Jump to content

Τζαμι Για Χρηση Ενυδρειου Και Τιμες


Virus

Recommended Posts

Ρωτησα προσφατα μερικους τζαμαδες για τζαμι ενυδρειου για κατασκευη ενος 1.60χ50χ60 12μμ παχος που σκεφτομαι να φτιαξω.

Τα παραπανω τζαμια ειναι περιπου 3.5 τετραγωνικα

Υπαρχει καποιο ειδικο που βαζουν ή απλο τζαμι γιατι οι τιμες που πηρα εχουν τραγικες διαφορες.Οι τιμες ειναι χωρις ροντε αν και θα κανω καποια κομματια ροντε που φαινονται μονο και μονο για την ομορφια.

Ο πιο φθηνος ο οποιος ειναι και μικρο μαγαζι γειτονιας μου ειπε 165ε και οι περισσοτεροι 300-350ε μεταξυ αυτον και ο Βλαβιανος που θεωρειται απο τους πιο φθηνους.Ειναι δυνατον να εχουν τοσες διακυμανσεις στις τιμες?

Εχει κανεις να μου συστησει καποιον φθηνοτερο?

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ποιοτητες στα τζαμια που διακρινετε απο την καθαροτητα τους

το 165€ μου φενεται τραγικα λιγο μιας και προχθες πειρα τα δικα μου σε τιμη κοστους και χωρις να μου χρεωσει ρονταρισματα και τρυπιματα και κοψιματα τα πειρα 200€ 180*58*65

αν δεν σου χρεωνει τιποτα απο τα παραπανω και σου τα δινει και καλη τιμη λογω γειτονειας ειναι λογικο να εχεις τετοια ακοκλιση διαφορετικα κατι παιζει στην ποιοτητα

λογο οτι τα τζαμια εχουν πολυ μεγαλο βαρος και δεν ειναι ευκολα στον χειρισμο τους θα σου προτεινα να τα ρονταρεις χωρις βεβαια να ειναι απαραιτητο

για παρομοια τζαμια εχω ακουσει να υπερβαινει τα 500€ η τιμη οχι καλη ποιοτιτα τζαμιων

να ξερεις παντος οτι τα εργατικα που περνουν ειναι πολλα σε μερικες περιπτωσεις περισοτερα απο την αξια του τζαμιου

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινονται πολλα τα χρηματα καθως διαβαζα σε αλλα πιο παλια thread οτι αναλογες κατασκευες δεν ξεπερνουσαν τα 150ε αλλαξαν τοσο πολυ οι τιμες?

Με λιγα λογια δλδ χρεωνουν 100ε το τετραγωνικο το 12μμ το τζαμι?

Έγινε επεξεργασία - Virus
Link to comment
Share on other sites

ρονταρισμενα η οχι?

Χωρις ρονταρισμα ηταν στους περισσοτερους αν και νομιζω πως δεν ειναι τραγικη η διαφορα το ροντε επειδη αν δεν κανω λαθος κοστιζει 2ε το μετρο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Η τζαμαδες τις γειτονιας,δεν εχουν τα καταλληλα μηχανηματα ,για να επεξεργαστουν πανω απο 10αρια γυαλια.Οποτε η προσφορα που σου εκανε ,ειναι καλη.Αυτο που με παραξενευει ειναι ο Βλαβιανος,το καλοκαιρη που ειχα παρει προσφορα για καποιον φιλο ,μου εδωσε αρονταριστα το 12αρι ,28 ευρο στην χονδρικη,λογο συνεργασις,σεσενα και διπλα να στα χρεωνε,παλι 300-350 δεν βγενει.Παντος η ποιοτητα του βλαβιανου ,ειναι απο τις καλυτερες.Απο .οπου και να τα παρεις η δικημου αποψη για το ρονταρισμα ,ειναι αρνητικη,γιατι ειναι πεταμενα λεφτα,και κανει πολυ περισσωτερο απο 2 ευρο το μετρο ,στο 12αρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα κάνεις ροντέ γιατί μέχρι να τα κολλήσεις και στην συνέχεια που θα δουλεύεις το ενυδρείο θα σφαχτείς 100 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα κάνεις ροντέ γιατί μέχρι να τα κολλήσεις και στην συνέχεια που θα δουλεύεις το ενυδρείο θα σφαχτείς 100 φορές.

To εχουμε κουβεντισει σε πολλα θεμετα ,αρονταριστο γυαλι δεν κοβει τα χερια αν ειναι απλα τροχισμενο

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τα κάνεις ροντέ γιατί μέχρι να τα κολλήσεις και στην συνέχεια που θα δουλεύεις το ενυδρείο θα σφαχτείς 100 φορές.

+1000 το σαμπ μου που το κόλησα με κρύσταλλα περασμένα με γυαλόχαρτο απλά έχω κοπεί κάπου τόσες :angry03: άσε που στο κόλημα αφήνει φυσαλίδες αέρα και με αγχώνει λίγο

Link to comment
Share on other sites

+1000 το σαμπ μου που το κόλησα με κρύσταλλα περασμένα με γυαλόχαρτο απλά έχω κοπεί κάπου τόσες :angry03: άσε που στο κόλημα αφήνει φυσαλίδες αέρα και με αγχώνει λίγο

Αλλο πραγμα λεω εγω φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

για πες μας τι ενοεις ρε σι κιχλιδατε μπας και καταλαβουμε και εμεις αν ειναι να μην ξαναρονταρουμε

Ειχες κακια μερα φαινεται φιλε μου,αλλα εγω επιδη δεν ειμαι ο ψυχολογος σου,δεν θα σου απαντησω στο υφος που μου απεφθυνεσαι,αλλα αν θελεις να σου μαθω μερικα πραγματακια ,ξανα ρωτα με ευπρεπεια και θα σου πω.

Η μαγκες αλλου φιλε μου,εδω ειμαστε για να λεμε αυτα τα λιγα η πολλα που ξερουμε και εαν μπορουμε να βοηθησουμε καποια παιδια που θελουν να μαθουν.

Παντος αν το συνεχισεις το υφακι σου ,την επομενη φορα θα σου απαντησω στο στυλ το δικοσου.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω παρεξιγησες!!

δεν ειχα ουτε υφακι ουτε θελω να το παιξω εξυπνος θελω να μαθω επιδη υποστιριζεις παθιασμενα την αποψη σου και θεορω οτι κατι ξερεις παραπανω απο μενα

σε ροταω τι παραπανω πρεπει να κανω εκτως απο το απλο τριψιμο με γυαλοχαρτο για να εχω ενα σωστο αποτελεσμα και γλιτονοντας χρήματα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω παρεξιγησες!!

δεν ειχα ουτε υφακι ουτε θελω να το παιξω εξυπνος θελω να μαθω επιδη υποστιριζεις παθιασμενα την αποψη σου και θεορω οτι κατι ξερεις παραπανω απο μενα

σε ροταω τι παραπανω πρεπει να κανω εκτως απο το απλο τριψιμο με γυαλοχαρτο για να εχω ενα σωστο αποτελεσμα και γλιτονοντας χρήματα

Τοτε ζητω συγνωμη για την παρεξηγηση,και συνεχιζουμε την κουβεντα.

Κανενα τζαμι δεν κοβεται πανω απο 10 χιλιοστα στο χερι,συμφωνοι?

Εγω δεν ειπα ποτε ,οτι με γυαλοχαρτο μπορεις ενα δωδεκαρι γυαλι να το φερεις στα ισα του και να μην κοβει,

Οπως μπαινει στο μηχανημα,η πλακα του γυαλιου και αφου κοπει στις διαστασεις που θελουμε,ο μαστορας βαζει ενα εικο τροχιστικο< καλεμι> και απλα το τροχιζει.Ουσιαστικα το ψεφτορονταρι δηλ.Το τροχισμα αυτο δημιουργει μια σαγρε επιφανεια στο σοκορο του γυλιου που ειναι και καπως ποροδες.Αυτη η ποροδες επιφανεια η οποια ειναι και αλφαδιασμενη διοτι τροχιστικε απο μηχανημα και οχι απο χερι,βοηθαει στην καλυτερη κολληση του γυαλιου ,Επισης οταν κολλαμε τετοια μεγαλα ενυδρεια ,πρεπει να βαζουμε πριν την σιλιονη ,σε 3-4 σημεια ενα συρματακι παχους 1 =1.5 χιλιοστου,για να κρατα το καθετο γυαλι στον αερα για να εισχωρησει η σιλικονη και να μην την πατησει και εχει μια φλουδα απο σιλικονη.

Εγω γιαυτο υποστηριζω αυτην την τεχνικη.Επιδη οσο ζω μαθαινω,και ποτε δεν ειπα εγω τα ξερω ολα και κανεις αλλος.Παρακολουθω τις κατα καιρους κουβεντες που λεγονται κια λεω την αποψη μου.Οι περισσοτεροι κανουν ροντε για ψυχολογικους και οχι τεχνικους λογους(οπως καποια παιδια που κολλανε τις πετρες στα αφρικανικα).Εγω αν εφτιαχνα τωρα ενα ενυδρειο ,το μονο σημειο που θα ρονταριζα θα ηταν η δυο καθετες πλευρες τις οθονης καθαρα για αισθητικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ζητω συγνωμη για την παρεξηγηση,και συνεχιζουμε την κουβεντα.

εμενα να συνχορεις απλα με τα κομματα και τις τελειες εχουμε παιξει μπουνιες

Κανενα τζαμι δεν κοβεται πανω απο 10 χιλιοστα στο χερι,συμφωνοι? τουλαχιστον στην επαρχεια ειναι λιγα τα μαγαζια που εχουν εργαλεια.. τα κοβουν με το χερι χρησιμοποιοντας ροδες στο παρακατο λινκ δευτερη φωτο http://www.romvosglass.gr/7.html

Εγω δεν ειπα ποτε ,οτι με γυαλοχαρτο μπορεις ενα δωδεκαρι γυαλι να το φερεις στα ισα του και να μην κοβει,

Οπως μπαινει στο μηχανημα,η πλακα του γυαλιου και αφου κοπει στις διαστασεις που θελουμε,ο μαστορας βαζει ενα εικο τροχιστικο< καλεμι> και απλα το τροχιζει.Ουσιαστικα το ψεφτορονταρι δηλ.Το τροχισμα αυτο δημιουργει μια σαγρε επιφανεια στο σοκορο του γυλιου που ειναι και καπως ποροδες.Αυτη η ποροδες επιφανεια η οποια ειναι και αλφαδιασμενη διοτι τροχιστικε απο μηχανημα και οχι απο χερι,βοηθαει στην καλυτερη κολληση του γυαλιου ,

αυτη η επιφανεια που αφηνει ειναι περιπου σαν ενα ρονταρισμενο ετσι?

Επισης οταν κολλαμε τετοια μεγαλα ενυδρεια ,πρεπει να βαζουμε πριν την σιλιονη ,σε 3-4 σημεια ενα συρματακι παχους 1 =1.5 χιλιοστου,για να κρατα το καθετο γυαλι στον αερα για να εισχωρησει η σιλικονη και να μην την πατησει και εχει μια φλουδα απο σιλικονη.

ωραιο τιπ! αν και θελω λιγη παραπανω επεξηγηση

Εγω γιαυτο υποστηριζω αυτην την τεχνικη.Επιδη οσο ζω μαθαινω,και ποτε δεν ειπα εγω τα ξερω ολα και κανεις αλλος.Παρακολουθω τις κατα καιρους κουβεντες που λεγονται κια λεω την αποψη μου.Οι περισσοτεροι κανουν ροντε για ψυχολογικους και οχι τεχνικους λογους(οπως καποια παιδια που κολλανε τις πετρες στα αφρικανικα).Εγω αν εφτιαχνα τωρα ενα ενυδρειο ,το μονο σημειο που θα ρονταριζα θα ηταν η δυο καθετες πλευρες τις οθονης καθαρα για αισθητικους λογους.

και εγω μαζι σου αν εχει κοπει το τζαμι σε μηχανιμα και εχει τροχιστει διαφορετικα πιθανος να παιξει τραυματισμος και με τοσα κιλα που ειναι το τζαμι μεχρι να κολιθει θα νομιζουν οτι κανεις χαρακιρι

Έγινε επεξεργασία - marnieros
Link to comment
Share on other sites

το τρόχισμα - ψιλοροντάρισμα δεν στο χρεώνει ο τζαμάς ; Πάντος τα τζάμια δεν κόβοντε κάθετα και έχουν πολλές ανωμαλίες πριν το ροντάρισμα , θα κολήσει δεν λέω ότι δεν γίνεται αλλά δεν θα είναι τέλεια η κόληση , αν ήταν έτσι και στα μεγάλα ενυδρεία του εμπορίου θα έκαναν ροντάρισμα μόνο στις αιχμές που φαίνοντε αλλά δεν το κάνουν, ούτε στα ενυδρεία γραμμής παραγωγής , ούτε στα diy από επαγγελματίες του χώρου και δεν νομίζω να στο προτείνουν κιόλας

Link to comment
Share on other sites

οτε ζητω συγνωμη για την παρεξηγηση,και συνεχιζουμε την κουβεντα.

εμενα να συνχορεις απλα με τα κομματα και τις τελειες εχουμε παιξει μπουνιες :D

Κανενα τζαμι δεν κοβεται πανω απο 10 χιλιοστα στο χερι,συμφωνοι? τουλαχιστον στην επαρχεια ειναι λιγα τα μαγαζια που εχουν εργαλεια.. τα κοβουν με το χερι χρησιμοποιοντας ροδες στο παρακατο λινκ δευτερη φωτο http://www.romvosglass.gr/7.html Δεν νομιζω σε ολοκληρη Κρητη να μην υπαρχει ενας τζαμας με σωστα μηχανηματα.αυτο το εργαλειο ,ειναι παιδικο για μενα,ασχετα που λεει οτι κοβει 19αρι γυαλι.

Εγω δεν ειπα ποτε ,οτι με γυαλοχαρτο μπορεις ενα δωδεκαρι γυαλι να το φερεις στα ισα του και να μην κοβει,

Οπως μπαινει στο μηχανημα,η πλακα του γυαλιου και αφου κοπει στις διαστασεις που θελουμε,ο μαστορας βαζει ενα εικο τροχιστικο< καλεμι> και απλα το τροχιζει.Ουσιαστικα το ψεφτορονταρι δηλ.Το τροχισμα αυτο δημιουργει μια σαγρε επιφανεια στο σοκορο του γυλιου που ειναι και καπως ποροδες.Αυτη η ποροδες επιφανεια η οποια ειναι και αλφαδιασμενη διοτι τροχιστικε απο μηχανημα και οχι απο χερι,βοηθαει στην καλυτερη κολληση του γυαλιου ,

αυτη η επιφανεια που αφηνει ειναι περιπου σαν ενα ρονταρισμενο ετσι? Ναι ουσιαστικα ειναι πριν απο το ρονταριμα

Επισης οταν κολλαμε τετοια μεγαλα ενυδρεια ,πρεπει να βαζουμε πριν την σιλιονη ,σε 3-4 σημεια ενα συρματακι παχους 1 =1.5 χιλιοστου,για να κρατα το καθετο γυαλι στον αερα για να εισχωρησει η σιλικονη και να μην την πατησει και εχει μια φλουδα απο σιλικονη.

ωραιο τιπ! αν και θελω λιγη παραπανω επεξηγηση Ας υποθεσουμε οτι το γυαλι ειναι 12αρι. και εχει δυο μετρα μηκος.Κοβεις 4 -5 συρματακια παχους ενος η εναμησι χιλιοστου και μηκους 5 χιλοστων περιπου.Τα βαζεις ανα μηκος σε τακτα διαστηματα .βαζεις το καθετο γυαλι και στο τελος χυνεις την σιλικονη .Με αυτον τον τροπο εχεις αρκετο κενο να μπει η σιλικονη ,και το γυαλι πατα ουσιαστικα πανω στην σιλικονη και οχι πανω στην βαση.Αυτο μας δεινει και καλυτερη αντοχη αλλα και ελλαστικοτητα στα γυαλια

Εγω γιαυτο υποστηριζω αυτην την τεχνικη.Επιδη οσο ζω μαθαινω,και ποτε δεν ειπα εγω τα ξερω ολα και κανεις αλλος.Παρακολουθω τις κατα καιρους κουβεντες που λεγονται κια λεω την αποψη μου.Οι περισσοτεροι κανουν ροντε για ψυχολογικους και οχι τεχνικους λογους(οπως καποια παιδια που κολλανε τις πετρες στα αφρικανικα).Εγω αν εφτιαχνα τωρα ενα ενυδρειο ,το μονο σημειο που θα ρονταριζα θα ηταν η δυο καθετες πλευρες τις οθονης καθαρα για αισθητικους λογους.

και εγω μαζι σου αν εχει κοπει το τζαμι σε μηχανιμα και εχει τροχιστει διαφορετικα πιθανος να παιξει τραυματισμος και με τοσα κιλα που ειναι το τζαμι μεχρι να κολιθει θα νομιζουν οτι κανεις χαρακιρι Δεν υπαρχει κανενας κυνδινος γιατι ειναι αλφαδιασμενο και τροχισμενο

Link to comment
Share on other sites

απο τα 20 μαγαζια που εχουμε στα χανια τα 2 αντε χοντρα χοντρα 3 εχουν μηχανιματα οι αλλοι κοβουν με ροδα

και υποθετο κατι αναλογο γινεται και στην αθηνα 300-400 τζαμαδες 10μαγαζια κτινοι με μηχανιματα

πολυ καλο θεορω το τιπ που μας εδωσες να σε καλα!

εμενα τουλαχιστον με καλυψες !

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμια τα κανουμε ροντε για να μην κοβομαστε πρωτον και για να ειναι ισια και λεια αυτη η μικρη επιφανεια των π.χ 12 χιλιωστων...

Ροντε υπαρχει με φιλετα, με ενα φιλετο η χωρισ φιλετα. Χωρις φιλετα, θα εχουμε μεγαλυτερη επιφανεια κολλησης.

Ροντε υπαρχει κανονικο δηλαδη γιαλυσμενο (οπως ειναι και τα περρισοτερα γιαλινα ραφια στα σπιτια μας) υπαρχει και αγιαλιστο , δηλαδη θαμπο. Ζαγρε δεν υπαρχει..... Αν βγει ζαγρε, θελει ρυθμισμα η μηχανη.

Ολα τα τζαμια κοβονται στο χερι, αναλογως και το μαστορα βεβαια.(Δεν εννοω διαστασεις για τζαμακια για κοντρες).

Χωρις το ροντε τα τζαμια στις πλαγιεσ πλευρεσ εχουν πολλα μικροσκοπικα ανοιγματα, αορατα στο ματι, οπου με μια μεγαλη πιεση θα φερει το ραγισμα. Αυτο διορθωνει το ροντε......

Απο τιμεσ υπαρχουν πολλα σεναρια...... Σε προηγουμενα topic εχω αναφερει τιμεσ....

Απο ποιοτητεσ γιαλιων υπαρχουν αρκετες στην αγορα......Συνυθωσ τα κρινουμε απο χωρα προελευσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα τζαμια ηρθαν σημερα το πρωι.

Για οικονομικους λογους εξαρχης δεν ζητησα να ειναι ροντε καθως θα ανεβαινε σχεδον στο διπλασιο το κοστος...Ζητησα απο τον τζαμα μου και μ τα περασε με ενα σβουρακι και οι γωνιες ειναι πολυ καλες.

Το μονο προβλημα ειναι οτι το κοψιμο σε μερικα σημεια χανει λιγο. Σαν να "φαλτσαρει" λιγο (ελαχιστα βεβαια) στις ακρες.Σκεφτομαι οτι εκει που θα εχει αυτο το λιγο κενο θα το καλυψει η σιλικονη αλλα επειδη δεν ειναι να παιζουμε με 500λτ νερο εχει κανεις αποψη(θα προτιμουσα εμπειρικη) ?Ξερω οτι η ευκολη λυση ειναι να τα στειλω για ρονταρισμα αλλα οχι και η οικονομικη.Θα προτιμουσα δλδ να το αποφυγω αν αυτο δεν δημιουργει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ημουν λιγο υπερβολικος με το διπλασιο.Δεν θα ηταν διπλασια αλλα θα ηταν κανα 80ε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν του τα πας τώρα για ρονταρισμα

1) θα γελάει

2) θα σου πάρει παραπάνω λεφτά απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Τα τζαμια ηρθαν σημερα το πρωι.

Για οικονομικους λογους εξαρχης δεν ζητησα να ειναι ροντε καθως θα ανεβαινε σχεδον στο διπλασιο το κοστος...Ζητησα απο τον τζαμα μου και μ τα περασε με ενα σβουρακι και οι γωνιες ειναι πολυ καλες.

Το μονο προβλημα ειναι οτι το κοψιμο σε μερικα σημεια χανει λιγο. Σαν να "φαλτσαρει" λιγο (ελαχιστα βεβαια) στις ακρες.Σκεφτομαι οτι εκει που θα εχει αυτο το λιγο κενο θα το καλυψει η σιλικονη αλλα επειδη δεν ειναι να παιζουμε με 500λτ νερο εχει κανεις αποψη(θα προτιμουσα εμπειρικη) ?Ξερω οτι η ευκολη λυση ειναι να τα στειλω για ρονταρισμα αλλα οχι και η οικονομικη.Θα προτιμουσα δλδ να το αποφυγω αν αυτο δεν δημιουργει προβλημα!

αν διαβαζες αυτα που υποθηκαν παραπανω δεν θα την πατουσες τωρα δεν εχεις επιλογες πια γιατι οπου και να πας θα σου παρουν οσα μπορουν και δεν θα μπορεις να μιλησεις κιολας

αν αποφασισεις τωρα να κολησεις βαλε συλικονη μην την λυπηθεις καθολου

και να κοιταξεις ολες οι γωνιες σου να ειναι αλφαδια

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σκεφτομαι να φτιαξω κατι ανεμεσα σε 400 και 500 λιτρα δεν εχω ρωτισει ακομα τιμες εγω εναν γνωστο τζαμα που συνεργαζεται η εταιρια που δουλευω... σε εταιρια με ασνασερ δουλευω κ περνουνε συχνα τζαμια καθρεφτες κτλ.. και δεν εχω ρωτησει για τιμες. θα ρωτησω συντομα αλλα σε οτι τζαμια εχω παρει μεχρι τωρα κ 4-5mm που χρησιμοποιουμε και σε πιο χοντρο του ποντου περιπου ο ανρθωπος μου τα εχει περασει με υαλοχαρτο και ηταν κομπλε σε ολη την περιμετρο του τζαμιου δεν κοβει ...... + οτι αν φοραμε κ κανενα γαντακι οταν κανουμε την δουλεια πιστευω οτι διευκολυνει παρα πολλυ κ δεν γλυστραει κ δεν εχουμε κανα θεμα με κοψιμο...... εκτος κ αν με το ρονταρισμα εινα τεχνικα καλυτερο σε στεγανοποιηση κτλ

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ρωτησα σημερα κ μ ειπαν εναν τζαμα που συνργαζεται η εταιρια που δουλευω 150 ευρω χωρις ρονταρισμα με τριψιμο μονο για να μην κοβει κ αν μπορεσει θα μ κανει την περιμετρο ματ ωστε να ποιασει καλυτερα η κολλα κ του λεω μιπως ειναι καλητερο ροντε ? του ειπα οτ ιεινα για ενυδρειο κ μ λεει οτι δεν ποιανει τοσο καλα η σιλικονη οταν εινια ροντε γτ γυαλιζει πολλη πλευρα που κολαει ενοο αν την κανει ματ θα ειναι πολυ καλυτερο...

150 ευρω περιπου ειναι για ενυδρειο 1.80 χ 60 χ 60

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...