Jump to content

500Λτ Με 2 Χ 2217


Virus

Recommended Posts

Εχω ξεκινησει την κατασκευη του καινουργιου ενυδρειου(1.60χ50χ65) και πλεον σχεδιαζω την καλυτερη τοποθετηση και λειτουργια του φιλτραρισματος.

Το ενυδρειο θα φιλοξενησει δισκους

Ξερω οτι πολλοι θα με παροτρυνατε να παω για sump αλλα επειδη δεν θελω να μπω σε αυτη την διαδικασια αποφασισα να παω σε εξωτερικο φιλτρα.

Οι σκεψεις μου ειναι καταρχην να παω σε ενα μεγαλο ή 2 μικρα?

Για παραδειμα ενα 2075 ή 2 χ 2217.

Ξερω οτι οι δισκοι δεν θελουν ισχυρα ρευματα(ροη).Ή νομιζω οτι ξερω τουλαχιστον.

Εχω την δυνατοτητα να φτιαξω στεγανο κουτι απο Plexi το οποιο θα γεμισω siporax.Ετσι νομιζω μπορω να εχω οση βιολογια χρειαζομαι.Το κουτι δεν θα εχει αντλια δικη του αλλα νομιζω θα το καλυψουν τα αλλα 2 με την ροη που θα δημιουργουν σωστα?

Για παραδειγμα σκεφτομαι να κανω το παρακατω σχεδιαγραμμα αξιζει?Αν οχι μηπως να εβαζα το καθενα ξεχωριστα και οχι σε σειρα και να προσαρμοζα στο ενα απο τα 2 το εξτρα κουτι με το σιποραξ?

post-2815-0-90934400-1328795545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με 2 χ 2217 γεματα sumpstart εισαι κομπλε , δεν θες ουτε κουτια απο πλεξι ουτε τιποτα . σχεδον 2 χρονια τρεχει το ενυδρειο μου 525 με 2 χ 2217 , με την διαφορα οτι εχω για βιολογικο υλικο τα αστερια της api .

Link to comment
Share on other sites

Το λεω με την λογικη οτι οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα.Και αφου η κατασκευη του κουτιου δεν μου κοστιζει τιποτα θα μπορουσα για παραδειγμα να γεμισω με σφουγαρια τα 2217 και να εχω 10λτ βιολογικο μονο στο πλεξι.

Αξιζει να παρω 2 φιλτρα ή και με ενα μεγαλο κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

εγω αν μπορουσα θα εβαζα ενα σαμπ και θα τελειωνε το θεμα εκει :) απο εκει και περα θα εβαζα - συμπληρωνα οποτε μπορουσα βιολογικο υλικο .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Geosid δίνει την καλύτερη συμβουλή. Αφού έχεις την δυνατότητα, βάλε ένα sump.

Είναι καλύτερο, ευκολότερο, φτηνότερο και πιο αποδοτικό. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Είδα τι γράφεις παραπάνω αλλά απλά δεν υπάρχει σύγκριση στο αποτέλεσμα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ ειναι ενα θεμα αλλα εαν θες να πας σε ευκολη λυση σιγουρα τα δυο ειναι καλυτερα απο το ενα εξωτερικο μια που ποτε δεν ξερεις και καποια στιγμη μπορει να παθει βλαβη το ενα. Το θεμα περι πλεξι το φοβαμε να σου πω την αληθεια, ετσι και αλλιως απο βιολογια θα εισαι καλυμενος με τα δυο μονο φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βάλεις σε σειρά όπως δείχνεις αργά η γρήγορα το πρώτο φιλτρο θα αρχίσει να έχει μειωμένη ροη λόγω σκουπιδιών θα αρχίσει να βουλωνει με αποτέλεσμα το δεύτερο φιλτρο που θα δουλεύει με πιο καθαρό νερο θα έχει μεγαλύτερη ροη με αποτέλεσμα να αρχίσει να τραβάει αέρα

Link to comment
Share on other sites

Αν παω για sump ποια ειναι η καλυτερη λυση για να τραβαει νερο απο το ενυδρειο?Θελω να ειναι και λιγο μαζεμενο καθως θα ειναι και στο σαλονι.δεν θελω δλδ να φτιαξω την υπερχειλιση εσωτερικα.Θα ηθελα ολο το χωρο ελευθερο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

τρυπουλες δεν εχεις αλλη επιλογη

στην μερια που φενεται λιγοτερο με κουτακια υπερχιλισης η στον πατο με πυργο υπερχιλησης και δεν φενεται τιποτα

αλλα θελει μελετη το σαμπ οπως και το υψος που θα γινουν οι τρυπες

Link to comment
Share on other sites

η μια υπερχειλιση cpr που ειναι και ομορφουλα ...

Tunze για κανενα λογο ( ειμαι καμμενος )

CPR-CS100-Overflow-Box-99.jpg

Έγινε επεξεργασία - Geosid
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που το βρισκω?Μηπως ομως ξεφευγω σε τιμες αν παω σε κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

αν θες δες και το εσωτερικό φίλτρο τύπου σαμπ που έκανα εγώ.

δεν ξέρω πως να σου δείξω το λίνκ αλλα αν θες δες στο γενικα περί γλυκού θέμα νεο 120*35*50.

Link to comment
Share on other sites

Οχι για εσωτερικο δεν θελω.Ευχαριστω πολυ παντως το ειδα και ειναι ωραια κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...