Jump to content

Aρρωστο Σκαλαρι - Σωστη Αντιμετωπιση?


nightmare

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, εχω ενα αρρωστο σκαλαρι το οποιο παιζει σημαντικο ρολο στο ολο ενυδρειο, μιλαμε για τον αρχοντα εκει μεσα. Οπως καταλαβαινετε ξεκινησα να παρω καραντινα και για να την εχω αλλα και γιατι θελω να τον προσεξω ιδιαιτερα τον συγκεκριμενο γιαυτο κ εγινε η αρχη.

Η καραντινα ειναι με νερο του ενυδρειου σε 26-27 βαθμους. με φιλτρο και οξυγονο απτο φιλτρο (χυσιμο νερου=φυσαλιδες) Δε το χω ταισει και δε του εχω καθολου φως. μονο οτι παιρνει απτο δωματιο (ελαχιστο δηλαδη). Το οτι ειναι κοντα με το αλλο ενυδρειο ελπιζω να μην τον ξενερωνει?! Του κανω ομως παρεα...

Περα απτα συναισθηματικα εχω εφαρμοσει απο χθες Furan-2 αντιβιωση μιας κ επι 7 μερες θεραπειας με melafix δεν εγινε κατι μεσα στο κανονικο ενυδρειο. Βεβαια ηταν το πιθανοτερο αλλα εκανα τη δοκιμη.

Το βασικο ερωτημα μου ειναι αν θεωρειτε οτι χρησιμοποιωτη καταλληλη θεραπεια. και αν ειστε σιγουροι ποια ειναι η ασθενεια???

Σας δειχνω κ μια φωτο του.

1η φωτο 14/2

2η φωτοι 17/2

3η φωτο 18/2

post-47829-0-23727000-1329591388_thumb.jpg

post-47829-0-65267600-1329591417_thumb.jpg

post-47829-0-90663200-1329591422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε εαν προκειτε για aeromonas, εσυ παρατηρησες καποια βελτιωση, γιατι εγω απο την φωτο δεν βλεπω καποια αισθητη βελτιωση.

Αν δεν βλεπεις αποτελεσμα αν και δεν ειμαι ειδικος του θεματος εγω θα σου προτεινα το esha 2000 μια που εχει μεγαλο ευρος αισθενιων και εχω βρεθει καλα κατα καιρους με το συγκεκριμενο φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...