Jump to content

Bababrilios Rimless Reef


bababrilios

Recommended Posts

Πιθανότατα να είναι κινέζικη που τα φοβάμαι μόνο για την διαρροή. Σε σένα Κώστα δουλεύει ένταξη ; Μην κάνει καμία στραβη και τα ρίξει όλα μέσα ; Έχει εύκολο μενού;

Η τιμή παντός είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να είναι κινέζικη που τα φοβάμαι μόνο για την διαρροή. Σε σένα Κώστα δουλεύει ένταξη ; Μην κάνει καμία στραβη και τα ρίξει όλα μέσα ; Έχει εύκολο μενού;

Η τιμή παντός είναι σούπερ.

τα παντα ειναι κινεζικα,ακομη και απο αρκετα επωνυμα.καμμια διαρροη,πανευκολο μενου,και μολις σου ερθει κερνας καφεδακι να σου τη δειξω και να τη στησουμε μαζι.ενα της επισης πλεονεκτημα ειναι οτι εχει μπαταρια μεσα της και ακομη και μετα απο διακοπη ρευματος δεν χανει τιποτε και καμμια απολυτως ρυθμιση.και ο εμπορος απο το χονγκ κονγκ ο ντειβιντ ειναι πολυ καλος και γρηγορος.εγω ειχα παρει 2 σετ,το ενα για τον δημητρη απο περαια και δουλευει αψογα και το δικο του.ορμαα
Link to comment
Share on other sites

ειναι καθαρα πεταμενα λεφτα παιδια.και ειδικα οι ΄΄ευρωπαιες΄΄....

καντε μια αναζητηση εδω μεσα(υπαρχει ποστ μου σχετικα) εχω κανει αρκετους μηνες ερευνα αγορας σχετικα με περισταλτικες πριν αποφασισω και για μενα...

Γιατι το λες αυτο Κωστα;Απο θεμα τιμης;Μπορει.

Απο θεμα εγγυησης ομως;

Link to comment
Share on other sites

στρατο,οτι ειναι, απλα ειναι ενα ολοκληρωμενο κυκλωμα-πλακετα και οι αντλιες οι οποιες φτιαχνονται σε 2 εργοστασια στην κινα ολες.ολες μα ολες εχουν ημερομηνια ληξης καποιες πολλες εκατονταδες ωρες δουλειας.οι ευρωπαιοι προσθετουν ισως ενα-δυο χαρακτηριστικα(καλυτερα σωληνακια,πιο στιβαρα πλαστικα μερη) και βαζοντας την ταμπελα εκτοξευουνε σε διπλασα-τριπλασια τιμη το προιον.δεν αξιζει.και αν χαλασει μια αντλιουλα δεν εχει παραπανω απο 20-25 δολλαρια.οταν βλεπω λοιπον κατασκευες με 300 400 η και παραπανω ευρω,χαμογελαω γιατι μπορω να αγορασω σχεδον το ιδιο προιον αλλα 4 φορες...!!ολα ειναι ερευνα αγορας πιστευω.οσο απο θεμα εγγυησης,οπως προειπα επειδη ολα τα εργοστασια ειναι κινα,ολα υπαρχουν σε αφθονια και σε 10 μερες στην πορτα σου για οσο υπαρχει η εγγυηση.το συγκεκριμενο ηλεκτρονικο καταστημα το ξερω αρκετα χρονια,και ειναι πολυ σοβαρος εμπορος με οτι αυτο συνεπαγεται.με εχει ξελασπωσει καποιες φορες στο παρελθον.επισης ξερει τι πρεπει να κανει με τιμολογιο χαμηλο,τελωνειο κλπ.δεν ειμαι ο τυπος που κανει διαφημησεις αλλα καποιες φορες και ειδικα στο ηλεκτρονικο απροσωπο εμποριο υπαρχουν ιδιαιτερα καλες εξαιρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο σε αυτα που λες, θα συμφωνήσω μαζι σου. Αλλα ακόμα και ο μετασχηματιστης στην ιδέα μην κάνει μπουφ με τρομάζει λίγο.

Όχι ότι στην Ευρώπη δεν βάζουν κινεζικά ανταλλακτικά και στο τέλος βλέπεις brand name-original

Link to comment
Share on other sites

Skamanako φίλε και παλιε συμμαθητή μου, το νου σου.... Έτσι και γω παλιά που είχα γλυκό και έκανα μπανιστηρι στο θαλασσινό, κοιτά που καταντισα, με 1 κυβικό θάλασσα στο Σπιτι μου.

Και συ ξέρεις απο θάλασσα.... Ψαράς είσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Skamanako φίλε και παλιε συμμαθητή μου, το νου σου.... Έτσι και γω παλιά που είχα γλυκό και έκανα μπανιστηρι στο θαλασσινό, κοιτά που καταντισα, με 1 κυβικό θάλασσα στο Σπιτι μου.

Και συ ξέρεις απο θάλασσα.... Ψαράς είσαι!!!!

Εμας πως μας καταντισες να 'ξερες! :bigemo_harabe_net-166:

Link to comment
Share on other sites

Skamanako φίλε και παλιε συμμαθητή μου, το νου σου.... Έτσι και γω παλιά που είχα γλυκό και έκανα μπανιστηρι στο θαλασσινό, κοιτά που καταντισα, με 1 κυβικό θάλασσα στο Σπιτι μου.

Και συ ξέρεις απο θάλασσα.... Ψαράς είσαι!!!!

Ακη καλο το θαλλασινο δε λεω αλλα τον υποβριχιο κηπο μου δεν τον αλλαζω! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βαλεντινε...... κάνε καφέ.

Πλησίαζει κοντά ένας χρονος απο την δημιουργία του reef. Αλλαγές στην διάρκεια αυτη είχα αλλα όχι συμαντικες, εκτός απο την τελευταία που έγινε την Κυριακή.

Σκοπός μου ήταν ένα νέο aqua scape με περισσότερες κρυψωνες για τα ψάρια, καλύτερο στήσιμο των κοραλιων, και η οπτική αισθητική να θυμίζει....... Ύφαλο!!!! Που είναι και το ζητούμενο.

Ο βράχος να ξεκινά απο αριστερά ψηλός και προοδευτικά να κατεβαίνει ως ότου δημιουργηθεί μια ανοιχτοσια.

Μπήκαν και οι vortech απο την ίδια πλευρά (που δεν φαίνονται) η μια πίσω χαμηλά να φυσά μέσα στα περάσματα του βράχου με συμπλήρωμα ροής απο την μέση και μετα την αντλια επιστροφής , η άλλη μπροστά ψιλά για να δημιουργεί ροή σε όλο το μήκος του ενυδρείου.

Έτσι πέτυχα δυνατή κυκλοφορία ανάμεσα στους βράχους και απαλή αλλα αισθητή ροή στην ανοιχτή δεξιά πλευρά.

Και επειδή έχω αναφέρει τις λέξης "δημιουργία" και "αισθητική", ( που προσωπικά ηστερώ) σύμμαχος μου στο όλο επιχείρημα ήταν ο Αιολος που του χρωστάω 1000 ευχαριστω. :bowdown:

Οι πρωταγονιστας δεν μου έκαναν όλοι τους την τιμη να εμφανιστούν ή να δείξουν τον καλύτερο τους εαυτό.

Ελπίζω στο μελλοντικό βίντεο που σας χρωστώ να τους δούμε όλους εν δράση.

Την επιείκεια σας για τις φωτό μιας και είναι απο iPhone.

Βρισιδια, μπινελικια, καζουρα :ranting2: , όλα δεκτά, κριτική όμως δεν δέχομαι!!! (χιούμορ) :bigemo_harabe_net-66:

Αρκετά όμως με την θεωρία, ας δείξω και καμία φωτό.

IMG_1577.jpg

IMG_1559.jpg

IMG_1561.jpg

IMG_1563.jpg

IMG_1565.jpg

IMG_1566.jpg

IMG_1567.jpg

IMG_1568.jpg

IMG_1569.jpg

IMG_1570.jpg

IMG_1571.jpg

IMG_1573.jpg

IMG_1578.jpg

IMG_1579.jpg

IMG_1581.jpg

IMG_1582.jpg

IMG_1583.jpg

IMG_1586.jpg

IMG_1588.jpg

IMG_1589.jpg

IMG_1591.jpg

IMG_1594.jpg

IMG_1595.jpg

Τα σχολια δικα σας

Link to comment
Share on other sites

Μια γουλια μονο ηπια ρε συ... πολυ συνοπτικος...βιαζοσουν να κοιμηθεις?! ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ εχω να πω! Εμφανης αλλαγη και πολυ περισσοτερες θεσεις για παιχνιδι...

Οι ρικορντεες ειναι απο μενα?! Γρηγορα μεγαλωσαν ε?!

Link to comment
Share on other sites

Πολυυυυυυ καθαρο και ομορφο εννοειται!!! :)

Πως το κρατας τοσο καθαρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσει αλλά πρέπει να το αφήσεις να ωριμάσει.Τα σκαμπανεβάσματα στις παραμέτρους το κρατάνε πίσω.Επίσης πρόσεξε λίγο τα κίτρινα παραζοάνθους γιατί είναι πολύ επιθετικά και καλύπτουν γρήγορα το μισό σου ενυδρείο αν δεν τα προσέξεις(στη θέση σου θα τα έβαζα κάτω).Το στήσιμο είναι ιδανικό για μεγάλα πράματα!

Link to comment
Share on other sites

Μια γουλια μονο ηπια ρε συ... πολυ συνοπτικος...βιαζοσουν να κοιμηθεις?! ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ εχω να πω! Εμφανης αλλαγη και πολυ περισσοτερες θεσεις για παιχνιδι...

Οι ρικορντεες ειναι απο μενα?! Γρηγορα μεγαλωσαν ε?!

Έλα από το σπίτι να πιούμε όσους καφέδες θέλεις.

Οι μικρές είναι δικές σου, τις δυο μεγάλες τις είχα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο Θοδωρε!!! το flame ήσυχο?

τόσο ήσυχο που με ανησυχεί. Ζει σαν να είναι μόνο του, δεν πειράζει κανέναν και δεν το δίνει σημασία κανένας.Όσο για τα κοράλλια δεν το είδα ουτε να τα δίνει σημασία!

Άντε και στα δικά σου, να ανεβαίνεις σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Πολυυυυυυ καθαρο και ομορφο εννοειται!!! :)

Πως το κρατας τοσο καθαρο;;;

Πείρα μια ξύστρα ΤΠ, τής έβαλα κοντάρι για να φτάνω και με καινούργιες φαλτσέτες κάθε φορά το ξύνω μια φορά το μήνα. όσο για τα τζάμια μου έκανε δώρο το petcumulus ένα μαγνήτη της aqua medic gia 20mm τζάμι και κάθε 3-4 μέρες το περνάω ένα χέρι, προσπαθεί και η γυναίκα μου αλλά είναι πολύ ζόρικος!!!

στον αραγονιτι δεν κάνω απολύτως τίποτα εγώ , τα κάνουν όλα τα sexugatta. Δεν είναι suggar size αλλά πουδρα size και κατάλευκος της tropic eden νεκρός

Link to comment
Share on other sites

να και μια ακόμη από άλλη γωνία

post-13206-0-58887900-1333526432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου αρέσει αλλά πρέπει να το αφήσεις να ωριμάσει.Τα σκαμπανεβάσματα στις παραμέτρους το κρατάνε πίσω.Επίσης πρόσεξε λίγο τα κίτρινα παραζοάνθους γιατί είναι πολύ επιθετικά και καλύπτουν γρήγορα το μισό σου ενυδρείο αν δεν τα προσέξεις(στη θέση σου θα τα έβαζα κάτω).Το στήσιμο είναι ιδανικό για μεγάλα πράματα!

Σαν αρχαρεος που είμαι είχα πολλά σκαμπανεβάσματα και με ταλαιπώρησε η άλγη μήνες. Τα παραζοανθους που λες μέχρι πριν ένα μηνά τα μετρούσες πάνω στο βραχάκι, με αλλαγές νερού από θαλασσίλα και πιο σταθερές τιμές φούντωσαν τρελά. θα τα βάλω να πατάνε σε ένα άλλο βραχάκι να τα φραγγαρω.

και το ενυδρείο μου είναι για μεγάλα πράγματα όπως λες το Δ.Ν.Τ. δεν μας αφήνει

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα όλα :thaman: .

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ειναι πολυ ωραιο και ετσι!Αλλα οπως σου ειπα και απο κοντα το προηγουμενο για εμενα ηταν ολα τα λεφτα.Ρε'συ το υποστρωμα σου ειναι σαν να το εβαλες σημερα....Πως τα ειπες το γκαμπι? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη ειναι πολυ ωραιο και ετσι!Αλλα οπως σου ειπα και απο κοντα το προηγουμενο για εμενα ηταν ολα τα λεφτα.Ρε'συ το υποστρωμα σου ειναι σαν να το εβαλες σημερα....Πως τα ειπες το γκαμπι? :bigemo_harabe_net-64:

Έλα μωρέ ένα λαθάκι έκανα στο sex.....μην :chair:

VALENCIANNEA PUELLARIS

Valenciannea sexguttata

Valenciannea strigatta

Και τα τρία είναι καταπληκτικά ψαράκια στο καθάρισμα του αραγονιτη με μονή διαφορά το τελευταίο παίρνει άμμο και του αρέσει να την πετάει από ψηλά και να κάνει τούς βράχους...... σαν κουραμπιέδες :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...