Jump to content

Βρήκα Αμμωνία! Δεν Ξέρω Γιατί?!


draculas

Recommended Posts

Καλημέρα!!!!

Γενικές πληροφορίες της κατάστασης του ενυδρείου μου αναφέρονται εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72645

Προσοχή: δεν έχω ρίξει τροφή!

επαναλαμβάνω τις μετρήσεις που έχουν γίνει και τις σημερινές!

9/02/2012

pH: 7,7

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

15/02/2012

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0,25-0,5

Νιτρώδη (ΝΟ2):0,25

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Περιγράφω παρατηρήσεις-πιθανά αίτια για να προβληματιστείτε...

1)Η άμμος προχθές έβγαζε φουσκάλες σε ένα σημείο το ανακούνησα με ένα καλαμάκι κι έβγαλα ένα σάπιο φύλλο και το πέταξα

2)Κάτω σε ένα σημείο η άμμος έχει βγάλει ένα άσπρο σαν γλίτσα το οποίο είχε βγάλει και στις πρώτες 3-4 μέρες γεμίσματος του ενυδρείου αλλά μετά εξαφανίστηκε μόνο του.

3) Το φίλτρο το είχα στουμπώσει με υαλοβάμβακα καλά για να μειωθεί η ροή του και εξαιτίας ριζών και βρωμιών που προκλήθηκαν με το φύτεμα έχει στουμπώσει για τα καλά και η ροή είναι ελάχιστη...

4)την Παρασκευή 10/02 μπήκε η έλενα(σαλιγκάρι) στο ενυδρείο και αφήνει παντού πτώματα! Μερικά δεν τα τρώει καν απλά τα σκοτώνει(είναι δυνατόν να είναι τόσο killer?!). Τα θύματα που διαλύονται αφήνουν αμμωνία?

Πρέπει να φύγω για δουλειά άμα σκεφτώ τίποτα άλλο θα το γράψω το απόγευμα....

Σκούπα δεν έχει μπει, αλλαγές νερού ούτε.

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Γενικές πληροφορίες της κατάστασης του ενυδρείου μου αναφέρονται εδώ

http://www.aquazone....showtopic=72645

Προσοχή: δεν έχω ρίξει τροφή!

επαναλαμβάνω τις μετρήσεις που έχουν γίνει και τις σημερινές!

9/02/2012

pH: 7,7

Γενική σκληρότητα (GH):15

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Μέση Θερμοκρασία (°C):26

15/02/2012

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0,25-0,5

Νιτρώδη (ΝΟ2):0,25

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Περιγράφω παρατηρήσεις-πιθανά αίτια για να προβληματιστείτε...

1)Η άμμος προχθές έβγαζε φουσκάλες σε ένα σημείο το ανακούνησα με ένα καλαμάκι κι έβγαλα ένα σάπιο φύλλο και το πέταξα

2)Κάτω σε ένα σημείο η άμμος έχει βγάλει ένα άσπρο σαν γλίτσα το οποίο είχε βγάλει και στις πρώτες 3-4 μέρες γεμίσματος του ενυδρείου αλλά μετά εξαφανίστηκε μόνο του.

3) Το φίλτρο το είχα στουμπώσει με υαλοβάμβακα καλά για να μειωθεί η ροή του και εξαιτίας ριζών και βρωμιών που προκλήθηκαν με το φύτεμα έχει στουμπώσει για τα καλά και η ροή είναι ελάχιστη...

4)την Παρασκευή 10/02 μπήκε η έλενα(σαλιγκάρι) στο ενυδρείο και αφήνει παντού πτώματα! Μερικά δεν τα τρώει καν απλά τα σκοτώνει(είναι δυνατόν να είναι τόσο killer?!). Τα θύματα που διαλύονται αφήνουν αμμωνία?

Πρέπει να φύγω για δουλειά άμα σκεφτώ τίποτα άλλο θα το γράψω το απόγευμα....

Σκούπα δεν έχει μπει, αλλαγές νερού ούτε.

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!

Που να εριχνες και τροφη!

Μην στουμπωνεις το φιλτρο, εαν ειναι δυνατο βαλε ενα σπραυ μπαρ ή γυρνατω προς το τζαμι.

Αν μεινει σε αυτα τα επιπεδα απλα ριξε stress zyme, αλλιως οταν μπορεσεις κανε μια μικρη αλλαγη 30%, αλλα πρωτα κανε μια μετρηση παλι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μα είχα spray bar και είχε ξεκινήσει με νορμάλ ροή στα επίπεδα που το ήθελα δηλαδή(απλά να μην υπάρχει τρομερή ανατάραξη επιφάνειας ή μεγάλο ρεύμα νερού που δεν αρέσει στο betta---> ζει σε στάσιμα νερά) και τώρα το έβγαλα γιατί τρέχει ελάχιστο νερό και δεν είχε νόημα! Επιτρέπεται να πειράξω το φίλτρο? και με αυτό εννοώ να καθαρίσω τον υαλοβάμβακα από τα σκουπίδια . Όχι να τον αλλάξω απλά να τον ξεπλύνω σε νερό του ενυδρείου γιατί έχει γίνει πολύ χάλια... Δεν βλέπω άλλη λύση ξεστουμπώματος...

Θα ξαναμετρήσω αύριο το απόγευμα κι αν δεν έχει φτιάξει κάνω αλλαγή.

:bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Ναι επιτρέπεται το ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου, και ίσως θα έπρεπε να αφαιρέσεις και λίγη ποσότητα υαλοβάμβακα εαν τον έχεις στουμπώσει οπως γράφεις παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη! ^_^ Μέχρι και σαλιγκάρια έβγαλα απτον υαλοβάμβακα... Το καθάρισα λίγο αλλά δεν αφαίρεσα καθόλου γιατί μπορεί να χάσω βακτήρια. Η ροή επανήλθε σε φυσιολογικό ρυθμό ώστε να μπορεί το σπρέι μπαρ να κάνει δουλειά. Πρέπει να πάρω και καμιά σκούπα γιατί τα σαλιγκάρια ήταν πάααρα πολλά τελικά και μου γέμισαν βρωμίτσες οι οποίες μαζί με χαλασμένα φύλλα και κομμένες ρίζες βούλωσαν το σύστημα! :death:

Μακάρι να είναι όλα καλύτερα αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα μην κανεις σκουπα και ασε τις βρωμιτσες εκει που ειναι μια που αυτες ειναι τροφη για την αυξηση των αποικιων της βιολογιας σου. Οταν πεφτει υπερβολικα η ροη να καθαριζεις απο τα πολλα το σφουγγαρι και να αλλαζεις το μαλλι στο μελλον, οχι τωρα γιατι για την ωρα καθε βακτηριδιο ειναι χρησημο μεχρι να ωριμαση το ενυδρειο σου. Τελικα βρεθηκε φυσικη τροφη για τα βακτηριδια σου, δηλαδη τα φαγοπεθαμενα σαλιγκαρακια και αυτο θα βοηθηση στην ενυσχηση του φιλτρου απλα μετρα να μην ξεφυγη πολυ η αμμωνια και ΝΟ2 γιατι τοτε υπαρχει κυνδινος να τα βρεις ολα καπουτ. Αν δεις να βγαινουν μαζικα προς την επιφανεια τοτε μπορει να σημαίνει πως κατι δεν παει καλα. Καλη συνεχεια!

Τελικα εκανες αλλαγη νερου; Απο μετρησεις;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα αλλαγή... θα αφήσω το φίλτρο σήμερα να δουλέψει με τη νορμάλ ροή που απέκτησε πάλι, θα μετρήσω αύριο και αν είμαι με αμμωνία αλλάζω αν βγουν μηδενικά :ph34r: ανάβω λαμπάδα για τους σαλίγκαρους! Έχει νόημα να ξαναμετρήσω τώρα? Οι σαλίγκαροι physa ήταν πάνω από 55 μετρήσιμοι... μαζικά στην επιφάνεια δεν βγαίνουν... αλλά πηγαινοέρχονται. Πλέον εξαιτίας της φόνισσας μετράω περίπου 20(όσους μπορώ να δω σε φύλλα, τζάμια, επιφάνεια και άμμο).

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρησεις λιγη αμμωνια αστα για την ωρα μεσα αλλιως εαν μετρησεις πανω απο 0,5 αμμωνια βγαλε τα πολλα πολλα και κανε μια μικρη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες πάλι!

Σήμερα είμαι

Αμμωνία (ΝΗ3/NH4):0,5

Νιτρώδη (ΝΟ2):0,5

Νιτρικά (ΝΟ3):10

οπότε αλλάζω 30% νερό(αρκεί?)

να βγάλω και σαλιγκάρια ή όχι? κι αν τα βάλω σε νερό αλλαγής προετοιμασμένο θα είναι ασφαλείς ή θα πεθάνουν από την απότομη αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβαμβακας δεν πρεπει να ξεπλενετε και να τοποθετειτε ξανα.Θελει συχνες αλλαγες.Μολις βρωμησει τον αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλημέρα...

Στράτο το ξέρω αυτό περί αλλαγής αλλά το ενυδρείο μου είναι στο στρώσιμο και όπως είπε και ο Ρικ (που τον έχω ζαλίσει) κάθε βακτήριο είναι πολύτιμο και δεν ξέρω που μπορεί να έχουν αράξει οι αποικίες προς το παρόν. Σε ποιο στρώμα υλικών εννοώ.

Χθες λοιπόν... επειδή τσίκνισα και δεν είχα χρόνο δεν έκανα αλλαγή νερού... και σηκώθηκα σήμερα νωρίς να κάνω αλλά πριν προβώ σε αυτό το βήμα μέτρησα τις τιμές μου και σας παρουσιάζω τον παρακάτω πίνακα.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ | ΝΗ3/ΝΗ4 | ΝΟ2 | ΝΟ3 | Τ

----- 9/2 ------------ 0 --------------0 ------- 10 ------ 28

-----15/2 ----------- 0,25----------0,25--------10 -------26

-----16/2------------ 0,5-----------0,5 ---------10-------26

-----17/2------------ 0 -----------0,25 ----------10-------26

Αυτό που καταλαβαίνω και από όσα διαβάζω εδώ μέσα είναι ότι τελικά κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό. Έχει τους δικούς του νόμους της φύσης... Τι να κάνω τώρα? Την Τρίτη μπαίνει το ψάρι... βγάλτε μου πλάνο δράσης. Επίσης είναι δυνατόν να συμβεί αύξηση αμμωνίας στα ξαφνικά όταν θα μπει το ψάρι μέσα? Όλες αυτές οι μεταβολές στον πίνακα έγιναν επειδή ήταν άστρωτο το φίλτρο ή απλά συμβαίνουν? και πως θα είμαι σίγουρη ότι πραγματικά έστρωσε? Υπάρχει περίπτωση να ζουν μικρά ασπράκια στο ενυδρείο μου? ή είμαι κουρασμένη?!κάτι είδα να κινείται αλλόκοτα στο τζάμι. Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλά θέλω πραγματικά να πετύχει... :unsure:

Έγινε επεξεργασία - draculas
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλημέρα...

Στράτο το ξέρω αυτό περί αλλαγής αλλά το ενυδρείο μου είναι στο στρώσιμο και όπως είπε και ο Ρικ (που τον έχω ζαλίσει) κάθε βακτήριο είναι πολύτιμο και δεν ξέρω που μπορεί να έχουν αράξει οι αποικίες προς το παρόν. Σε ποιο στρώμα υλικών εννοώ.

Χθες λοιπόν... επειδή τσίκνισα και δεν είχα χρόνο δεν έκανα αλλαγή νερού... και σηκώθηκα σήμερα νωρίς να κάνω αλλά πριν προβώ σε αυτό το βήμα μέτρησα τις τιμές μου και σας παρουσιάζω τον παρακάτω πίνακα.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ | ΝΗ3/ΝΗ4 | ΝΟ2 | ΝΟ3 | Τ

----- 9/2 ------------ 0 --------------0 ------- 10 ------ 28

-----15/2 ----------- 0,25----------0,25--------10 -------26

-----16/2------------ 0,5-----------0,5 ---------10-------26

-----17/2------------ 0 -----------0,25 ----------10-------26

Αυτό που καταλαβαίνω και από όσα διαβάζω εδώ μέσα είναι ότι τελικά κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό. Έχει τους δικούς του νόμους της φύσης... Τι να κάνω τώρα? Την Τρίτη μπαίνει το ψάρι... βγάλτε μου πλάνο δράσης. Επίσης είναι δυνατόν να συμβεί αύξηση αμμωνίας στα ξαφνικά όταν θα μπει το ψάρι μέσα? Όλες αυτές οι μεταβολές στον πίνακα έγιναν επειδή ήταν άστρωτο το φίλτρο ή απλά συμβαίνουν? και πως θα είμαι σίγουρη ότι πραγματικά έστρωσε? Υπάρχει περίπτωση να ζουν μικρά ασπράκια στο ενυδρείο μου? ή είμαι κουρασμένη?!κάτι είδα να κινείται αλλόκοτα στο τζάμι. Συγγνώμη που σας ταλαιπωρώ αλλά θέλω πραγματικά να πετύχει... :unsure:

Εννοειτε πως το ενυδρειο σου ειναι ακομα σε φαση στρωσιματος, αν δεν κλεισει τουλαχιστον 3 εβδομαδες και παιζεται μια που υπαρχουν πολυ παραγοντες που καθοριζουν την πορεια του καθε ενυδρειου. Το οτι μηδενισε η αμμωνια ειναι ενθαρυντικο και φυσιολογικο να συμβει καποια στιγμη το θεμα ειναι ομως εαν ανταποκρεινεται οταν θα υπαρξουν περισσοτεροι ρυποι, και αρα περισσοτερη αμμωνια, για αυτο σου ειχα προτεινει να τρυψης τροφη μεσα ετσι ωστε να αναπτυχθουν περισσοτερο οι αποικιες για να ειναι σε θεση να δεχτουν το ψαρακι ομαλα χωρις σκαμπανευασματα που μπορουν να το βλαψουν λογο τοξικοτητας της αμμωνιας και των νιτροδων. Δηλαδη το ζητουμενο ειναι να ριχνουμε τροφη και να εχουμε μονο ΝΟ3 μετρησημα.

Οποτε τρυψε μια τσιμπια τροφης και μετρα τις επομενες 2, 3, 4, ημερες αν σου ξαναπαρουσιαστει αμμωνια. Λογικα πρεπει να μηδενισουν και τα ΝΟ2 και τα ξαναλεμε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! :D

Όχι δεν έχω στρώσει ακόμα απλά πείτε μου εσείς οι πιο έμπειροι ή ακόμα και αν υπάρχει κάνας στο στρώσιμο αν συμπάσχει αν όλα κυλούν ομαλά ή αν πρέπει να ανησυχώ. Νομίζω ότι ξεκαθάρισαν πολλά στο μυαλό μου και το ενυδρείο έχει πάρει την σωστή πορεία.

Ξεκίνησα χθες υπολογίζοντας περίπου την ποσότητα τροφής που θα τρώει ο μονομάχος ημερησίως και βάζω σε κάλτσα την ποσότητα για 8 ώρες. Μετράω το νερό πριν και μετά την τοποθέτηση της τροφής. Θα το κάνω μέχρι να πάνε 0 τα ΝΟ2. Στόχος είναι να φάνε τα βακτήρια και να πληθύνουν. Βακτήρια ρίχνω κάθε μέρα χωρίς σταματημό την ποσότητα που αναγράφεται στις οδηγίες στρωσίματος(και όχι συντήρησης). Καλά πάω?

post-48517-0-53710700-1329763123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ξεκαθαρο πως βαζοντας τροφη εχουμε αυξηση των ΝΟ2 και ΝΟ3 και εν ολιγης τα βακτηρια βρισκουν τροφη για τα δοντια τους για να δυναμωσουν, οσο για την αμμωνια το οτι ριχνεις καθημερινα Στρες ζυμε αυτο κραταει την αμμωνια δεσμευμενη αλλα δεν ξερουμε τη θα γινει εαν σταματησεις την χρηση του. Την τροφη μπορεις καλυτερα να την τριβεις στο νερο για να αναπτυχθουν οι αποικοδομητες στο ενυδρειο σου. Επειδη εχεις ζωντανα μεσα δεν σου λεω να διακοψης το ζυμε αλλα οταν μηδενισουν τα νο2 σταματατο και συνεχισε με την τροφη να δεις τη γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μα Rik δεν ρίχνω στρες ζάιμ...

Microbacter7 της Brightwel aquatics ρίχνω... το ίδιο πράμα είναι-εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Sorry Dracula, αλλα εχθες δεν μπορεσα να ξανακαθισω στο pc για να σοθ απαντησω, και λαθος μου οσο αφορα το στρες ζυμε, μια που μπερδευτικα απο ενα αλλο παλικαρι που βρισκεται σε φαση στρωσιματος και αυτος.

Οπως θα δεις με τον ενα τροπο ή τον αλλο καθε σκευασμα με τον τροπο του προσπαθει να κρατα χαμηλα τις αζωτουχες ενωσεις και απο την αλλη να υποβοηθησει την βιολογια του ενυδρειου, για αυτο για την ωρα συνεχισε κανονικα και οταν με το καλο μετρας μηδεν ΝΟ2, τοτε σταματα την χορηγια του.

Brightwell Aquatics MicrōBacter7 is a selective complex of extremely effective microbes and enzymes that rapidly reduces the concentrations of organic nitrogen, ammonia, nitrite, nitrate, phosphate, and organic carbon in all marine and freshwater ecosystems, leading to greatly improved water quality; better water quality typically leads to healthier aquarium inhabitants. MicrōBacter7 does not require refrigeration, however storage in a cool, shaded area will prolong the activity, and maximize the shelf-life, of the product.

Medium- to High-nutrient Systems, or to seed Biological Filtration in new aquaria: To effectively decrease the concentration of available nutrients and waste material in all marine and freshwater aquaria, add 5 ml (1 capful) per 25 US-gallons (94.6 L) [≈4 drops per gallon (3.8 L)] of aquarium water daily for the first two weeks of use; the impact that MicrōBacter7 has on an aquarium is most evident within this period. Turn protein skimming and UV-sterilization off for a period of 4 hours following addition to aquaria. A noticeable difference in water clarity is typically apparent within 30-minutes of dosing. Follow same instructions for new aquarium start-up. Thereafter, switch to “low-nutrient” dosage (below).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Rik! Κατάλαβα τι εννοούσες πάντως. Παρακολουθώ και την "συζήτηση περί βιολογίας" κι εκεί κατάλαβα τι παίζει με τα βακτήρια και το τάισμά τους. Να ξέρεις ότι το όνομά σου θα γραφτεί στα credits όταν θα παρουσιάσω τη γυάλα μου!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη! Δώστε μου το πράσινο φως! :D

Στην φωτό είναι οι νέες μετρήσεις μου!!!

Έχω πεσμένη θερμοκρασία χθες και σήμερα και δεν ξέρω γιατί(όλο κάτι στραβό συμβαίνει!...) Ανέβασα τον δείκτη του θερμοστάτη και λογικά θα είμαι οκ(=260C) ως το πρωί. Επίσης η στάθμη του νερού έχει κατέβει αισθητά λόγω των τεστ και των εργασιών συντήρησης(έβγαλα κάτι χαλασμένα φύλλα).

Κατά τ΄άλλα είμαι στρωμένη? Είναι έτοιμο?

post-48517-0-80484600-1329938477_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εισαι μια χαρα. :bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Οταν με το καλο ειναι να παρεις το κοκκορακι σου, κανε μια αλλαγη 50 % και μην ταιζεις για 2 ημερες στην αρχη και βεβαια μετρας για μια εβδομαδα για να εισαι σιγουρη οτι ολα πανε καλα. Αντε καλογεμιστω!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-193: Τα κατάφερα λοιπόν! Κι έλεγα ότι κάτι κάνω στραβά αλλά τελικά απλά βιαζόμουν... Ευχαριστώ Rik! Αλλαγή θα κάνω μια μέρα πριν μπει το ψάρι. Μόνο 50%? Έλεγα για κάτι περισσότερο πχ 90% να καθαρίσει και το νερό γιατί είναι το ίδιο από τις 31 Ιανουαρίου που το γέμισα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται παραπανω, καλη συνεχεια και κρατα μας ενημερους! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το παράκανα χθες... Δεν κρατήθηκα με όλη αυτή τη βρωμίτσα που είχε μαζευτεί και έκανα γενική καθαριότητα. Έβγαλα όλα τα ηλεκτρικά απτη πρίζα και έβαλα σκούπα, άλλαξα μερικώς τον υαλοβάμβακα του φίλτρου(έβγαλα τον εξωτερικό που είχε τις βρωμιές και τον αντικατέστησα με λιγότερης ποσότητας καινούριο αφού πρώτα έστιψα τον παλιό πάνω του-->το φίλτρο δούλεψε σαν καινούριο, η ροή ήταν τρομερά εξασθενημένη τελικά, το είχα παραστουμπώσει) και η αλλαγή νερού ήταν 80%(19 λίτρα περίπου). Βακτήρια έβαλα κανονικά και αντιχλώριο για όλα τα λίτρα. Όλα αυτά χθες το βράδυ.

Το πρωί έριξα λίπασμα, άνθρακα και μέτρησα αμμωνία, νιτρώδη 0 και νιτρικά 5(έπεσαν λίγο μάλλον λόγω καθαρού νερού). Η θερμοκρασία με όλη την αλλαγή είχε πέσει στους 22 χθες και σήμερα είμαι στους 27(καλίμπραρα και τον θερμοστάτη επιτέλους).

Υπάρχει περίπτωση να έκανα ζημιά στις αποικίες βακτηρίων? Μπορεί να μπει το ψάρι σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε το ψάρι σήμερα!!! :bigemo_harabe_net-113:

Παρουσιάζω μετρήσεις κι ελπίζω όλα να λειτουργούν εντάξει και να περνάει καλά ο μπεμπέ μπέτα!

post-48517-0-07293000-1330434579_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον δεχτεικες, συνεχισε τις μετρησεις μεχρι το τελος της εβδομαδας απλα για να εισαι καλυμενη 100% και μετα τελος! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...