Jump to content

Διακοσμηση με ξυλα?


kotsidakias

Recommended Posts

Χαιρετω τη παρεα.

Εχω ενα υφαλμηρο και θα ηθελα τα φωτα σας.

Θελω να το διακοσμησω με ξυλα και πηγα τις προαλες σε ενα ποταμακι που εχω κοντα μου (στη λιμνη του Μαραθωνα) και μαζεψα κλαδια απο ευκαλυπτο αν τα ψιλοβρασω και τα ξεπλυνω κανει να τα βαλω μεσα?

Έγινε επεξεργασία - kotsidakias
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση φίλε μου. :thumbup:

Μπορείς να βάλεις ξύλα και συγκεκριμένα ρίζες mangrove με τίποτα mopani μιας και θα πετύχουν αντίστροφα αποτελέσματα. Τα ξύλα που συνέλεξες δεν κάνουν για ενυδρείο μιας και θα διαβρωθούν μέσα σε κάποιο διάστημα δυστυχώς.

Όλα τα ξύλα καλό είναι να τα ξεπλένουμε καλά και να τα βράζουμε έτσι ώστε να περιορίσουμε σημαντικά τις τανίνες που μπορεί να αποβάλλουν.

Για ότι απορία είμαστε εδώ και πάλι ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Αλήθεια τι ψάρια υφάλμυρα σκοπεύεις να βάλεις? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση φίλε μου. :thumbup:

Μπορείς να βάλεις ξύλα και συγκεκριμένα ρίζες mangrove με τίποτα mopani μιας και θα πετύχουν αντίστροφα αποτελέσματα. Τα ξύλα που συνέλεξες δεν κάνουν για ενυδρείο μιας και θα διαβρωθούν μέσα σε κάποιο διάστημα δυστυχώς.

Όλα τα ξύλα καλό είναι να τα ξεπλένουμε καλά και να τα βράζουμε έτσι ώστε να περιορίσουμε σημαντικά τις τανίνες που μπορεί να αποβάλλουν.

Για ότι απορία είμαστε εδώ και πάλι ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Αλήθεια τι ψάρια υφάλμυρα σκοπεύεις να βάλεις? :welcome:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Τσαμπα τα μαζεψα δηλαδη.

Το υφαλμηρο το εχω 1 χρονο +.Τα ψαρια που εχω ειναι μονοδακτηλοι, σκατοφαγοι, παφερ.

Το εχω βαρεθει ξεραηλα και ειπα να το διακοσμησω με ξυλα γιατι εχω μονο πετρες.Στις αρχες ειχα βαλει ανθεκτικα φυτα αλλα τα φαγανε οι σκατοφαγοι οταν μεγαλωσανε.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ειναι πολυ εκτος θεματος

ποια η διαφορα στις ριζες mangrove και mopani;

χονδρικα ποσο κοστιζουν; (χονδρικα λεω, σιγουρα θα ρωτησω σε καταστημα απλα θελω να παρω μια ιδεα)

Ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση φίλε μου. :thumbup:

Μπορείς να βάλεις ξύλα και συγκεκριμένα ρίζες mangrove με τίποτα mopani μιας και θα πετύχουν αντίστροφα αποτελέσματα. Τα ξύλα που συνέλεξες δεν κάνουν για ενυδρείο μιας και θα διαβρωθούν μέσα σε κάποιο διάστημα δυστυχώς.

Όλα τα ξύλα καλό είναι να τα ξεπλένουμε καλά και να τα βράζουμε έτσι ώστε να περιορίσουμε σημαντικά τις τανίνες που μπορεί να αποβάλλουν.

Για ότι απορία είμαστε εδώ και πάλι ειλικρινά συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Αλήθεια τι ψάρια υφάλμυρα σκοπεύεις να βάλεις? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην ειναι πολυ εκτος θεματος

ποια η διαφορα στις ριζες mangrove και mopani;

χονδρικα ποσο κοστιζουν; (χονδρικα λεω, σιγουρα θα ρωτησω σε καταστημα απλα θελω να παρω μια ιδεα)

Η διαφορά στην τιμή είναι 1-2 e πιο ακριβές οι mangrove από τις mopani οπτικά ξεχωρίζονται αρκετά εύκολα και στις περισσότερες περιπτώσεις έρχονται με καρτελάκι που αναγράφει τα στοιχεία τους. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...