Jump to content

Ψοφανε Τα Γκαπυ Μου!!!


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : εχω 2 γκαπυ απο τα 6, το ενα εχει φαγωμενη ουρα και το αλλο (θυληκο) καθοταν συνεχεια κατω στο υποστρωμα ακινητο και ανεπνεε γρηγορα, επισης το χρωμα του ειχε γινει πιο ασπρο απο τα αλλα...το αρσενικο με την φαγωμενη ουρα ηταν υπερδραστηριο και οταν γυρισα σπιτι το ειδα στον αφρο να κανει σαν νωχελικο και να εχει φαγωμενη ενα μερος της ουρας του η οποια ειχε μεγαλωσει τον τελαυταιο καιρο!!!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):easy crystal filterbox 300..βιολογικο φιλτραρισμα με μαυρα μπαλακια της τετρα μεσα σε ενα τουλι και υαλοβαμβακας

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1,5 μηνας

- Ψάρια (είδη και αριθμός):6 γκαπυ (2 αρσενικα-4 θηλυκα-1 CAE)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορες τη μερα με tetramin flakes και tetrapro με καροτενιο για χρωμα-αλλαγες νερου 20% καθε βδομαδα και ριχνω aquasafe της τετρα καθως και λιπασμα jbl ferropol για τα φυτα(την περασμενη φορα εριξα και tetravital βιταμινες για τα ψαρια )

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,6

- KH:12oD

- GH:16οD

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):<0,3mg/lit

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0mg/lit

- ΝΟ3 (νιτρικά):50 mg/lit

- Θερμοκρασία:25 oC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:tetra

-Strips:tetra

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:δεν ξερω πριν απο μενα..οσο ηταν στο ενυδρειο μου περιπου 25 μερες ηταν πολυ καλα εκτος απο ενα θανατο γκαπυ μου πριν απο 20 μερες με τον ιδιο τροπο...

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):κανονικα-γκρι-καλη αν και στα τελαυταια του δεν προλαβενε καθως τα αλλα του τις τρωγανε.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Μηπως μπορει να επηρεασει την ενδειξη των νιτρικων μου το λιπασμα που ριχνω γιατι ετσι μου ειπε ενας πετ σοπας?? πειτε μου τι γνωμη εχετε γιατι εχω απογοητευτει και φοβαμαι για τα αλλα μου ψαρια τα οποια ειναι και εγκυα!!! επισης ο πετ σοπας μου εδωσε να ριξω general tonic για μυκητες κτλ αλλα φοβαμαι μην χαλασω την βιολογια του ενυδρειου με τα χημικα αυτα!!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

post-48773-0-08239300-1329563171_thumb.jpg

post-48773-0-26355600-1329563181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία σου πάει να ανέβει σιγά σιγά! Τα νιτρικά είναι στα ύψη!! Θες αλλαγή νερού άμεσα! Ένα 50%!!!

Όσον αφορά τα ψάρια, εφόσον δεν υπάρχει κάποιο ύποπτο ψάρι για να τρώει τις ουρές τότε κάποιο βακτήριο παίζεται!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη ξεκινησει θεραπεια στο ενυδρειο μου με general tonic της τετρα γιατι παρατηρησα λευκα στιγματακια στα γκαπυ ιδιαιτερα πανω στην ραχη και πιο πολλα ηταν στο θυληκο που ειναι αρρωστο!!!επισης θυμαμαι οτι το αρσενικο πριν μου ψοφισει του ειχαν φυγει τα λεπια πλευρικος ακριβως πισω απο τα βραγχια και φαινοταν κοκκινο (δερμα).το νερο μου τωρα εχει πρασινισει και δεν ξερω ποτε θα επανελθει και αν μου κανει ζημια στα φυτα μου καθως ακουω οτι ειναι δυνατο φαρμακο!!!!το στρωσιμο το ειχα κανει με 2 γκαπυ αρσενικα(το ενα που ψοφισε) αφου ειχα ριξει πρωτα τετρα safe start kai bactozym!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμεντωπιζω ακομα ενα προβλημα....ενω εχω ανεβασει την θερμοκρασια στους 30 και υπαρχει το general medic μεσα και ενω εχουν γινει πιο πολλα τα ασπρα στιγματα στα ψαρια βλεπω οτι καποια φυτα οπως οι limnofylla sessiflora μου καιγεται καθως μου σαπιζουν μερικα φυλλα...λογικα απο το φαρμακο και την θερμοκρασια!!!λετε να εχω προβλημα αν συνεχισω την θεραπεια αυτη????

Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμεντωπιζω ακομα ενα προβλημα....ενω εχω ανεβασει την θερμοκρασια στους 30 και υπαρχει το general medic μεσα και ενω εχουν γινει πιο πολλα τα ασπρα στιγματα στα ψαρια βλεπω οτι καποια φυτα οπως οι limnofylla sessiflora μου καιγεται καθως μου σαπιζουν μερικα φυλλα...λογικα απο το φαρμακο και την θερμοκρασια!!!λετε να εχω προβλημα αν συνεχισω την θεραπεια αυτη????

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 50 % με προσοχή στη θερμοκρασία , κάρβουνο και βάλε μας φωτογραφία καθαρή που να δείχνει τα άσπρα που λες καθαρά .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού 50 % με προσοχή στη θερμοκρασία , κάρβουνο και βάλε μας φωτογραφία καθαρή που να δείχνει τα άσπρα που λες καθαρά .

Σας παραθετω την φωτο απο το αρρωστο γκαπυ μου!!!

post-48773-0-20990100-1329897433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κάρβουνο που θα καθαρίσει το νερό , αλλαγή νερού και Omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες .

Προσοχή στη θερμοκρασία .

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τωρα το εχω στους 29 λεω να το κρατησω αλλες 2-3 μερες ετσι και μετα να κανω αλλαγη νερου και να βαλω καρβουνο!!! το θεμα ειναι οτι το τα ασπρακια πανω στο ψαρι δεν φαινονται να φευγουν παρα τις 5 μερες θεραπεια!!!αντιθετα με την αυξηση της θερμοκρασιας εχουν αναπαραχθει πιο πολυ!!! και το general tonic μουφα ειναι απ οτι καταλαβα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κάρβουνο που θα καθαρίσει το νερό , αλλαγή νερού και Omnipur σύμφωνα με τις οδηγίες .

Προσοχή στη θερμοκρασία .

Ο Σταμάτης σου έγραψε τα πράγματα με άλλη σειρά. Χρησιμοποιείς πρώτα τον άνθρακα για να καθαρίσει το νερό σου από την προηγούμενη ουσία που έχεις χρησιμοποιήσει, μετά κάνεις μια καλή αλλαγή νερού, και στη συνέχεια προσθέτεις το omnipur που είναι το κατάλληλο φάρμακο για την περιπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εκτελω και σας ενημερωνω...σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω καμια 5 μερες που ακολουθω θεραπεια για ich το ψαρι φαινεται σαν παραμορφωμενο..βεβαια δεν εχει τοσα ασπρακια πανω του αλλα εχει παραμορφωθει...φταιει κατι??

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες παραμορφωμένο εννοείς σαν να έχει αλλάξει κάτι στην σπονδυλική του στήλη, σαν να έχει στραβώσει προς το μέρος της ουράς; Φωτογραφίες οσο πιο καθαρές γίνεται.

Ο Σταμάτης πιο πάνω σου προτεινει το omnipur. Γιατί έκανες θεραπεία με costapur;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το costapur ειναι για τα ασπρα στιγματα....γιαυτο φανταζομαι....το θεμα ειναι ομως πως με επιβαρυμενο νερο και με αλλαγη ακομα κατ εμε θα ηθελε να μεινει τουλαχιστον 3-4 ημερες χωρις αλλη επιβαρυνση απο φαρμακα....με το να βαλει καπακι αμεσως απο το ενα φαρμακο (ακομα και με χρηση ανθρακα ) το αλλο χωρις να αφησει να δουλεψει μετα την αλλαγη νερου τουλαχιστον 2 ημερες ο ανθρακας το νερο εχει ηδη γινει απο μονο του επιβαρυντικο....

Αν δεν εχεις καραντινα να τιο βαλεις το αρρωτο - αρρωστα τα πραγματα ειναι αρκετα δυσκολα αφου αργησες να το διαγνωσεις στην αρχη οταν μπορουσες να το καταπολεμησεις ισως και με αλατι μονο.....

Εγω θα ελεγα δες τα αλλα ψαρια πως ειναι και αν ειναι ετσι κανα-δυο βγαλτα σε καραντινα ....αν ολα τοτε πραγματικα δεν ξερω .... εξαρταται απο τις αντοχες και το στρωσιμο που ειχε το ενυδρειο....καμμια βιταμινη τυπου fishtamin βρε παιδια δεν θα επρεπε να εχει ριξει???

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

οταν λες παραμορφωμένο εννοείς σαν να έχει αλλάξει κάτι στην σπονδυλική του στήλη, σαν να έχει στραβώσει προς το μέρος της ουράς; φωτοΓραφίες οσο πιο καθαρές Γίνεται.

ο σταμάτης πιο πάνω σου προτεινει το omnipur. Γιατί έκανες θεραπεία με costapur;

παιδια ναι καπως ετσι ειναι το ψαρι και δεν ξερω γιατι...πριν ξεκινησω την εβδομαδιαια θεραπεια εριξα τετρα βιταλ βιταμινες...
Link to comment
Share on other sites

εδω παιδια σας παραθετω το αρρωστο γκαπυ μετα απο την θεραπεια!!!! δειτε πως εγινε μετα απο κοσταπουρ...το νερο το εκανα μετρησεις και ηταν τελειες...μονο 25 ηταν τα νιτρικα μου και εκανα αλλαγη νερου μετα απο αυτο!!!εριξα και βιταμινες τετρα βιταλ...τι να πω δηλαδη...δεν εχω καραντινα και εχω μεσα αλλα 2 θυληκα και ενα αρσενικο...ενα απο τα θυληκα ειναι τουρλα με την κοιλια και ενω ειχε και αυτο ich εγινε καλα!!!βεβαια το ψαρι στην φωτο ηταν χειροτερα!!!αμα δειτε εχω βαλει και αλλες φωτο απο το ψαρι αυτο στην αρχη του ποστ πριν ξεκινισω την θεραπεια με κοσταπουρ αυτες...!!!

post-48773-0-18573500-1330527487_thumb.jpg

post-48773-0-56517600-1330527496_thumb.jpg

post-48773-0-46357500-1330527499_thumb.jpg

post-48773-0-34633100-1330527501_thumb.jpg

post-48773-0-57624700-1330527503_thumb.jpg

post-48773-0-20742500-1330527505_thumb.jpg

post-48773-0-76176400-1330527507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς έχει γίνει με τα φάρμακα στο ενυδρείο. Βάλε ενεργό άνθρακα, σταμάτα την θεραπεία και άστο μερικές μέρες να καθαρίσει το νερό.

Πήγαινε σε κάποιο ενυδρειακό μαγαζί (όχι τυχαίο πετ σοπ γιατί δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει ο άνθρωπος) και ζήτα βιταμίνες απο αυτές που μουλιάζεις την τροφή μέσα. Πάρε επίσης omnipur και ξεκίνα την αγωγή αφότου βγάλεις τον άνθρακα. Τις βιταμίνες θα τις χρησιμοποιείς 2-3 γεύματα την βδομάδα μουλιάζοντας την τρογή μέσα πριν την ρίξεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

αα επισης εχουν φαγωθει τα πτερυγια του και απο αυτο και απο ενα θυληκο!!! στο θυληκο φαγωθηκε μονο σε ενα σημειο στην ουρα!!! μηπως ξερετε γιατι εγινε αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Tα ψάρια ειναι αρκετά ταλαιπωρημένα. Δοκίμασε να κάνεις αυτά που σου είπα πιο πάνω προς το παρόν και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς έχει γίνει με τα φάρμακα στο ενυδρείο. Βάλε ενεργό άνθρακα, σταμάτα την θεραπεία και άστο μερικές μέρες να καθαρίσει το νερό.

Πήγαινε σε κάποιο ενυδρειακό μαγαζί (όχι τυχαίο πετ σοπ γιατί δεν θα μπορεί να σε βοηθήσει ο άνθρωπος) και ζήτα βιταμίνες απο αυτές που μουλιάζεις την τροφή μέσα. Πάρε επίσης omnipur και ξεκίνα την αγωγή αφότου βγάλεις τον άνθρακα. Τις βιταμίνες θα τις χρησιμοποιείς 2-3 γεύματα την βδομάδα μουλιάζοντας την τρογή μέσα πριν την ρίξεις στο ενυδρείο.

Ετσι ειναι ....αυτο που σου ειπα κιεγω και η astra τωρα....βαλε ανθρακα ενεργο αστον τουλαχιστον 2-3 ημερες και την τεταρτη ξεκινα παλι την προτεινομενη θεραπεια ...μην ξεχασεις να τονωσεις την τροφη με καποιο σκευασμα οπως σου ειπε η astra....

Κκαι κατι αλλο ...αν δεν ειναι φυτεμενο γιατι τοσα νιτρικα??? εινα παρα πολλα για ενα ενυδρειο μη φυτεμενο...εγω φαντασου προσθετω νιτρικα για να φτασω το 15-20 κιεσυ εχεις τοσα πολλα ??? καπου εχει χαθει και η βιολογια του ενυδρειου σου γιαυτο θελει υπομονη σε βαθος χρονου και πολυ προσεκτικες κινησεις.....αργα, αργα...τιποτα δεν γινεται δραστικα με βιασυνη....

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας ,εχω ψιλοαπογοητευτει γιατι ειμαιπολυ σχολαστικος με ολα αλλαγ νερου καθε βδομ κτλ εχω παρει φαρμ πολλα εχω φυτεψει κιολας και τα ψαρια μου αρρωσταινουν,οι κοποι δεν μου ανταμειβονται..βιταμινες ριχνω και στο νερο.το ενυδρειο δουλευει κανα 2 μηνο και νομιζω το εστρωσα καλα γιατι νιτρωδη και αμμων εχω 0.τι να πω θα ακολουθησω αυτα και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

ακουσε με...θελει πολυ υπομονη και πολυ λιγα λιπασματα και ματζουνια...το ενυδρειο θελει μηνεσ για να βρει μια ισοροπια την οποια εσυ θα την βρεις....

Το καθε ενυδρειο ισοροπει διαφορετικα και εσυ βλεπεις μεσα απο την καθημερινη παρατηρηση προς τα που θα κινηθεις....

Τα φυτα κυριως αλλα και τα ψαρια πολλες φορες σε καθοδηγουνε....απλα ειναι και λιγο θεμα εμπειριας...

Μην απογοητευεαι λοιπον απο τωρα αφου εχεις δρομο μπροστα σου...και το κυριοτερο ειναι να προλαμβανεις την αρρωστεια και να την καταπολεμας στην αρχη της....

Τωρα για εσενα και το ενυδρειο σου ισως να ειναι αρκετα αργα αλλα δεν πειραζει....εδω πεπειραμενοι και απορουν πως χανεται καμμια φορα η ισοροπια σε ενα ενυδρειο....

Μαλιστα οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο δυσκολα πετυχαινεις ισορροπιες αφου λογω των λιγων λιτρων τα παντα ειναι ακραιως ευμεταβλητα και συνηθως με δυσκολη διορθωση...κατι σαν το αυτοκινητο δηλαδη που ενα μεγαλο μαζευεται ενα μικρο ομως ετσι και σου φυγει.....σου φυγε.....δυσκολα θα το μαζεψεις παντως πιο δυσκολα απο το μεγαλο....

Αστο να ηρεμησει τουλαχιστον 4 ημερες να μην σου πω και πεντε ...οτι χασεις χαθηκε....και ξεκινας απο την πεμπτη μερα τη θεραπεια με φαρμακο....

Και προσοχη....ΟΧΙ πολλα φαρμακα....και κυριως απανωτες θραπειες γιατι δηλητηριαζεις το νερο.....

Εγω με το αλατακι το εχω προλαβει πολλες φορες στο παρελθον αλλα στην αρχη ...και οποτε χρησιμοποιησα φαρμακο το ενυδρει εκανε τουλαχιστον 3 εβδομαδες για να ξαναρθει στα φυσιολογικα του...σκεψου εσυ που εχεις και μικρο ενυδρειο και απανωτες θεραπειες....

Γι;α να μην αρωστησεις ποτε ξανα πολυ καλη προσαρμογη...εμενα διαρκει τουλαχιστον μιση ωρα και με τα κρυα πολλες φορες ξεπερναει και τη 1 ωρα!!!....παντα νυχτα τα ψαρια μεσα στο ενυδρειο για να ην τρομαζουνε και αρρωσταινουν, πολλα φυτα αλλα με καλο ξεπλυμα και αυτα με σκληρα φυλλα βουτα τα και στην αναλογια χλωριου με νερο.....

Οτι θες ειμαι στη διαθεση σου....

Κωστας///

Έγινε επεξεργασία - KOSTASGAVALAS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...