Jump to content

Χρυσόψαρο με μαύρα στίγματα


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum! Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια σας. Μόλις σήμερα σας ανακάλυψα στη προσπάθεια μου να βρω τι φταίει και το ένα από τα δύο χρυσόψαρά μου έχει εμφανίσει μαύρα στίγματα (σαν βρωμιά) στο κεφάλι του και στις άκρες των ουρών του. 'Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να θεραπεύσω το ψαράκι; Επισυνάπτω σημερινή φώτο για να πάρετε μια καλύτερη ιδέα της κατάστασής του.

Θα σας ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Χρήστος

post-2723-1165853720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum! Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια σας. Μόλις σήμερα σας ανακάλυψα στη προσπάθεια μου να βρω τι φταίει και το ένα από τα δύο χρυσόψαρά μου έχει εμφανίσει μαύρα στίγματα (σαν βρωμιά) στο κεφάλι του και στις άκρες των ουρών του. 'Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο; Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να θεραπεύσω το ψαράκι; Επισυνάπτω σημερινή φώτο για να πάρετε μια καλύτερη ιδέα της κατάστασής του.

Θα σας ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Χρήστος

Γειά σου συνάδερφε

Τα ποστ μας φιγουράρουν μαζί...τα πρώτα ψάρια μια συμπτωματα εφηβίας ακμη κτλ κτλ...Πέρα από την πλάκα και επειδή νομίζω ότι τελικά τη διάγνωση μάλλον εσύ θα την κάνεις καλύτερα, αφού παρατηρείς το ψάρι όλη μέρα κτλ κτλ ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12 ...νομίζω πάντως ότι η δική σου περίπτωση είναι σίγουρα ασθένεια...ελπίζω όχι και στη δική μου..

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το παρουσιασε;

Ηταν απ την αρχη μεγαλοι λεκεδες ή ξεκινησαν σαν κουκιδες και "εννοθηκαν";

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το παρουσιασε;

Ηταν απ την αρχη μεγαλοι λεκεδες ή ξεκινησαν σαν κουκιδες και "εννοθηκαν";

Καλησπέρα,

στην αρχή ήταν πολύ μικρά μαύρα στίγματα στις άκρες των πτερυγίων και της ουράς του. Μάλιστα πριν από μέρες ο συγκάτοικος του παρουσίασε και αυτός τα ίδια συμπτώματα στην άκρη της ουράς του αλλά τώρα έχουν εξαφανιστεί. Το μαύρισμα στο κεφάλι έγινε μέσα σε μια μέρα, πολύ γρήγορα. Σήμερα δε βλέπω κάποια βελτίωση, ίσως και επιδείνωση αφου έχει πλέον μαύρους λεκέδες εκτός απο ουρά,πτερύγια,κεφάλι και λίγα στο σώμα του. Από αυτά που έχω διαβάσει καταλήγω στο συμπέρασμα πως είτε είναι εγκαύματα από την αμμωνία (πρέπει να κάνω κάποιο τεστ), είτε αλλάζει χρώμα, είτε υπάρχει κάποιο παράσιτο (σε αυτή τη περίπτωση δε ξέρω τι πρέπει να κάνω...) . Είναι υπό παρακολούθηση πάντως. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Υ.Γ Κατα τα άλλα το ψαράκι συμπεριφέρεται κανονικότατα και δε παρουσιάζει κάποιο άλλο ορατό πρόβλημα.

Χρήστος

Έγινε επεξεργασία - tzimc
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες και πες μας τις τιμες σου και σε ποσα λιτρα τα εχει και με τι συγκατοικους.

Υποψιαζομαι πως ειναι μαυρη κυλιδα αλλα απαντησε μου στα ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρείο σου;. Για να μπορέσουμε να σου πούμε με μεγαλύτερη σιγουριά θα πρέπει επίσης να μας δώσεις και μετρήσεις από το ενυδρείο σου, θερμοκρασίας ,αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών καθώς και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τι φίλτρο έχεις, πόσο καιρό είναι στρωμένο, τι υλικά έχεις σε αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρείο σου;. Για να μπορέσουμε να σου πούμε με μεγαλύτερη σιγουριά θα πρέπει επίσης να μας δώσεις και μετρήσεις από το ενυδρείο σου, θερμοκρασίας ,αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών καθώς και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τι φίλτρο έχεις, πόσο καιρό είναι στρωμένο, τι υλικά έχεις σε αυτό .

Να σας πω ότι είμαι εντελώς αρχάριος και μάλλον την ασχετοσύνη μου πληρώνουν τα ψαράκια μου... Μόλις χτες και από το site σας έμαθα για το κύκλο του αζώτου και γενικά για το στρώσιμο. Μια μικρή αναδρομή για να σας δώσω να καταλάβετε.

Πριν ενάμισι περίπου μήνα αγόρασα το ενυδρείο 10 lt περίπου, χρωματιστό χαλίκι, μια διακοσμητική πλαστική πέτρα, ένα φίλτρο εσωτερικό 3W και δύο απλά χρυσόψαρα. Η ιδιοκτήτρια του pet shop μου έδωσε και ένα μπουκαλάκι water conditioner (sera aquatan) που απ' ότι λέει στην ετικέττα προστατεύει βιολογικά τη μεμβράνη των ψαριών, ενώνει τα βαρέα μέταλλα, ελλατώνει το στρες των ψαριών και εξουδετερώνει το χλώριο.

Πήγα λοιπόν σπίτι καθάρισα ενυδρείο, χαλίκι, και τη πέτρα το γέμισα με επιτραπέζιο εμφιαλωμένο νερό έριξα μερικές σταγόνες απο το sera aquatan και περίμενα 2 ώρες περίπου όπως μου είπε για να βάλω τα ψάρια.

Στον ενάμιση μήνα που πέρασε το άλλο ψαράκι έβγαλε πριν καμια εβδομάδα ένα μαύρο στίγμα στο πάνω πτερύγιο του αλλά τώρα έχει εξαφανιστεί και φαίνεται υγιέστατο. Το άλλο που μαύρισε πρόσφατα έδειχνε και αυτό υγιέσταστο όλο αυτό το διάστημα και μάλιστα είχε πολύ μεγάλη όρεξη. Τώρα όμως είναι στη κατάσταση που βλέπετε στη φώτο.

Χτες ξανακαθάρισα όλο το ενυδρείο αδειάζοντας το τελείως και ξεπλένοντας το χαλίκι. Έχω την εντύπωση όμως από αυτά που έχω διαβάσει ότι αυτό δεν είναι πολύ καλό. Μάλλον ξανάρχισα νέο κύκλο αζώτου (αν το λέω καλά) και μάλιστα με το τρόπο που δεν προτείνετε...

Θα πάω σήμερα να προμηθευτώ αυτά τα τεστ μήπως και βγάλω κάποια άκρη.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Λοιπό τα τεστ της Tropical (5 in 1) έδειξαν φυσιολογικές τιμές για NO3, NO2, GH και μάλλον αυξημένα ΚΗ (300 ppm) και pH(8,4). Στο pet shop μου είπανε πως το μαύρισμα δεν είναι κακό και μάλιστα απ' ότι είδα είχε ένα ολόκληρο ενυδρείο γέματο με χρυσόψαρα σα το δικό μου... Δε ξέρω τι να πιστέψω...

Από χτες εμφανίζει και ένα άλλο σύμπτωμα. Ακουμπάει με τη κοιλιά στο χαλίκι και κάθεται έτσι ακίνητο. Το πρωί έτσι το βρήκα και μόνο όταν τα τάισα ξαναζωντάνεψε. Επισυνάπτω και μια σημερινή φώτο.

Χρήστος

post-2723-1166618056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το ψαρι δεν εχει προβλημα απλως ετσι ειναι τα χρωματα του.

Μηπως ηταν την ωρα που κοιμοταν γιατι και η μια η δικη μου μολις κλεισουν τα φωτα καθετε κατω στο χαλικι και κοιμαται του καλου καιρου και κανεις ακριβως αυτο που κανει και το δικο σου.

Παρακολουθατο για μερικες μερες πως θα ειναι και πες μας αν ολα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ψαράκι απεβίωσε... τις τελευταίες μέρες δεν κολυμπούσε σχεδόν καθόλου, σκάλωνε στο φυτό σε όρθια στάση, δεν είχε όρεξη για φαι και απ' ότι μπορούσα να δω δεν έκανε και την ανάγκη του. Μοναχικές γιορτές θα κάνει το άλλο... Ευχαριστώ πάντως όσους ενδιαφέρθηκαν.

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για την απωλεια . :)

Μηπως ομως πρεπει να δεις παλι τις μετρησεις σου γιατι μου φαινεται περιεργο να ολοκληρωθηκε ο κυκλος του αζωτου σε 10 μερες.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Πόσο καιρό ήταν σε αυτή την κατάσταση;

Το θέμα αυτό είναι παλιό, από το 2006 και πολλά από τα μέλη που συμμετείχαν στη συζήτηση φαίνονται ανενεργά. Πάντως αν μετρήσεις τις μέρες από το πρώτο post μέχρι τη μέρα που έγραψαν ότι πέθανε το ψαράκι πρέπει να βγαίνουν στις 13.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μήπως γνωρίζεις τίποτα γι' αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι το χρυσόψαρο μου αντιμετωπίζει το ίδιο!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μήπως γνωρίζεις τίποτα γι' αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι το χρυσόψαρο μου αντιμετωπίζει το ίδιο!!

Ανοιξε ενα νέο θέμα, συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών και θα λάβεις απαντήσεις, λύσεις κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μήπως γνωρίζεις τίποτα γι' αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι το χρυσόψαρο μου αντιμετωπίζει το ίδιο!!

Ανοιξε ενα νέο θέμα, συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών και θα λάβεις απαντήσεις, λύσεις κτλ.

Εδώ θα βρεις τη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας. Ανοίγεις νέο θέμα στην κατηγορία Ασθένειες, θεραπείες και φάρμακα γλυκού νερού κάνεις copy paste την φόρμα, την συμπληρώνεις και ανεβάζεις και φωτογραφία του ψαριού να το δούμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα φίλοι. Αρχάριος και εγώ ξεκίνησα με δύο όμορφα χρυσόψαρα από το λούνα παρκ τα οποία μου τα χάρισε κάποιος φίλος.

Τα έχω από αρχές Ιανουαρίου.Ένα μήνα έζησαν σε γυάλα 3 Lt.(2 Εβδομάδες μαζί με άλλα 2 -σύνολο 4), ώσπου έφτιαξα ένα μικρό ενυδρείο 25 Lt

με εσωτερικό φίλτρο και μία anubia. Στρώσιμο δεν έγινε παρά μερικές ημέρες μιας και δεν άντεχα να τα βλέπω άλλο στη γυάλα και να τυραννάω

με τις αλλαγές νερού.Σας παραθέτω την φόρμα διάγνωσης ασθένειας

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ένα από τα δύο χρυσόψαρα και συγκεκριμένα το comet είναι νωχελικό και παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά.

Συνήθιζε να είναι ο πρωταγωνιστής του ενυδρείου και τώρα είναι παράταιρος.Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:25
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό φίλτρο
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1,5 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):χρυσόψαρα 2,comet & common
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή 30% κάθε εβδομάδα,1 μέρα νηστεία και αρακά την επόμενη, νυφάδες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:χωρίς θερμόμετρο.από 15-22οC
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:χρυσόψαρο comet
- Ιστορικό Ψαριού:Ταλαιπωρημένο ψάρι από λούνα παρκ (παιχνίδι με γυάλες και μπαλάκια)
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):μαύρα σημάδια στο κάτω μέρος των βράγχιων που αυξάνονται με αργό ρυθμό,μειωμένη κινητικότητα,περίεργη συμπεριφορά,

στιγμές μου μένει πλήρως ακίνητο σε ακόμη και σε περίεργες πόζες, μοιάζει άλλοτε στρεσαρισμένο-φοβισμένο και κρύβεται άλλοτε βαριεστημένο και νωχελικό.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:fungus την οποία καταπολέμησα με μαγειρικό αλάτι(εξαλείφθηκε πλήρως κατά τη μεταφορά στο ενυδρείο σε λίγες ημέρες)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν έχω κάνει μετρήσεις του νερού με κάποιο test και ούτε μπορέσω μέχρι τον άλλο μήνα λόγω οικονομικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι. Αρχάριος και εγώ ξεκίνησα με δύο όμορφα χρυσόψαρα από το λούνα παρκ τα οποία μου τα χάρισε κάποιος φίλος.

Τα έχω από αρχές Ιανουαρίου.Ένα μήνα έζησαν σε γυάλα 3 Lt.(2 Εβδομάδες μαζί με άλλα 2 -σύνολο 4), ώσπου έφτιαξα ένα μικρό ενυδρείο 25 Lt

με εσωτερικό φίλτρο και μία anubia. Στρώσιμο δεν έγινε παρά μερικές ημέρες μιας και δεν άντεχα να τα βλέπω άλλο στη γυάλα και να τυραννάω

με τις αλλαγές νερού.Σας παραθέτω την φόρμα διάγνωσης ασθένειας

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ένα από τα δύο χρυσόψαρα και συγκεκριμένα το comet είναι νωχελικό και παρουσιάζει περίεργη συμπεριφορά.

Συνήθιζε να είναι ο πρωταγωνιστής του ενυδρείου και τώρα είναι παράταιρος.Παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:25

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικό φίλτρο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1,5 μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):χρυσόψαρα 2,comet & common

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή 30% κάθε εβδομάδα,1 μέρα νηστεία και αρακά την επόμενη, νυφάδες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:χωρίς θερμόμετρο.από 15-22οC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:χρυσόψαρο comet

- Ιστορικό Ψαριού:Ταλαιπωρημένο ψάρι από λούνα παρκ (παιχνίδι με γυάλες και μπαλάκια)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):μαύρα σημάδια στο κάτω μέρος των βράγχιων που αυξάνονται με αργό ρυθμό,μειωμένη κινητικότητα,περίεργη συμπεριφορά,

στιγμές μου μένει πλήρως ακίνητο σε ακόμη και σε περίεργες πόζες, μοιάζει άλλοτε στρεσαρισμένο-φοβισμένο και κρύβεται άλλοτε βαριεστημένο και νωχελικό.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:fungus την οποία καταπολέμησα με μαγειρικό αλάτι(εξαλείφθηκε πλήρως κατά τη μεταφορά στο ενυδρείο σε λίγες ημέρες)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν έχω κάνει μετρήσεις του νερού με κάποιο test και ούτε μπορέσω μέχρι τον άλλο μήνα λόγω οικονομικών.

Καλησπέρα,

Θέλεις να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία Ασθένειες, θεραπείες και φάρμακα γλυκού νερού για να συζητήσουμε σε δικό σου ξεχωριστό θέμα το πρόβλημά σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...