Jump to content

Προοδος


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες,

Επιτελους μετα απο 1 βδομαδα στρωσιματος επιτελους μπηκαν τα πρωτα ψαρια.... 10 pseudomugil getrudae 1-1,5 cm περιπου ολα και ειναι καταπληκτικα... :wootwoot: :wootwoot: (οταν μπουν τα φυτα θα ανεβασω στο σχετικο section φωτογραφιες) εχω μια ερωτηση να κανω: ποσο καιρο χρειαζονται περιπου τα ψαρια να προσαρμοστουν? οταν τα εβαλα φαινονταν αρκετα στρεσαρισμενα αλλα μετα απο 4 ωρες πλεον κολυμπανε ολα μαζι.

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ποια τεχνική προσαρμογής εφάρμοσες ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

την κλασσικη... εβαλα μεσα στο νερο τη σακουλα και καθε 20 λεπτα προσθετα νερο απ το ενυδρειο... ελευθερωσα τα ψαρια μετα απο 1 ωρα περιπου... (το νερο απ το παλιο ενυδρειο το πεταξα)

Link to comment
Share on other sites

Αν λες ότι φαίνονται καλά και έχουν κοπαδιάσει ήδη τότε μάλλον είσαι οκ. Εγώ όταν έβαλα ψαράκια καθόμουν κανα 2ωρο και τα παρατηρούσα :) Καμιά φωτογραφία έχεις ανεβάσει ;

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως... :wacko: βασικα εχω ακομα να βαλω τα φυτα και τις λαμπες... θα ανεβασω φωτο οταν ολοκληρωθει.. :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα.... :D ειναι και μικρα ακομα μωρε και μακαρι να μεγαλωσουνε να βγαλουνε το χρωμα... αλλα ακομα και τωρα οπως τα βλεπω απο πλαι λαμπουνε τα καμαρια μου!!!!!! δοξα τον αγιο nidal που μου τα κρατησε!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,

Επιτελους μετα απο 1 βδομαδα στρωσιματος επιτελους μπηκαν τα πρωτα ψαρια.... 10 pseudomugil getrudae 1-1,5 cm περιπου ολα και ειναι καταπληκτικα... :wootwoot: :wootwoot: (οταν μπουν τα φυτα θα ανεβασω στο σχετικο section φωτογραφιες) εχω μια ερωτηση να κανω: ποσο καιρο χρειαζονται περιπου τα ψαρια να προσαρμοστουν? οταν τα εβαλα φαινονταν αρκετα στρεσαρισμενα αλλα μετα απο 4 ωρες πλεον κολυμπανε ολα μαζι.

γεια σου φίλε.

Μήπως είναι λίγο η μια εβδομάδα για το στρώσιμο?

Μετρήσεις έκανες?

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω... το ενυδρειο ουσιαστικα το εστησε ο nidal, ειναι συντονιστης εδω στο forum, ειμαστε και φιλοι και εκεινος με καθοδηγουσε στο στησιμο... αναλυτικα απο την ημερα που εβαλα το ενυδρειο σε λειτουργια: 3 μερες ετρεξε χωρις βακτηρια μονο με αντιχλωριο (Εsklarin) την πρωτη ημερα και μετα 1 βδομαδα με βακτηρια( Microbe lift Bacterial aquarium balancer) και τις τελευταιες 2 μερες λιγη τροφη και στη συνεχεια εβαλα τα ψαρια χωρις μετρησεις... ξερω οτι ειμαι αξιος γερου βρισιματος :mellow: αλλα πονταρω στην εμπειρια του... μεχρι στιγμης παντως καμια απωλεια..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης ότι θα ήταν καλή ιδέα αν το είχες ήδη φυτέψει πρώτα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να παρακολουθεις, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 αν θελεις να ξερεις οντως το τι γινεται γιατι αν και εχω ατελιωτο σεβασμο στο προσωπο του Νινταλ αυριο μεθαυριο μπορει να εχεις θεμα με τα ψαρια και να τρεχεις και να μην φτανεις! Το ενυδρειο δεν εχει στρωση ακομα και η ιδια εταιρια εχει οδηγειες χρησης του σκευασματος:

New Tanks

For the next 3 weeks add 1 tsp. of MICROBE-LIFT/ Bacterial Aquarium Balancer for every 20 gal. (76 L.) of aquarium water.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης ότι θα ήταν καλή ιδέα αν το είχες ήδη φυτέψει πρώτα το ενυδρείο.

η αληθεια ειναι οτι αυτο περασε πρωτα απ το μυαλο μου, αλλα ρωτησα και δεν υπαρχει προβλημα... φυτα θα μπουν αυτη την εβδομαδα οπως θα αγορασω και υγρα τεστ για μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις ( αλλα ελεος δηλαδη 25 και βαλε ευρω το τεστ, αν ειναι δυνατον κριση εχουμε). Πιστευω να πραττω σωστα αλλα οι συμβουλες ποτε δεν κανουν κακο οποτε ευχαριστω... :D
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να παρακολουθεις, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 αν θελεις να ξερεις οντως το τι γινεται γιατι αν και εχω ατελιωτο σεβασμο στο προσωπο του Νινταλ αυριο μεθαυριο μπορει να εχεις θεμα με τα ψαρια και να τρεχεις και να μην φτανεις! Το ενυδρειο δεν εχει στρωση ακομα και η ιδια εταιρια εχει οδηγειες χρησης του σκευασματος:

New Tanks

For the next 3 weeks add 1 tsp. of MICROBE-LIFT/ Bacterial Aquarium Balancer for every 20 gal. (76 L.) of aquarium water.

ναι οτι και να λεμε οι μετρησεις δειχνουν τα παντα οσο και να βοηθαει καποιος... τελος παντων, τεστ θα αγορασω μεσα στη βδομαδα... τα ψαρια μπηκαν προχτες, ποτε ενδεχεται να γινει η πρωτη αλλαγη νερου?
Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο χωρις ζωντανα θελουμε την αμμωνια για να αναπτυχθει γρηγορα η ολη βιολογια. Τωρα λογω του εχεις ψαρια ομως μεσα και εφοσων δεν κανεις μετρησεις θα πρεπει καπως να προφυλαχθεις για να μην εχεις καποια δυσαρεστη εκπληξη, οποτε για την ωρα εγω θα εκανα μια μικρη αλλαγη καθε 3 ημερες βαζοντας αντιχλωριο οπως το prime για να δεσμευη τις πολλες πολλες αζωτουχες ενωσεις και θα προσθετα βακτηρια σε ποσοστο της αναλογης αλλαγης νερου.

Καλο ειναι το νερο να το προετοιμαζουμε σε ενα δοχειο μερικες ωρες πριν, βαζοντας ενα θερμοστατη μαζι με καποιον μικρο κυκλοφοριτη ετσι ωστε να το φερνουμε στα επιπεδα του ενυδρειου μας σαν θερμοκρασια για να μην παθενουν θερμικο σοκ τα ψαρια μας και προσθετοντας το αντιχλωριο ετσι ωστε να δωσουμε χρονο στο σκευασμα να δραση κατα του ποσοστου χλωριου που μπορει να υπαρχει ακομα, και κατα καποιον βλαβερων ουσιων ή βαρεων μεταλλων που μπορουν να βρισκονται στο κεντρικο δυκτιο νερου. Επισης μην ταιζεις πολυ αυτη την περιοδο, μην πειραζεις τα φιλτρα και να εχεις καλη αναταραξη του νερου για περισσοτερο οξυγωνο, και καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης οπως ειπε και ο Αντρεας τυπου κερατοφυλλο σαν επιπλεον αμυνα.

Αληθεια τοσο εχουν φτασει τα τεστ στα μαγαζια; Εγω πιστευω πως στα 15 ευρω βρισκεις εκτος εαν εχω μεινει τοσο πισω με τις τιμες γιατι εχω καιρο να παρω ποια!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο χωρις ζωντανα θελουμε την αμμωνια για να αναπτυχθει γρηγορα η ολη βιολογια. Τωρα λογω του εχεις ψαρια ομως μεσα και εφοσων δεν κανεις μετρησεις θα πρεπει καπως να προφυλαχθεις για να μην εχεις καποια δυσαρεστη εκπληξη, οποτε για την ωρα εγω θα εκανα μια μικρη αλλαγη καθε 3 ημερες βαζοντας αντιχλωριο οπως το prime για να δεσμευη τις πολλες πολλες αζωτουχες ενωσεις και θα προσθετα βακτηρια σε ποσοστο της αναλογης αλλαγης νερου.

Καλο ειναι το νερο να το προετοιμαζουμε σε ενα δοχειο μερικες ωρες πριν, βαζοντας ενα θερμοστατη μαζι με καποιον μικρο κυκλοφοριτη ετσι ωστε να το φερνουμε στα επιπεδα του ενυδρειου μας σαν θερμοκρασια για να μην παθενουν θερμικο σοκ τα ψαρια μας και προσθετοντας το αντιχλωριο ετσι ωστε να δωσουμε χρονο στο σκευασμα να δραση κατα του ποσοστου χλωριου που μπορει να υπαρχει ακομα, και κατα καποιον βλαβερων ουσιων ή βαρεων μεταλλων που μπορουν να βρισκονται στο κεντρικο δυκτιο νερου. Επισης μην ταιζεις πολυ αυτη την περιοδο, μην πειραζεις τα φιλτρα και να εχεις καλη αναταραξη του νερου για περισσοτερο οξυγωνο, και καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξης οπως ειπε και ο Αντρεας τυπου κερατοφυλλο σαν επιπλεον αμυνα.

Αληθεια τοσο εχουν φτασει τα τεστ στα μαγαζια; Εγω πιστευω πως στα 15 ευρω βρισκεις εκτος εαν εχω μεινει τοσο πισω με τις τιμες γιατι εχω καιρο να παρω ποια!

δευτερο φιλτρο και θερμοστατη δεν εχω ουτε καποιο προχειρο δοχειο εκτος κ αν ο απλος κουβας ειναι λυση... οσον αφορα τα τεστ,με μια προχειρη ερευνα αγορας τα υγρα τα ειδα πανω απο 20 εκτος κ αν για αρχη παρω τα αλλα που υπαρχουν που ειναι πιο φθηνα.. Τα υγρα ομως δεν εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις? Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Τα υγρά τεστ είναι σίγουρα πιο αξιόπιστα αλλά και πιο ακριβά. Ομως μεταξύ της περίπτωσης να μην υπάρχουν καθόλου μετρησεις ξεκίνα έστω αγοράζοντας τα πιο βασικά φτηνά τεστάκια για να έχεις μετρήσεις εστω και ενδεικτικές και στο μέλλον οργανώνεσαι πιο καλά αγοράζοντας τα σωστά τεστ.

Υπάρχει όμως και το ενδεχομενο να σε εξυπηρετήσει κάποιος φίλος χομπίστας που ίσως μένει κοντά σου η το petshop που αγοράζεις τα ενυδρειακά σου είδη.

Link to comment
Share on other sites

δευτερο φιλτρο και θερμοστατη δεν εχω ουτε καποιο προχειρο δοχειο εκτος κ αν ο απλος κουβας ειναι λυση... οσον αφορα τα τεστ,με μια προχειρη ερευνα αγορας τα υγρα τα ειδα πανω απο 20 εκτος κ αν για αρχη παρω τα αλλα που υπαρχουν που ειναι πιο φθηνα.. Τα υγρα ομως δεν εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στις μετρησεις?

Κοιτα, εφοσων τα λιτρα σου δεν ειναι πολλα εστω και ενας μεγαλος κουβας κοντα στο καλοριφερ θα ειναι σιγουρα καλυτερα απο το να βαλεις απευθειας κρυο νερο. Εγω σου ανεφερα τον σωστο τροπο τωρα απο εκει και περα το τη θα κανεις ειναι δικο σου θεμα εννοειτε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...