Jump to content

Βοήθεια Για Το Στήσιμο Του Ενυδρείου Μου


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους τους φίλους του μαγικού κόσμου του ενυδρείου, είμαι ένας άπειρος σε αυτόν εδώ το χώρο και για αυτό θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας. Έχω ένα ενυδρείο 110 λύτρων (80*40*35)

σκέφτομαι ένα κοινωνικό ενυδρείο με ζωοτοκα ψαριά και φυτά χαμηλών απαιτήσεων (λόγω απειρίας).

έχω διαβάσει σε αυτό το Forum πολλά άρθρα και έχω πάρει μια γενική ιδέα , αλλά πιστεύω ότι οι συζητήσεις μαζί σας θα μου δώσουν πιο ειδικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου όπως:

σε ένα ενυδρείο 110λ. ποια ζωοτοκα ταιριάζουν μεταξύ τους και με ποια άλλα ψάρια?

ποια φυτα ενδείκνυται σε έναν << πρωτάρη >>?

και αλλά πολλά ερωτήματα στα οποία θα ήθελα της συμβουλές σας, ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους τους φίλους του μαγικού κόσμου του ενυδρείου, είμαι ένας άπειρος σε αυτόν εδώ το χώρο και για αυτό θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας. Έχω ένα ενυδρείο 110 λύτρων (80*40*35)

σκέφτομαι ένα κοινωνικό ενυδρείο με ζωοτοκα ψαριά και φυτά χαμηλών απαιτήσεων (λόγω απειρίας).

έχω διαβάσει σε αυτό το Forum πολλά άρθρα και έχω πάρει μια γενική ιδέα , αλλά πιστεύω ότι οι συζητήσεις μαζί σας θα μου δώσουν πιο ειδικές απαντήσεις στα ερωτήματα μου όπως:

σε ένα ενυδρείο 110λ. ποια ζωοτοκα ταιριάζουν μεταξύ τους και με ποια άλλα ψάρια Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα είδος ζοώτοκου όπως γκάπυ,πλατυ,ξιφοφορους,μολλυ(οχι τα balloon) μαζι με καμια γαριδα red cherry ή amano ή μερικά otocinclus.Ο συνδιασμός που σου προτείνω είναι μερικά πλάτυ μαζί με γαριδες η otocinclus

ποια φυτα ενδείκνυται σε έναν << πρωτάρη >>? Ολα εξαρτώνται απο το στήσιμο του ενυδρείου.Το χαλίκι θα είναι ψιλό πχ 1-2mm;;;Για μενα αυτός ο τύπος είναι ο καλύτερος και ειναι και μη ασβεστολιθικός και μαυρο που μαρεσει http://www.dennerle.eu/global/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=74&Itemid=120〈=en.Επίσης ειναι σημαντικό αν θα βάλεις πέτρες η ξύλα και το σημαντικότερο ο φωτισμός.Καποια φυτά που ειναι πολύ ευκολα ειναι οι cryptocoryne(καποια ειδη),όλες οι anubia,το ceratophyllum demersum, η egeria densa, οι valisneries,η sagittaria subulata , καποιοι echinodorous k.a

και αλλά πολλά ερωτήματα στα οποία θα ήθελα της συμβουλές σας, ευχαριστώ!!!

To σημαντικότερο είναι το στρώσιμο του ενυδρείου ο εξοπλισμός και ο σωστός σχεδιασμός :bigemo_harabe_net-64:

Ελπίζω να βοήθησα και ότι άλλο θες ρώτα

Link to comment
Share on other sites

To σημαντικότερο είναι το στρώσιμο του ενυδρείου ο εξοπλισμός και ο σωστός σχεδιασμός :bigemo_harabe_net-64:

Ελπίζω να βοήθησα και ότι άλλο θες ρώτα

σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περί των κάτοικων του ενυδρείου,σε αυτό που θα θελα τη γνώμη σου είναι στα υλικά του φίλτρου το οποίο είναι εσωτερικό με κυκλοφοριτη.

Υαλοβάμβακας , σφουγγαρι, κεραμικοί κύλινδροι? (από ότι νομίζω ο άνθρακας δεν κάνει σε ενυδρεία με φυτά).

Να χρησιμοποιήσω προϊόντα για την ενίσχυση του στρωσίματος τύπου nitrivec της sera ?απ ότι έχω διαβάσει το στρώσιμο του ενυδρείου είναι το Α και το Ω, εγώ έχω υπομονή και μήνες να περάσουν πριν βάλω τα πρώτα ψαριά μέσα αρκεί να έχουν δημιουργηθεί οι κατάλληλες συνθήκες για την διαβίωση τους.

ο φωτισμός? 0.5 watt/L είναι σωστή αναλογία πιστεύεις η πιο πολλά? οι λαμπτήρες γνωστών εταιριών για φυτεμένα, τι προσφέρουν πιο πολύ από τούς κοινούς ενυδρείων , μπορώ να βάλω έναν και έναν? αυτα προς το παρών και ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περί των κάτοικων του ενυδρείου,σε αυτό που θα θελα τη γνώμη σου είναι στα υλικά του φίλτρου το οποίο είναι εσωτερικό με κυκλοφοριτη.

Υαλοβάμβακας , σφουγγαρι, κεραμικοί κύλινδροιδωσε μεγαλη εμφαση στα βιολ. υλικά.Τους κυλινδρους δε τους ξέρω.Πρωσοπικά χρησιμοποιώ με εξαιρετικά αποτελέσματα sera siporax και eheim substrat pro.Yαλομβαμβακα και σφουγγαρι ειναι πολύ καλό να έχεις αλλά όπως ειπα δωσε εμφαση στα βιολ. υλικα (από ότι νομίζω ο άνθρακας δεν κάνει σε ενυδρεία με φυτά). Εχεις δικιο.Καλό θα ήταν όμως να τον βάλεις να δουλέψει τις πρώτες 4-5 μέρες

Να χρησιμοποιήσω προϊόντα για την ενίσχυση του στρωσίματος τύπου nitrivec της sera ?απ ότι έχω διαβάσει το στρώσιμο του ενυδρείου είναι το Α και το Ω, εγώ έχω υπομονή και μήνες να περάσουν πριν βάλω τα πρώτα ψαριά μέσα αρκεί να έχουν δημιουργηθεί οι κατάλληλες συνθήκες για την διαβίωση τους.

ο φωτισμός? 0.5 watt/L είναι σωστή αναλογία πιστεύεις η πιο πολλάΜε το φωτισμό που μου λες υγρη λιπανση και υποστρωμα (και αν βαλεις και ενα χαλικι σαν αυτο που σου ειπα η κατι παρομοιο) Θα μπορείς να βάλεις μια μεγαλούτσική γκαμα φυτων οι λαμπτήρες γνωστών εταιριών για φυτεμένα, τι προσφέρουν πιο πολύ από τούς κοινούς ενυδρείων , μπορώ να βάλω έναν και έναν? αυτα προς το παρών και ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ!!!!τα watt και τα kelvin ειναι πολυ συμαντικα σε μια λάμπα.Στο πυκνοφυτεμένο μ εβαλα λαμπες απο ηλεκτρολογικα υλικα που ειναι φθηνες και με σωστα watt kai kelvin kai ολα πανε super

Τι αποφάσισες με τη ψαροσυνθεση και με τα άλλα που σου γράφω στη πρώτη δημοσιευση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι αποφάσισες με τη ψαροσυνθεση και με τα άλλα που σου γράφω στη πρώτη δημοσιευση;;;;

Σκέφτομαι τα ψαριά μου να είναι gappies (4 θηλυκά 1 αρσενικό ) μου άρεσαν τα otocinclus ) που μου πρότεινες αλλά δεν ξέρω αν θα βρω εδω στο Ρέθυμνο , αλλιώς 3-4 coryboras aeneus και γαριδούλες αν ταιριάζουν ,και έναν plecostomus

Θελω να δώσω βάση στα φυτα μου και γιαυτό παρολο τα 110 λιτρα μου θα πορευτω με αυτά τα ψαριά,αν ολα πανε καλα μετά απο κάποιο καιρό τοτε μπορεί να βάλω κάποιο αλλο ειδος ψαριού,εκτος αν έχουμε πολλές γέννες τότε θα αφήσω μονο gappeis

Όσον αφορά τον βυθό εκτός τον φυτών που από ότι βλέπω θα αρκεστώ σε αυτά που έχουν εδώ,θα βάλω μαυρο χαλίκι(πολύ ωραίο αυτό που μου πρότεινες) με 2-3 ξύλα και ίσως καμιά πέτρα, και το φόντο μαύρο.

πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου για τη σύνθεση που έκανα

και αν ξέρεις κάποιο αξιόπιστο σαιτ με καλά προϊόντα και καλές τιμές για αγορές μέσω enternet

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω την γνωμη μου μιας και σ'αρεσουν τα φυτα και αργοτερα που θα εξοικιοθεις μπορει να ζητησεις κατι ποιο απαιτητικο φτιαξε τον βυθο σου σωστα

υποστρομα/χαλικι

μετα φτιαξε τα φιλτρα σου οσο περισοτερο βιολογικο μπορεις να προσφερεις τοσο καλυτερο

φτιαξε το φωτιστικο σου δεν αναφερεις νομιζω πως θα το φωτισεις

το watt/lt το φτιαχνεις αναλογα με τις απαιτησεις σου προς το παρων μια λαμπιτσα θες για τα μη απαιτητηκα

αν σ'αρεσουν τα γκαπυ και αποφασισεις να βαλεις αυτα τελικα θα σου προτεινα να μην παρεις αρσενικα

μονο θυλικα και να εχεις προετοιμασει αρκετες κρυψονες και μπολικο κερατοφυλλο και σε λιγες μονο μερες θα γεμισεις

αν εχεις διαβασει για αυτα τα ψαρακια αποθηκευουν το σπερμα στο σωμα τους για 4-5 γεννες οποτε δεν χρειαζεσαι αρσενικο αν τα παρεις ενηλικα θα ειναι σιγουρα γκαστρομενα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θες γεννες βάλε την αναλογία γκαπυ που είπες αλλιώς 7 αρσενικά

Tα corydoras aeneus πιστεύω ότι μπαίνουν.απαραιτητη προϋπόθεση όμως είναι το ph να μην ξεπερνά το 7.5,να έχεις το χαλίκι που σου είπα επειδη δεν έχει γωνίες ή άμμο να πάρεις για να μην τραυματιστούν τα μουστακια τους και τέλεια πρέπει να μπουν μετα απο 3-4 μήνες απο την έναρξη του ενυδρειου ώστε να έχει στρωθεί ο βυθος

Πλεκοστομοι μπαίνουν ορισμένοι στα λίτρα σου όπως οι οικογένεια ancistrus αλλα δε θα στα πρότεινα επειδη θέλουν χαμηλότερα ph σκληρότητες Έτσι και αλλιώς καλύτερα να είχες corydoras η ancistrus και όχι και τα 2 μαζι

Γαρίδες μπαίνουν μετα του 3-4 μήνες όπως τα corydoras Αν βάλεις βάλε καμία εύκολη όπως amano η red cherry

Οι πέτρες που θα βάλεις πρόσεχε να μην είναι ασβεστολιθικες

Σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

το μήκος του ενυδρείου είναι 80 cm το πλάτος 35cm και το ύψος 40cm, πόσα κιλά υπόστρωμα και πόσα κιλά χαλίκι χρειάζεται?

το ενυδρείο έχει βάση για 2 λαμπτήρες φθορισμού μήκους 60cm και διάμετρο 26 χιλιοστά (Τ8 νομίζω ότι είναι αυτές) ποιες όμως να βάλω (μοντέλο, εταιρία).αν βάλω κοινούς λαμπτήρες και όχι από ενυδρειακες εταιρίες(παντα στα σωστα watt και kelvin) πειραζει?

τη τιμές παίζουν στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

το μήκος του ενυδρείου είναι 80 cm το πλάτος 35cm και το ύψος 40cm, πόσα κιλά υπόστρωμα και πόσα κιλά χαλίκι χρειάζεται? δε ξερω να σου πω, αλλά στο δικό μου 60x30x40 χρειάστηκα νομίζω 10 κιλά απ΄το χαλικι που σου έδειξα και 2.4 κιλά υπόστρωμα

το ενυδρείο έχει βάση για 2 λαμπτήρες φθορισμού μήκους 60cm και διάμετρο 26 χιλιοστά (Τ8 νομίζω ότι είναι αυτές) ποιες όμως να βάλω (μοντέλο, εταιρία).αν βάλω κοινούς λαμπτήρες και όχι από ενυδρειακες εταιρίες(παντα στα σωστα watt και kelvin) πειραζει? οχι

τη τιμές παίζουν στα φυτά?

αναλογα από που θα τα πάρεις.Δυστυχως η διαφορά στις τιμές είναι μεγάλη από τόπο σε τόπο

οτι άλλο θες ρώτα :bigemo_harabe_net-64:

ΥΓ

τι kelvin kai watt θα εχουν οι λάμπες;;;

τι χαλίκι-υπόστρωμα θα βάλεις;;;

πως θα στρώσεις στρώσεις το ενυδρείο;;;

Ελπίζω να μη σε πρήζω αλλά προσπαθώ να πάρω μια καλύτερη εικόνα του ενυδρείου :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...