Jump to content

Στήσιμο Paludarium Με Καταράκτες


Recommended Posts

Εχω σκεφτει κιεγω οπως ειπα και στην αρχη για κανενα βατραχακι.Η δευτερη επιλογη μου ειναι οντως η σαλαμανδρα.Ακομα ομως ειναι νωρις.Θελω να αναπτυχθει,να δω τι συνθηκες θα εχω και αναλογως θα βαλω και κατι ζωντανο.Ειναι λιγο μακρινο.Προς το παρον περιμενω να μου ερθουν τα φυτα και τα φογγερ που εχω παραγγειλει.

Επισης στην πορεια θα μπει σε καποια σημεια του εδαφους και καποιο ειδος moss οπως και πανω στα ξυλα.

Οποιος μπορει να μου πει που θα βρω αυτα θα με εξυπηρετουσε αφανταστα....

http://www.ebay.co.u...#ht_1716wt_1135

Απο το συγκεκριμενο δεν κανουν αποστολη στην Ελλαδα.

Εστειλες μηνυμα στον σελερ και σου ειπε οτι δεν στελνει Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οσο παει και γινεται και καλητερο!

Αυτο με το συστημα βροχης το σκεφτικα και εγω αλλα πιστευω οτι καπως θα το κανω.Εγω δεν εχω σαμπ οπωτε θα πρεπει να καταχωνιασω καπου την αντλια για τον καταρακτη και την αντλιας της βροχης. Χρειαζομαι και θερμοστατη η απο την στιγμη που δεν θα εχει ζωντανα μεσα δεν χρειαζεται?

Σκεφτικα να ειναι ανοιχτο μπροστα για να γλιτωσω τα ανεμιστηρακια απο το καπακι, το οποιο θα το κανω ξυλινο.

Αν ειναι ανοιχτο μπροστα τη βροχη την ξεχνας.Εκτος αν θες νασαι μονιμως με μια σφουγγαριστρα στο χερι.Η βροχη θα πιτσιλαει μιας και θα σκαει ειτε στο νερο,ειτε στα φυτα,ειτε σε καπιο ξυλο.

Θερμοστατης χρειαζεται.Τα περισσοτερα φυτα ειναι τροπικα και προτιμουν το χλυαρο νερο.

Εστειλες μηνυμα στον σελερ και σου ειπε οτι δεν στελνει Ελλαδα?

Οχι αλλα πηγα να κανω την παραγγελια και μου το εγραψε.

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ανοιχτο μπροστα τη βροχη την ξεχνας.Εκτος αν θες νασαι μονιμως με μια σφουγγαριστρα στο χερι.Η βροχη θα πιτσιλαει μιας και θα σκαει ειτε στο νερο,ειτε στα φυτα,ειτε σε καπιο ξυλο.

Θερμοστατης χρειαζεται.Τα περισσοτερα φυτα ειναι τροπικα και προτιμουν το χλυαρο νερο.

Οχι αλλα πηγα να κανω την παραγγελεια και μου το εγραψε.

Καταλαβα για την βροχη..οπωτε δεν θα την βαλω..

Τα φυτα τα βρισκεις ευκολα?Ειναι απαιτικα απο θεμα φωτισμου?

Αυτο για την παραγγελια που λες, ειναι μερικοι που αν τους στειλεις μαιλ τελικα στο στελνουν και ας λεει οτι δεν ερχονται Ελλαδα, απλα μπορει να πληρωσεις λιγο παραπανω μεταφορικα μιας και αυτα που γραφει ειναι για Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης τα φυτα που εχω παρει ειναι πολυ ευκολο να τα βρεις.Καποια πηρα απο φυτωριο και καποια αλλα παο το πρακτικερ αφου πρωτα βεβαια συμβουλευομαι εναν γεωπονο που το κατεχει το θεμα που φτιαχνω.Δεν ειμαι καθολου ειδικος στα φυτα αλλα μεχρι στιγμης τα πρωτα που εβαλα εχουν δειξει οτι πιανουν.Απλα χρειαζεται να βρεις υδροχαρη φυτα αλλα και καποια που μπορουν να ζησουν μεσα στο νερο τα οποια εχουν και καλυτερη αναπτυξη σε τετοια συστηματα.Επισης εγω εχω παραγγειλει και καποιες φτερες απο το εξωτερικο,οι οποιες δεν υπαρχουν εδω.

Να σου πω επισης οτι σε ενα τετοιο συστημα η διατηρηση της υγρασιας μεσα στο συστημα μας χρειαζεται και εινα καλο για τα φυτα.Με ενα τζαμι ανοιχτο μπροστα δεν ξερω αν θα μπορεσεις να πετυχεις να εχεις ενα υψηλο επιπεδο υγρασιας.Σαυτο καλυτερα να μιλησουν και οι πιο ειδικοι στα φυτα καθως κιεγω ακομα ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι λες για τα φυτα. Εχω και εγω καποιον που πιστευω οτι θα με βοηθισει στο θεμα.

Τωρα θα σου δειξω ενα βιντακι για να καταλαβεις τι περιπου θελω να κανω, θα δεις το βιντεακι οτι τζαμι δεν εχει μπροστα και νομιζω οτι βροχη εχει.

Τι αλλος τροπος υπαρχει για την υγρασια?Νομιζω οτι και τα fogger δεν παραγουν υγρασια?

Το βιντεο στο εβαλα σαν παραδειγμα για να δεις πως θα ειναι το paludarium.Το scape θα ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει εκατονταδες φορες...ειναι οντως τελειο.Ειναι στημενο για διαγωνισμο,βροχη ομως δεν εχει.Απλα παφλαζει το νερο απο τα φογγερ και εχει και μια μικρη κυκλοφορια απο τον καταρακτη.Ναι τα φογγερ παραγουν υγρασια.δεν ξερω αν αυτο ειναι αρκετο ωστε να παραμενει η υγρασια στο χωρο.Οτι και να πω ομως πανω σε αυτο θα ειναι εικασια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρακτη λεω να φτιαξω και εγω,οσο για την υγρασια, καπου διαβασα οτι μπορεις να την πετυχεις εχοντας μεσα στο νερο μια αεραντλια με μια αεροπετρα και οι μπουρμπουλιθρες που βγαινουν στην δημιουργουν.

Παντως αυτο με την βροχη θα το ψαξω λιγο μηπως με καμια πατεντα τα καταφερω,το σκεφτομαι γιατι το μπροστινο μικρο τζαμι θα εχει υψος περιπου 15 ποντους ενω το νερο θα ειναι στους 10 και μπορει οι πιτσιλιες να μη βγαινουν εξω.

Μολις βρηκα και αυτο το βιντεακι και το παραπανω paludarium εχει βροχη

Link to comment
Share on other sites

Aν προσεξες το παραπανω βιντεακι η βροχη περιοριζεται περιμετρικα στην πισω πλευρα του ενυδρειου.Και αυτο προφανως για τον λογο που λεω.

Αν θες ανοιξε ενα θεματακι να αναλυσουμε και το δικο σου προτζεκτ,να μη γεμιζουμε το δικο μου με βιντεακια και εικονες. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν το ειχα δει.Ας μετα φερθουμε εκει για την αναλυση του δικου σου λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

πρώτ' απ' όλα ένα μπράβο κι από μένα. Όσο γεμίζει τόσο καλύτερο δείχνει.

Να σου κάνω όμως κάποιες ερωτησούλες:

1.- έχεις σκεφτεί αν εκτός από αμφίβια μπορείς να φιλοξενήσεις και ψαράκια ή κάποιο άλλο υδρόβιο οργανισμό στο κάτω μέρος?

2.- Το... "black water" μήπως σημαίνει ότι ο διάκοσμός σου σιγά σιγά "ξεβάφει"-διαλύεται? Μήπως χρειαζόταν περισσότερο ενίσχυση?

3.- Ο αφρός που βλέπω εκεί που καταλήγουν οι καταρράκτες είναι πρόσκαιρος? Δηλαδή οι φουσκάλες διαλύονται γρήγορα ή παραμένουν που σημαίνει ότι ίσως το νερό να είναι κάπως επιβαρυμένο?

4.- Είδα ότι έχει μαζί φωτιστικά με τεχνητή βροχή. Έχεις σκεφτεί ότι πιθανόν στο μέλλον να έχεις πρόβλημα είτε από υγρασία στις λάμπες, είτε από τη θερμοκρασία να τρυπήσει κάποιο λάστιχο?

5.- Είδα ότι σε συμβουλεύει γεωπόνος, αλλά για τα φυτά σου χρησιμοποίησες ως βάση πλαστικά ποτηράκια που γέμισες με χώμα. Φτάνει αυτή η ποσότητα χώματος για να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα και να μεγαλώσουν?

6.- Έκανες τρύπες στα ποτηράκια για να στραγγίζει το χώμα και να μην σαπίσουν οι ρίζες, αλλά από την πλευρά της πολυουρεθάνης έχεις κάνει κάτι ανάλογο για να μην απορροφά το νερό και σαπίσει με τον καιρό? Ίσως μου ξέφυγε αλλά δεν διάβασα να γράφεις κάτι τέτοιο. Και

7.- Γράφεις ότι καμία σχέση με το κόστος ενός ενυδρείου. Μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα σου στοίχιζε η ίδια γυάλα σαν ενυδρείο και πόσο τώρα?

Ελπίζω να μην σε κούρασα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

πρώτ' απ' όλα ένα μπράβο κι από μένα. Όσο γεμίζει τόσο καλύτερο δείχνει.

Να σου κάνω όμως κάποιες ερωτησούλες:

1.- έχεις σκεφτεί αν εκτός από αμφίβια μπορείς να φιλοξενήσεις και ψαράκια ή κάποιο άλλο υδρόβιο οργανισμό στο κάτω μέρος?

2.- Το... "black water" μήπως σημαίνει ότι ο διάκοσμός σου σιγά σιγά "ξεβάφει"-διαλύεται? Μήπως χρειαζόταν περισσότερο ενίσχυση?

3.- Ο αφρός που βλέπω εκεί που καταλήγουν οι καταρράκτες είναι πρόσκαιρος? Δηλαδή οι φουσκάλες διαλύονται γρήγορα ή παραμένουν που σημαίνει ότι ίσως το νερό να είναι κάπως επιβαρυμένο?

4.- Είδα ότι έχει μαζί φωτιστικά με τεχνητή βροχή. Έχεις σκεφτεί ότι πιθανόν στο μέλλον να έχεις πρόβλημα είτε από υγρασία στις λάμπες, είτε από τη θερμοκρασία να τρυπήσει κάποιο λάστιχο?

5.- Είδα ότι σε συμβουλεύει γεωπόνος, αλλά για τα φυτά σου χρησιμοποίησες ως βάση πλαστικά ποτηράκια που γέμισες με χώμα. Φτάνει αυτή η ποσότητα χώματος για να αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα και να μεγαλώσουν?

6.- Έκανες τρύπες στα ποτηράκια για να στραγγίζει το χώμα και να μην σαπίσουν οι ρίζες, αλλά από την πλευρά της πολυουρεθάνης έχεις κάνει κάτι ανάλογο για να μην απορροφά το νερό και σαπίσει με τον καιρό? Ίσως μου ξέφυγε αλλά δεν διάβασα να γράφεις κάτι τέτοιο. Και

7.- Γράφεις ότι καμία σχέση με το κόστος ενός ενυδρείου. Μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα σου στοίχιζε η ίδια γυάλα σαν ενυδρείο και πόσο τώρα?

Ελπίζω να μην σε κούρασα :D :D :D

1.To γραφω και στην αρχη οτι μπορω να βαλω και καμια σαλαμανδρα η κανενα βατραχι.Ψαρια δε θελω να βαλω.

2.Δεν διαλυεται ο διακοσμος.Το paludarium ηδη λειτουγησε για μερες πρiν αρχισει να γεμιζει και ηταν κομπλε.Μαλιστα βραχηκε πριν μπει.Το νερο ειναι ετσι γιατι πριν απο καθε βιντεακι που βλεπεις εχω κανει φυτεματα και εχει πεσει πολυ χωμα μεσα.Ενοειται οτι καποια σημεια απο τη γη ξεκολανε,αλλα ειναι ελαχιστα και δε δημιουργουν καμια καφετιλα στο νερο.

3.Εννοειται οτι το νερο ειναι επιβαρυμενο.Ειναι πολυ λιγος ο καιρος που αρχισε να γεμιζει.Το πιθανοτερο ειναι οτι αφριζει απο τυχων οργανικα που εχει το χωμα που επεσε μεσα.Δε με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη η βιολογια του νερου γιατι αν μπουν ζωντανα θα αργησουν πολυ.

4.Οι λαμπες δεν εχουν προβλημα απο την υγρασια και η βροχη δεν τις επηρεαζει.Λειτουργουν ετσι χρονια τωρα,και με υγρασιες ειτε με θαλασσινο,ειτε με γλυκο εχοντας κανει μαλιστα πολλες βουτιες μεσα στο νερο..το λαστιχο που περναει απο μεσα νερο ειναι αδυνατον να τρυπησει.

5.Τα περισσοτερα φτα κανοθν επιφανειακες ριζες.Ο γεωπονος που συμβουλευομαι ξερει ακριβως τι κανω και ξερει οτι ολα θα μπουν σε ποτηρακια.Μου ειπε οτι ειναι οκ.Αν τωρα κατι δεν παει καλα...θαδειξει στο μακρυ μελλον.

6.Ναι εχω κανει τρυπες μεχρι πισω στον αφρο και το νερο φευγει κανονικα και γρηγορα.Δοκιμασμενο.

7.Δεν μπορω απλα να υπολογισω.Στην ιδια γυαλα εχω στησει παλιοτερα θαλασσινο και 2 φορες Δισκους.Απλα δεν συγκρινεται το κοστος μεχρι το τελειωμα του.Για το θα λασσινο εννοειται πως δεν το συζηταω.Για το γλυκο δεν μπορω να πω ποσο ακριβως εχει μεχρι να τελειωσει...στην ουσια δεν τελειωνει ποτε...αλλα η αξια 2-3 δισκων ισοδυναμουν με την συνολικη αξια του paludarium.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου ηρθαν και οι καινουριες φτερες ετοιμες για δραση... :)

post-258-0-87201100-1328817657_thumb.jpg post-258-0-13410500-1328817662_thumb.jpg post-258-0-58384500-1328817664_thumb.jpg post-258-0-44198400-1328817667_thumb.jpg post-258-0-85210900-1328817669_thumb.jpg post-258-0-12826900-1328817672_thumb.jpg post-258-0-84813000-1328817674_thumb.jpg post-258-0-76160300-1328817677_thumb.jpg post-258-0-51315300-1328817680_thumb.jpg post-258-0-41424600-1328817683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι λιγες φωτο μετα το φυτεμα...

Απο κινητο και αυτες,χωρις καλη ποιοτητα.

Ολα τα φυτα παντως μεχρι στιγμης εχουν καποια αναπτυξη.Αλλα μικρη και αλλα αρκετα μεγαλη σε σχεση με το μικρο χρονικο διαστημα που τα εχω στο paludarium.

Πλεον εχει σχεδον γεμισει και περιμενουμε απλα την αναπτηξη τους για να γινει λιγο περισσοτερο "ζουγκλα".

post-258-0-67273500-1328820775_thumb.jpg post-258-0-91021300-1328820777_thumb.jpg post-258-0-12229300-1328820781_thumb.jpg post-258-0-82605800-1328820783_thumb.jpg post-258-0-18873800-1328820787_thumb.jpg post-258-0-58258400-1328820790_thumb.jpg post-258-0-46542900-1328820793_thumb.jpg post-258-0-02832400-1328820796_thumb.jpg post-258-0-51530800-1328820798_thumb.jpg post-258-0-16831000-1328820939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά και πολλά συγχαρητήρια και από εμένα. :bowdown:

Τις φτέρες τις πήρες από e-shop ή είναι από μαγαζί ?

Χρησιμοποιείς και λίπανση για την ανάπτυξη των φυτών ?

Στην αρχή της παρουσίασης σου έγραψες πως κόλλησες το χούμους πάνω στον αφρό με σιλικόνη. Έψαξες μήπως να βρεις κάποιο σπρέι- κόλλα που να μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλειά πιο εύκολα ? (αν και κατά 90% θα ήταν τοξικό, για το αν θα ήθελες μετά να βάλεις κάποιο ψάρι, αν και από ότι διάβασα δεν το σκεφτεσε και πολύ..)

Τις κυψέλες οροφής τις βρήκες στα praktiker ?

Συγγνώμη αν σε κούρασα απλά σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ ένα paludarium, σαφώς πολύ μικρότερο από αυτό, αλλά που ξέρεις, μπορεί να μου αρέσει και να κάνω μετά το σπίτι ζούγκλα! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Τις φτερες τις πήρα απο Ίντερνετ (Ιρλανδία).

Για άλλο υλικό για να κολλησω το χουμους δεν σκέφτηκα λόγω τοξικοτητας.μπορεινα μη σκεφτόμουν άμεσα για κάτι ζωντανό (θα βάλω τελικά) αλλα σε περίπτωση που θα εβαζα ήθελα να είμαι σίγουρος.

Λίπασμα προς το παρόν δεν έχω ξεκινήσει αλλα μάλλον στην πορεία ίσως κάτι να ρίξω.

Κυψέλες δεν έχει το πρακτικερ.τις πήρα απο ενα μαγαζί με πλεξιγκλας στον Πειραιά στην οδό μυκαλης.

Αυτα προς το παρόν...ότι άλλη απορια υπάρχει,πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Μετα απο λαικη απαιτηση :P ηρθε η ωρα να κανω ενα update με καμποσες νεες φωτο και βιντεο.Η εξελιξη νομιζω θα σας φανη ραγδαια οπως αλλωστε φαινεται και σε μενα που το βλεπω καθε μερα...

θα σας παω κατευθειαν σε προσφατες φωτοραφιες γιατι αν τις βαλω βημα βημα θα φαμε πολυ χωρο...

Εχουν γινει αρκετες αλλαγες στα φυτα,εχουν μπει 2 φογγερ και φυσικα εχει μπει και ο νεος κατοικος ,red eyed tree frog, για τον οποιο αναμενεται και η παρεα του ;)

Παμε λοιπον...(αφιερωμενες στο φιλο Nidal)

IMG_0641.jpg

IMG_0640.jpg

IMG_0636.jpg

IMG_0559.jpg

IMG_0541-1.jpg

IMG_0650-1.jpg

IMG_0664.jpg

IMG_0663.jpg

IMG_0662.jpg

IMG_0661.jpg

IMG_0660.jpg

IMG_0659.jpg

IMG_0658.jpg

IMG_0657.jpg

IMG_0656.jpg

IMG_0655.jpg

IMG_0654.jpg

IMG_0653.jpg

IMG_0652.jpg

IMG_0651.jpg

IMG_0650.jpg

IMG_0649.jpg

IMG_0648.jpg

IMG_0647.jpg

IMG_0646.jpg

IMG_0645.jpg

IMG_0644.jpg

IMG_0643.jpg

Και ο βατραχος

IMG_0608.jpg

IMG_0607.jpg

IMG_0603.jpg

IMG_0601.jpg

IMG_0683.jpg

IMG_0678.jpg

IMG_0669.jpg

IMG_0668.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο.

Πως κρατάς το τζάμι καθαρό απο υγρασία?

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναβουν τα ανεμιστηρακια τα τζαμια ξεθολωνουν.Επειδη ομως παρατηρησα οτι επεφτε πολυ η υγρασια με τη συνεχη τους χρηση τα εβαλα σε χρονοδιακοπτη και τα αναβω 15 λεπτα την ωρα.

Επισης οταν θελω να αραξω και να το κοιταω και εχω θολωμενα τζαμια μπαινει σε εφαρμογη ο υαλοκαθαριστηρας πατεντα που παρουσιασα και στην αρχη ;)

IMG_0477.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω ειναι λιγο....πραγματικα παρα πολυ εντυποσιακο......ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ......

Να το χαιρεσαι και να με ενημερωνεις..... :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Oτι και να πω θα ειναι λιγο...πραγματικα πολυ ομορφο τροπικο τοπιο....θα μου αρεσε ποιο πολυ βεβαια μεσα με σαλαμανδρες παρα με τον agalychnis callidryas που διαλεξες,ειναι και νυχτοβιος κανονικα.Αληθεια με την τροφη του τι κανεις???ρωταω γιατι συνηθως οι γρυλλοι στην προσπαθει τους να πιουν νερο,πνηγοντε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...