Jump to content

new fish on the block


MARA

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, :thumbup:

:welcome:

Καλώς σας βρήκα και καλώς με βρήκατε.

Είμαι περίπου 2 βδομάδες στο hobby και έχω ήδη 3 απώλειες από ψαράκια. Έχω ένα ενυδρείο 140 λίτρων και έβαλα μέσα 2 GURAMI και 4 μικρά (μήν με ρωτήσετε την ονομασία τους.) Τα μικρά ένα ένα με άφηναν μέχρι που έμεινε 1. ( Αλλά αυτά για να μην φωνάζει ο Administrator θα τα γράψω αλλού :thumbup: )

Θέλω να βάλω αγγελόψαρα και ξιφοφόρους, επίσης θα ήθελα να βάλω και gubby αλλά δεν ξέρω αν πηγαίνουν...

Επίσης έχω βάλει και ξύλα μέσα στο ενυδρείο και έχει κάνει το νερό κίτρινο , και σκέφτομαι να τα βγάλω.

Λοιπόν,

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω τώρα... :thumbup:

θα βρώ κάποιο άλλο σημείο στο site να σας πώ για τις ερωτήσεις μου...

¨Αντε και πάλι καλώς σας βρήκα..

Μάρα

Link to comment
Share on other sites

Ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.Εστρωσες το ενυδρειο πριν βαλεις τα ψαρια σου?Τιμες νερου? Το ξυλο μην το βγαλεις αν κρατησεις τα ωοτοκα(για τα ζωοτοκα δεν γνωριζω να σου πω δεν εχω ασχοληθει). :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μάρα

Καλωσόρισες στη παρέα μας! Με υπομονή και διάβασμα νομίζω ότι θα αποφύγεις τα δυσάρεστα στο μέλλον! Σιγά σιγά θα προσθέσεις ψάρια στο σύστημα όχι όλα μαζί...και όχι ακόμα, δώσε ακόμη λίγο χρόνο στο σύστημα σου να γίνει σωστό...

Καλή συνέχεια

:welcome:

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα ζωοτόκα και ποιά τα ωοτόκα??

Ωοτοκα με ζωοτοκα δεν πανε μαζι.Εστρωσες το ενυδρειο πριν βαλεις τα ψαρια σου?Τιμες νερου? Το ξυλο μην το βγαλεις αν κρατησεις τα ωοτοκα(για τα ζωοτοκα δεν γνωριζω να σου πω δεν εχω ασχοληθει). :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο,

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το ένα Gurami κυνηγάει συνέχεια το άλλο? Το άλλο εντωμεταξύ έχει κατεβάσει κάτι μαύρες γραμμές, δεν είναι όλο πορτοκαλί όπως στην αρχή.

Ξέρεις τι φταίει? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε το fish &plant index του φορουμ και θα καταλαβεις.Κανε μας επισης μια περιγραφει του εξοπλισμου του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στο ΑΖ και καλη συνεχεια.. :welcome:

για την κιτρινιλα του νερου απο το ξυλο, μην ανησυχεις..

ειναι η τανινη που θα φυγει με τις αλλαγες του νερου..

τα γκουραμακια, απο τη φυση τους ειναι επιθετικα μεταξυ τους..

θα'χεις τσακωμους αν ειναι και τα δυο αρσενικα..

good luck!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα ζωοτόκα και ποιά τα ωοτόκα??

GURAMI-αγγελόψαρα ωοτοκα

guppy-ξιφοφοροι ζοωτοκα

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω αγγελόψαρα πρέπει πρώτα να κάνω τέστ στο νερό?

Έχω βάλει και αληθινά φυτά μέσα, πρέπει να τους ρίχνω καθόλου λίπασμα, έβαλα τίρφη στην αρχή κάτω στο πάτο :welcome::thumbup: του ενυδρείου.

Μάρα

Link to comment
Share on other sites

Τεστ νερου ανεξαρτητα τι ψαρια θα βαλεις μεσα χρειαζεσαι.Να παρεις σε ΥΓΡΗ ΜΟΡΦΗ .Επισης χρειαζεσαι λιπασματα σε υγρη μορφη για τα φυτα σου .Φωτισμο εχεις?Να τον αναβεις 9-11 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλός μας βρήκες και καλός ήρθες στο φόρουμ. Όσο για τα προβλήματα που αναφέρεις σε συμβουλεύω διάβασε πρώτα λίγο στο φόρουμ. Και άμα δεν βρεις της απαντήσεις που θέλεις άνοιξε θέμα στον τομέα Αρχάριοι γλυκού νερού εκεί θα βοηθηθείς σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο,

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το ένα Gurami κυνηγάει συνέχεια το άλλο? Το άλλο εντωμεταξύ έχει κατεβάσει κάτι μαύρες γραμμές, δεν είναι όλο πορτοκαλί όπως στην αρχή.

Ξέρεις τι φταίει? :welcome:

Ρίξε μια ματιά και σε αυτή την ιστοσελίδα...είναι αρκετά τα πράγματα που μπορεις να διαβάσεις εδώ και πολύ καλογραμμένα και κατανοητά...Δες στην κατηγορία λαβυρινθόψαρα για τα gouramies σου...θα καταλάβεις ότι ανάλογα με τη περίπτωση το πρόβλημα συνήθως δεν είναι μονοδιάστατο...μπορεί το πρόβλημα να ξεκινάει από την σύνθεση των ψαριών, τηνποιότητα του νερου σου, τον εξοπλισμό και πολλά άλλα...Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον στρες ανάμεσα σε αρσενικά είναι (και παντελή έλλειψη θηλυκού) ενώ η ιδανική αναλογία κατα τους πιο έμπειρους στο είδος είναι 1Μ 3F...νομίζω πάντως ότι γενικά η σελίδα αυτή όπως και το forum θα σε βοηθήσει να αρχίσεις να καταλαβαίνεις κάποιους βασικούς κανόνες για τη διατήρηση ενός ενυδρείου...Η παρακάτω είναι μια καλή αρχή...

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

Link to comment
Share on other sites

καλως ορισες στο ΑΖ και καλη συνεχεια.. :welcome:

για την κιτρινιλα του νερου απο το ξυλο, μην ανησυχεις..

ειναι η τανινη που θα φυγει με τις αλλαγες του νερου..

τα γκουραμακια, απο τη φυση τους ειναι επιθετικα μεταξυ τους..

θα'χεις τσακωμους αν ειναι και τα δυο αρσενικα..

good luck!! :thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλη MARA ... :welcome:

Καλη διαμονη και καλο διαβασμα .... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες και απο εμενα. :welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Για αρχή δες εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Καλή συνέχεια και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...