Jump to content

Προβλημα Με Led Φωτακια Ενυδρειου Απο Ebay


ababapanos

Recommended Posts

καλησπερα σας.

Αγορασα απο το ebay blue led αδιαβροχα φωτακια για ενυδρειο μαζι με τον ανταπτωρα τους και κοιταξτε πως μου τα εστειλε

http://dl.dropbox.com/u/42952130/IMG_0140.JPG

http://dl.dropbox.com/u/42952130/IMG_0139.JPG

Απο τα φωτακια οπως βλεπετε βγενουν 2 λεπτα καλωδιακια, και απο την αλλη η μπριζα εχει κανονικα το βησμα της, και οπως ειναι φυσικο δεν λειτουργουν ετσι...

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να μου λειτουργησουν?

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κόψε το βύσμα και ένωσε τα καλώδια!Αν έχεις κάποιον παλιό φορτιστή κινητού κόψε εκείνον για να μην χρειάζεσαι και αντάπτορα

Tι εννοείς;Να το δουλέψει με τον μετασχηματιστή του φορτιστή;Δεν νομίζω να υπάρχει φορτιστής κινητού με OUTPUT:12V..

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και αγοραζεις ενα θηλυκο βισμα που να ταιριαζει στο τροφοδοτικο.

Το συνδεεις στο φωτιστικο και ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα ίδιο που έχω για moonlight έτσι το έχω συνδέσει

Πόσα Volt είναι ο μετασχηματιστής;Λογικά δεν θα είναι 12 και λογικά υπολειτουργούν..

Πας σε ενα καταστημα με ηλεκτρονικα και αγοραζεις ενα θηλυκο βισμα που να ταιριαζει στο τροφοδοτικο.

Το συνδεεις στο φωτιστικο και ετοιμος...

Ταλαιπωρία πιστεύω..καλύτερα και απλούστερα με γαλβανική σύνδεση όπως προτείνει και ο κάστορας..

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς έναν αντάπτορα για το τροφοδοτικό ώστε να συνδεθεί στην πρίζα σου.

Τα led για να δουλέψουν θέλουν σωστή πολικότητα.αν συνδέσεις ανάποδα τα καλώδια δε θα ανάψουν.

Για να τα συνδέσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις θηλυκό αντάπτορα που να ταιριάζει στο βύσμα του τροφοδοτικού, κλέμα , απλή ένωση με μονωτική ταινία ή συγκόλληση επίσης με μονωτική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...