Jump to content

Εσείς «ξεσκονίζεται» το βράχο σας;;;


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Εσείς «ξεσκονίζεται» το βράχο σας;;;

Είχα διαβάσει πως: «ανά τακτά χρονικά διαστήματα ο βράχος μας πιθανόν να μαζεύει διάφορα αιρούμενα από το ενυδρείο μας. Έτσι καλό είναι να τον καθαρίζουμε εφαρμόζοντας, ένα ρεύμα σχετικά υψηλής ροής, πάνω στο βράχο.» Σήμερα έκανα κάτι τέτοιο με ένα κυκλοφορητή τον οποίο μετακινούσα με το χέρι μέσα στο ενυδρείο προκειμένου να καθαρίσω κάποιο σημεία που είχαν μαζέψει…διάφορα! Τόσο πάνω στο βράχο αλλά και κάτω από αυτόν (ανάμεσα βάση και βράχο) πολλά περιττώματα και υπολύματα άλγης και τροφής είχαν συσωρευτεί. Νομίζω ότι, αν και αναστάτωσα λίγο το ενυδρείο, έδωσα μία καλή ανάσα καθώς η αποικοδόμηση των υπολυμάτων αυτών πήρε το δρόμο προς τα φίλτρα, την υπερχείλιση και εν μέρει ελάφρυνα το φορτίο του ενυδρείου.

Εσείς τι λέτε; Συμφωνείτε με την συγκεκριμένη ενέργεια; «ξεσκονίζεται» το βράχο σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα μαζί με την αλλαγή (μικρό σύστημα !!!) εκτός αν συντρέχει κάποιος λόγος αναβολής πχ. καινούργιος κάτοικος, μην το φρικάρω τελείος !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είναι ζήτημα να το έχω κάνει αυτό δύο φορές, στο διάστημα που τρέχει το ενυδρείο μου.

Σίγουρα είναι μια καλή ενέργεια, πιστεύω , όμως ότι με τις συνεχείς ανακατευθυνόμενες ροές, κάτι τέτοιο δεν απαιτείται, τουλάχιστον συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η σωστή λύση είναι αυτή, απλά ήθελα να μάθω μήπως έκανα κανένα λάθος με την κίνηση αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Εσείς «ξεσκονίζεται» το βράχο σας;;;

Είχα διαβάσει πως: «ανά τακτά χρονικά διαστήματα ο βράχος μας πιθανόν να μαζεύει διάφορα αιρούμενα από το ενυδρείο μας. Έτσι καλό είναι να τον καθαρίζουμε εφαρμόζοντας, ένα ρεύμα σχετικά υψηλής ροής, πάνω στο βράχο.» Σήμερα έκανα κάτι τέτοιο με ένα κυκλοφορητή τον οποίο μετακινούσα με το χέρι μέσα στο ενυδρείο προκειμένου να καθαρίσω κάποιο σημεία που είχαν μαζέψει…διάφορα! Τόσο πάνω στο βράχο αλλά και κάτω από αυτόν (ανάμεσα βάση και βράχο) πολλά περιττώματα και υπολύματα άλγης και τροφής είχαν συσωρευτεί. Νομίζω ότι, αν και αναστάτωσα λίγο το ενυδρείο, έδωσα μία καλή ανάσα καθώς η αποικοδόμηση των υπολυμάτων αυτών πήρε το δρόμο προς τα φίλτρα, την υπερχείλιση και εν μέρει ελάφρυνα το φορτίο του ενυδρείου.

Εσείς τι λέτε; Συμφωνείτε με την συγκεκριμένη ενέργεια; «ξεσκονίζεται» το βράχο σας;;;

Ειναι μια κινηση που πολλοι το κανουμε κατα καιρους. Βεβαια με την καταλληλη κυκλοφορια αυτη η βρωμα αργει παρα πολυ να εμφανιστει. Αυτος ειναι ο λογος οπως προειπες για την βαση απο pvc και την σωστη κυκλοφορια γυρω και αναμεσα απο αυτον.

Μηπως θελει η ροη σου καποια βελτιωση ή ο βραχος καποιες τοπικες αλλαγες στην διαταξη για να διωρθωση οσο γινεται αυτο το φαινομενο? Θα βοηθησει πολυ να εντοπισεις τα λαθος σημεια στο συστημα σου, παρατηρωντας που μαζευει τα υπολοιματα. Το ξεσκονισμα ειναι must κατα καιρους στα ενυδρεια μας. Πολυ καλη κινηση! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μάριε σίγουρα χρειάζομαι μία αλλαγή στο στήσιμο των κυκλοφοριτών μου!!! Για αρχή εκείνο το γαϊδούρι το turbelato πρέπει να φύγει από εκεί πίσω γιατί μόνο χώρο πιάνει και τίποτα άλλο! Θα βάλω 2-3 μικρούς από πίσω και θα τους ρυθμίσω να δουλεύουν εναλλάξ. Να μην τα τρελάνουμε τα ψάρια στο τέλος… Νομίζω με την κίνηση αυτή θα είμαι ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάριε σίγουρα χρειάζομαι μία αλλαγή στο στήσιμο των κυκλοφοριτών μου!!! Για αρχή εκείνο το γαϊδούρι το turbelato πρέπει να φύγει από εκεί πίσω γιατί μόνο χώρο πιάνει και τίποτα άλλο! Θα βάλω 2-3 μικρούς από πίσω και θα τους ρυθμίσω να δουλεύουν εναλλάξ. Να μην τα τρελάνουμε τα ψάρια στο τέλος… Νομίζω με την κίνηση αυτή θα είμαι ΟΚ!!!

Με 2-3 χρονοδιακοποπτες. Θα εχεις ενα πολυ ωραιο εφε στο ενυδρειο σου, σαν να εχεις wavemaker. Επισης αντι να βαλεις αντλιες πισω απο το βραχο, θα μπορουσες να πειραματιστεις με το να τους βαλεις ψηλα αλλα να σημαδευουν προς τα κατω και διαφωνια στην πλατη του βραχου η στα ευαισθητα σημεια. Το προβλημα το παρουσιαζει η στατικοτητα στην κινηση του νερου, εαν με εναλλαγες πετυχεις κατα περιοδους ροη σε ολο το ενυδρειο ακομα και εαν ειναι καποιες πειριοχες αρκετα "απανεμες" κατα περιοδους, θα κανεις τρομερη δουλεια. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε σίγουρα χρειάζομαι μία αλλαγή στο στήσιμο των κυκλοφοριτών μου!!! Για αρχή εκείνο το γαϊδούρι το turbelato πρέπει να φύγει από εκεί πίσω γιατί μόνο χώρο πιάνει και τίποτα άλλο! Θα βάλω 2-3 μικρούς από πίσω και θα τους ρυθμίσω να δουλεύουν εναλλάξ. Να μην τα τρελάνουμε τα ψάρια στο τέλος… Νομίζω με την κίνηση αυτή θα είμαι ΟΚ!!!

:welcome: Πολύ σωστή κίνηση.

Μήπως θα εξυπηρετούσε το "γαιδούρι" να κτυπά την επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν θα πεταχτεί ο turbelatos! Έχω ήδη έναν στην επιφάνεια αλλά δε με χαλάει και δεύτερος… Η προετοιμασία ξεκίνησε για την αναδιάταξη της κυκλοφορίας. Μόλις έχω νέα σας ενημερώνω…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...