Jump to content

Βρήκα Αμμωνία! Δεν Ξέρω Γιατί?!


draculas

Recommended Posts

Καλημέρα λίγο sos ερώτηση! Έχω νιτρικά στο φουλ(=40) τις τελευταίες 2 μέρες! Αν η αλλαγή νερού γίνει αύριο πρωί πρωί κινδυνεύει το ψάρι?

Έχω σταματήσει να ρίχνω βακτήρια εδώ και 3 μέρες. Η προηγούμενη αλλαγή είχε γίνει πριν 12 μέρες. Αυτό φταίει μάλλον. Αλλαγή νερού πρέπει να χρειάζομαι. Με τόσα νιτρικά αν αλλάξω το 30% είμαι καλά?

Έχω και τις τελευταίες μετρήσεις μου.

post-48517-0-07296300-1331011072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσαι, μια αλλαγη οπως ειπες και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Ρικ εγώ έκανα βλακεία... τάιζα παραπάνω απ'ότι έπρεπε... σήμερα έριξα κερατόφυλλο για να μην ανέβουν κι άλλο τα νιτρικά το βράδυ κι αύριο το πρωί αλλαγή... κι αν έχω πολύ όρεξη και το κάνω λαμπίκος θα το παρουσιάσω κιόλας!

Εννοείται ότι σήμερα ο κοιλαρούμπας μονομάχος θα μείνει νηστικός!

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο θα σε βοηθαει οταν θα εχεις αναμενο το φως και θα μπορει να αποροφα θρεπτικα απο το νερο οπως και ΝΟ3.

Μια φορα την ημερα ταισμα και καλυτερα το πρωι ειναι μια χαρα! Μην πολυ ταιζεις, ποικιλια στις τροφες και λιγο σπιρουλινα και θα ειναι αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φωτίζω 6-12μ.μ. οπότε ότι τραβήξει για λίγες ώρες καλό είναι...

Από τροφές δε νομίζω να έχει παράπονο γιατί έχει απ'όλα, πέλετς, ζωντανό, κατεψυγμένο και τον αρακά του. Απλά εγώ δεν είχα καταλάβει καλά κι ας πούμε αντί για 3 πέλετς την μέρα του έδινα 6!... οπότε αυξήθηκαν τα απόβλητα και τα NO3. Η σπιρουλίνα λαχανικό δεν είναι? κάτι ταμπλέτες έχω δει που λέγονται έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια η σπιρουλινα ειναι αλγη πλουσια σε προτεινες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...