Jump to content

Καλος Σας Βρικα


Recommended Posts

Καλησπερα λεγομαι Βασιλης αλλα προτειμω το billie...προκειται να παρω ενα ενυδρειο juwel record 800 115λιτρα το σαββατο..θα ηθελα αν μπορουσατε καποιες συμβουλες...αυτο που σκεφτομαι ειναι να βαλω μπολι...ποτε θα μπορω να εισαγω μεσα ψαρια...προτεινετε μου σασ παρακαλω μια ψαροσυνθεση να λαβετε υποψη οτι μου αρεσουν πολυ τα κριμπενσις και εχω παραγγειλει ενα ξευγαρι...!

Link to comment
Share on other sites

kαλος ηρθες στην παρεα μας..

καταρχην εφοσων θα ειναι καινουργιο το ενυδρειο δεν θα σκευτομουνα καθολου για μπολι θα το εστρωνα απο την αρχη.μην βιαστεις να βαλεις ψαρια γιατι θα το μετανιωσεις .

οταν λες ζευγαρι θα εννοεις 1 αρσενικο 1 θυλυκο. καλυτερα ειναι να βαλεις 1 αρσενικο 2-3 θυλυκα .εγω θα το φυτευα και θα εβαζα μονο κριμπενσις

καλος ηρθες και καλογεμιστο

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δεν ειναι καινουργιο ειναι μεταχειρισμενο απο ενα πολυ καλο κυριο απο εδω μον που ειναι ξεστημενο τωρα και πλημενο ετσι σκεφτηκα και μου ειπαν και αλλοι αλλα και ο ιδιος οτι αφου δν ειναι καινουργιο μπορω να κανω μπολι για να στρωσει πιο γρηγορα απο την στιγμη που εχει ξανα χρεισιμοποιηθει...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες! :)

Το θέμα μεταφέρθηκε αφού αφορά ενυδρειακή συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά το μπόλι, το γράφσει εδώ : Μπόλιασμα : προετοιμασία και διαδικασία

Τα kribensis δεν ζουν σε χαρέμια, αλλά σε ζευγάρια. Άρα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Ο καλύτερος τρόπος βέβαια για να αποκτήσεις ζευγάρι είναι να πάρεις μια τετράδα νεαρών ψαριών και να τα αφήσεις να δημιουργήσουν μόνα τους ένα ζευγάρι και στη συνέχεια να απομακρύνεις τα υπόλοιπα. Αλλά ακόμα και να αγοράσεις ένα αρσενικό και ένα θηλυξό, έχεις αρκετές πιθανότητες να σχηματίσουν ζευγάρι.

Στα λίτρα που έχεις θα έβαζα μόνο το ζευγάρι. Κάτι παρόμοιο έχω κάνει και στο δικό μου ενυδρείο.

Έχεις κρατήσει και βιολογικό υλικό από το φίλτρο που έχει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...