Jump to content

Απορεια ασθενειας αγγελοψαρου


Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζεται ασθενεια κατα την οποια το ψαρι χανει τα λεπια του.

Το ρωταω αυτο γιατι οταν αγορασα ενα scalare πριν απο περιπου ενα μηνα αυτο δεν ειχε

καθολου λεπια ενω εδω και μια βδομαδα εχει αρχισει να βγαζει απο την αρχη αλλα σε αργους

ρυθμους

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες ότι δεν είχε λέπια το ψάρι?

Μήπως παρατηρείς ανασηκωμένα λέπια?

Μια φωτογραφία θα βοηθήσει πολύ αυτούς, που γνωρίζουν από ασθένειες, για να μπορέσουν να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ασθένεια πάντως όταν μου κόλλησε ο θερμοστάτης και ανέβηκε πολύ η θερμοκρασία ένα απο τα χρυσόψαρα που είχα έχασε τα λέπια του σε ένα σημείο και πέθανε μετά απο μερικές μέρες!

Εκεί όμως ήταν ορατή η απώλεια και διαφορετικό το πρόβλημα!

Σίγουρα μια καλή φωτογραφία είναι πολύ χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites

To χασιμο των λεπιων ειναι συνηθως απο κακες συνθηκες νερου, αβιταμινωση και αν ειχε αρρωστια απο τριφιμο. Απ τη στιγμη που αρχισε να ξαναβγαζει τα λεπια του ειναι καλο. Θα σου ελεγα να το βοηθησεις βαζοντας στην τροφη του καθε μερα βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας...

Δυστηχως δεν εχω αυτη τη στιγμη δυνατοτητα να κατεβασω φωτο γιατι εχω προβλημα με τη ψηφιακη.

Οταν αγορασα το συγκεκριμενο ψαρι δεν καταλαβα οτι αυτο δεν ειχε λεπια γιατι ηταν ολολευκο οταν

ομως ΄΄ευτυχως΄΄αρχησε να βγαζει λεπια το καταλαβα γιατι τα σημεια αυτα εγιναν ασημι.

GIN μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια καλη βιταμινη.

Προς το παρων ταιζω εναλαξ με nutrafin max της hagen,vitaminised flakes euro life και μια φορα τη βδομαδα κατεψυγμενα blood warms.

Απο οτι καταλαβα το ψαρι ηταν πολυ ταλαιπωρημενο , στην αρχη τις δεκα πρωτες μερες δεν ετρωγε σχεδον καθολου τωρα ομως δεν το προλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Από όλες τις μεγάλες εταιρίες κυκλοφορούν βιταμίνες κάποια μπορεί να έχει περισσότερη βιταμίνη Α κάποια άλλη μπορεί να έχει περισσότερη Β και κάποια άλλη περισσότερη C .

Αυτές οι διαφορές μπορεί να είναι σημαντικές σε σχέση με την ανάγκη που έχει το ψάρι . Όταν το ξέρεις όμως .

Συμπέρασμα κάθε φορά να παίρνεις και διαφορετική μάρκα και όπου καταλήξεις με αυτήν συνεχίζεις .

Το ίδιο συμβαίνει και με τις τροφές ποικιλία και αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται τπτ

Θα σου λεγα να του παρεις της ΣΕΡΑ της ΦΙΣΤΑΜΙΝ που ειναι πολυ καλες και να του μουλιαζεις την τροφη καθε μερα και μετα να ταϊζεις για καμια 15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...