Jump to content

Διακοσμητικες πετρες


ggeos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους :welcome:

Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα να διακοσμησω το ενυδρειο μου για να βαλω κιχλιδες.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει καποιος αγορασει διακοσμητικες πετρες απο ενα καταστημα στο Κοροπι,Ερμης ΑΕ (www.votsalo.net) και αν ναι τι προεργασια χρειαστηκε μεχρι να τις βαλει μεσα στο ενυδρειο.

Ευχαριστω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω αγορασει εγω απο το συγκεκρημενο καταστημα και δεν ειχα κανενα προβλημα .οσο για της πετρες απλα της ξεπληνα πολυ καλα με μηχανημα πιεσεως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω αυτο το καταστημα, αλλα καλο ειναι οτι βαζεις μεσα στο ενυδρειο σου να το καθαριζεις πολυ καλα, εγω οτι ειναι να βαλω μεσα το βραζω..αν φυσικα βραζετε ( πετρες , χαλικι, ξυλα κτλ) οχι τα πλαστικα!

Τωρα οσον αφορα τις πετρες κανε το τεστ με το υδροχλορικο οξυ η με ξυδι για να δεις αν ειναι ασβεστολιθικες ( μετα φυσικα τις πλενεις ΠΑΡΑ πολυ καλα) , αν ειναι θα βγαζουν φυσαλιδες μικρες η θα αφριζουν οταν το ριξεις πανω τους, αν ειναι θα σου ανεβαζουν το ph, σε περιπτωση που βαλεις κιχλιδες μεσα δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα μιας και αυτες θελουν ψηλο ph (8), αν ομως βαλεις αλλα ψαρια θα εχεις προβλημα γιατι θα θελουν χαμηλο ph και οι πετρες θα σου το ανεβαζουν συνεχεια με ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια σου! :welcome:

Ελπιζω να σε βοηθησα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και αλλη πολυ καλη προταση για αγορα πετρων και αμμου... εγω απο εκει ψωνιζω

http://www.gardenideas.gr/web/index.html

οσο για το τι πετρες θα παρεις , μια καλη και ασφαλης προταση για υψηλο ph που χρειαζεσαι (πανω απο 8) ειναι οι πετρες moonstone που ειναι ασβεστολιθικες και εχουν και πολλες τρυπες που αποτελουν κρυψωνες πολυ χρησιμες για τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομε να ξεκινησω απο την αγορα των πετρων και της αμμου.

Για οποιδηποτε αλλη απορια εχω αν δεν σας πειραζει θα σας ενοχλησω παλι.

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...