρας αλλά το βράδυ παραμένει κλειστός. Πως σας φαίνεται το setup για την κυκλοφορία;;;

Στη foto φαίνονται οι 3 μικροί και ο ένας turbele

post-1703-1166195187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε! Έβαλα, 3 300αριδες πίσω από το βράχο με γωνία 450 ο ένας με τον άλλο. Δύο turbele από 2500l/h ο καθένας. Ο ένας χτυπά στο βράχο, από την έξω πλευρά και ο δεύτερος στην επιφάνεια δημιουργώντας πολύ μεγάλο κυματισμό! Τώρα, οι 3 300άριδες είναι μονίμως ανοιχτοί. Ο ένας ο turbele ανάβει ανά ώρα μόνο το πρωί και ο δεύτερος λειτουργεί καθ` όλη τη διάρκεια της ημέρας αλλά το βράδυ παραμένει κλειστός. Πως σας φαίνεται το setup για την κυκλοφορία;;;

Στη foto φαίνονται οι 3 μικροί και ο ένας turbele

post-1703-1166195187_thumb.jpg

Πιστεύω ότι έκανες καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σκοτωσες ολα τα νεκρα σημεια σου :welcome:

Το ψαχνεις πολυ σωστα...μπραβο Νικο !!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά.. μπράβο Νίκο..

δεν σου λείπει η φαντασία και εδώ σε βοήθησε πολύ .. :welcome:

.. φρόντισε να έχεις και εύκολη πρόσβαση για συντήρηση..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως φαίνεται ο σωλήνας στη foto, βγαίνει όλος μαζί και έτσι μπορώ εύκολα να καθαρίσω τους κυκλοφοριτές! Τώρα που το ξαναβλέπω ρε συ saltasos κρίμα που δεν είχα ανακαλύψει το aquazone πριν το καλοκαίρι για να σε γνώριζα και να έβλεπα το huge reef σου!!! Όλο το καλοκαίρι ήμουνα Κρήτη…

Link to comment
Share on other sites

Eκανες ωραια δουλεια..! :thumbup:

Ωραια σκεψη και πρακτικα εφαρμοσιμη. Ειδικα το σημειο με τις αντλιες που βγαινουν ολες μαζι ειναι απαικτο! :welcome:

Θα μας πεις στην πορεια τι δουλεια κανουν σε βαθος χρονου. Ωραια σκεψη! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναβλέπω ρε συ saltasos κρίμα που δεν είχα ανακαλύψει το aquazone πριν το καλοκαίρι για να σε γνώριζα και να έβλεπα το huge reef σου!!! Όλο το καλοκαίρι ήμουνα Κρήτη…

ναι κρίμα…

εσύ κερνούσες ρεθυμνιώτικη ρακη ??..κάπου το πήρε το μάτι μου :welcome:

Link to comment
Share on other sites

< Ηλία βούλγαρη διαβάζεις???΄>

Διαβάζω! Διαβάζω!!!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα μπράβο!!! Θανάση, βελτιώνω το setup όσο μπορώ, αλλά η συμαντηκότερη βελτίωση θα γίνει με την προσθήκη του Skimmer σου!!! :welcome: Ε;;; Ελπίζω το συντομότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...