Jump to content

Φωτισμός Led


steliosv

Recommended Posts

Διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε led αντι για τις κλασσικές λάμπες και βρήκα ταινία led που είναι αδιάβροχη για ενυδρείο. Δεν ξέρω πόσο έντονο φως βγάζουν αλλά μιας και οι κιχλίδες δεν έχουν απαίτησεις για έντονο φως σκέφτηκα μήπως έπαιρνα. Το θέμα είναι πόσο να πάρω; Να πάρω 2 σειρές από μισό μέτρο; Το ενυδρείο μου είναι 80cm, 120lt.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βρει κάποια συγκεκριμένα λεντ; Εννοώ τύπο, χρώμα κλπ.

Η αλήθεια είναι πως επειδή οι απαιτήσεις σε φωτισμό στα αφρικάνικα είναι χαμηλές, πολλοί χομπίστες χρησιμοποιούν λεντ, μειώνοντας έτσι και την κατανάλωση του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα όχι δεν έχω βρει. Μια πρόχειρη ματιά έριξα στο ebay. Και εγώ από αυτή την άποψη το σκέφτηκα. Γιατί αλλο να καίει 36W και αλλο 5W.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα στο δικο μου led απο ebay αλλα μεσα σε 4 μηνες δεν δουλευει το μισο αλλα επειδη δεν ηταν και παρα πολυ δυνατο εβαλα και μια φωτοσοληνα του ενος μετρου.

Το χρωμα που εβαλα ειναι το λευκο του παγου.

Εγω θα σου πρωτεινα να παρεις 2 μετρα σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει εδώ και κάνα 2μηνο 1 μέτρο άσπρη led (αδιάβροχη) 14watt, σε 240λιτρο.

Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος από το φωτισμό αυτό, ενώ πιστεύω οτι ο προηγούμενος φωτισμός (2χ54w) ήταν πολύ έντονος και δημιουργούσε στρές στα ψαράκια (σκούρα χρώματα), μετά την αλλαγή αυτό διορθώθηκε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάρε 2 ταινίες των 50 εκατοστών όπως λες και πιστεύω θα είναι μια χαρά..προτίμησε cold white και καλύτερα led 5050 και όχι 3528..

έχω βάλει εδώ και κάνα 2μηνο 1 μέτρο άσπρη led (αδιάβροχη) 14watt,

Γιώργο λογικά έχεις βάλει led strip 5050 smd..αποκλείεται να έχει κατανάλωση 14Watt!Λογικά 4 έχει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που εχει smd 5050 cold white και smd 5050 rgb (1m, αριθμος Led 30 ή 60?) να μου πει ποσα Ampere δινει ο μετασχηματιστης για το καθενα γιατι σκεφτομαι να παρω απο ebay. Επισης αν εχετε παρει απο εκει στειλτε μου τον πωλητη σε pm... Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χτες μιλησα με εναν φιλο μου ηλεκτρολογο για να βαλω led στο ενυδρειο....και σημερα ειδα το ποστ!Τυχαιο;Δεν νομιζω!

Μιλωντας με τον φιλο μου(δουλευει σε κοτερο κι εχουν ενυδρειο με φωτισμο led,οποτε ηξερε λιγο πολυ τι θελω),μου ειπε οτι το rgb(red-green-blue) κανει μονο για εφε!Δεν νομιζω ομως οτι καποιος ζωντανος οργανισμος γουσταρει να ζει σε ενα χωρο που αλλαζει χρωμα ο φωτισμος συνεχεια,εστω κι αν γινεται ανεπαισθητα η αλλαγη χρωματος!Στο rgb μπορεις να πετυχεις 1000+ διαφορετικες αποχρωσεις και να αλλαζουν με τετοιο τροπο ωστε να μην καταλαβαινεις οτι αλλαζουν!Το λευκο του παγου ωστοσο ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχεις με αυτες!Μετα μου λεει υπαρχει το warm white και το cool white!Οι λαμπες του ενυδρειου αυτη την στιγμη ειναι 2* 25 W!Μου ειπε οτι με 2 ταινιες cool white(νομιζω συνολο 14w,μπορει να κανω και λαθος σ αυτο)μπορω να πετυχω μεχρι και 20% περισσοτερο φωτισμο με την μιση καταναλωση!Θα μου φερει ενα δειγμα warm white για να δω και μετα θα παραγγειλω cool white αν μου κανει!Εγω ομως θελω να ρωτησω το εξης...Να βαλω και μια τριτη ταινια(ισως πιο μικρη) με χρωμα μπας και αναδειξω λιγο τα χρωματα,ή θα χασω;;;Ή ισως,η χρωματιστη να αναβει οταν σβηνουν οι λευκες!!!!πειτε κι εσεις τη γνωμη σας κι ελπιζω να βοηθησα και λιγο....Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πάρε 2 ταινίες των 50 εκατοστών όπως λες και πιστεύω θα είναι μια χαρά..προτίμησε cold white και καλύτερα led 5050 και όχι 3528..

Γιώργο λογικά έχεις βάλει led strip 5050 smd..αποκλείεται να έχει κατανάλωση 14Watt!Λογικά 4 έχει.. ;)

ναι, αυτό το strip έχω βάλει και έχει 14w, το είχα σχετικά ψάξει.. δες πχ εδώ: .. και μάλιστα 14,4 watt:

http://www.ebay.co.uk/itm/12V-Flexibale-Strip-Light-1M-60pcs-5050-LEDs-14-4W-M-White-Warm-White-Red-/330643479405?pt=AU_Lighting_Fans&hash=item4cfbe31b6d

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gtsogaris,

ναί όπως το λες, οι rgb έχουν πολύ μικρότερη απόδοση φοτισμού σε σχέση με white (προτείνω cool white).

Φαντάσου ότι από τις 2χ54w πήγα στα 14w !!! έχει μειωθεί βέβαια κάπως η ένταση του φωτισμού (το ήθελα να γίνει αυτό έτσι κι αλλιώς), αλλά είναι μια χαρά και είναι στην ένταση που θέλω. :) ... και οικονομικά φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αφου εψαξα αρκετα, σχετικα με τις ενεργειακες τους απαιτησεις, οπως αναγραφονται στο ebay:

μιλωντας παντα για smd 5050 led strip (η διαφορα σε φωτεινοτητα με το 3528 μπορει να ειναι εως και 3πλασια)

They are called SMD 5050 because the dimensions of the chips are 5.0mm x 5.0mm. These LED chips have 3 LED chips in one housing (sometimes called tri-chips), and are a lot brighter than 3528 LED chips.

They are used when you need high illumination for your project area. Theoreticly, SMD 5050 LEDs can offer a light output 3 times that of the 3528 strips, and therefore the 5050 LED is well suited for lighting up areas that may be subject to high levels of ambient light.

Πηγή: http://www.flexfirel...-5050-LEDs.html

3528: 120 to 220lm/m (in Pure White), average power consumption 5W/m

5050: 30 chips per meter (360lm/m in Pure White) and a power consumption of around 7,5W/m

60 chips per meter, delivering an astonishing 720lm/m in Pure White with a Power Consumption of around 14,5W/m

Πηγή:http://ezinearticles...5050&id=4670120

Έτσι απο οτι φαινεται στο ebay για 1μ rgb / 30 chips χρειαζεσαι 7,2 W , δηλαδη απο

P (Watt)= V (Volt =12V) * I (Ampere) 

υπολογιζουμε 0,6 Α/μ

για 1μ rgb /60 chips 14,4 W/m δηλαδη 1,2 Α/μ . Το ιδιο και για την cold white me 60 chips. Αναλογα κοιτατε για τον καταλληλο adapter.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός fmnstr.

Σε αφρικάνικο ενυδρείο 150 Χ 50 Χ 60 χρησιμοποιούσα:

1 ταινία 1m με 60 Led 5050 cool white (14,4Watt) για τον κύριο φωτισμό και

1 ταινία 1m με 60 Led 5050 RGB (14,4Watt) σε σταθερή απόχρωση ώστε να ταιριάζει ο φωτισμός στο βιότοπο των ψαριών.

(Σύμφωνα με φωτογραφίες και βίντεο πάντα,δεν είχα την τύχη να βρεθώ εκεί...)

Το αποτέλεσμα πολύ φωτεινό και πραγματικά καταπληκτικό.Τα χρώματα των ψαριών πολύ ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φερει πολλες φορες ταινιες led απο ebay και εχω αρκετη γνωση πανω στο αντικειμενο.

εχουμε 2 βασικες κατηγοριες οι οποιες εχουν να κανουν με τον τυπο led

η μια ειναι η 3528 και η αλλη η 5050

η 5050 αποδιδει 3πλασια ποσοτητα σε lumens απὀτι η 3528 ανα led.

απο κει και περα η καθε κατηγορια απο τις παραπανω χωριζετε σε 3 και 2 υποκατηγοριες αντιστοιχα

ετσι στις 3528 εχουμε τις υποκατηγοριες 30led/m, 60led/m, 120 led/m

στις 5050 εχουμε τις υποκατηγοριες 30led/m, 60led/m

εννοειτε πως σε καθε υποκατηγορια εχουμε και τις αντιστοιχες υποκατηγοριες που εχουν να κανουν με την αντοχη

τους στην υγρασια στο νερο και στη σκονη.

αυτες οι υποκατηγοριες ειναι, IP20, IP65, IP68 και η πιο καλη ειναι η IP68 η οποια ειναι μεσα σε ενα σαν σωληναριο.

την IP68 πρεπει να την προσεξουμε πως θα την στεγανωποιησουμε στις ακρες διοτι ερχετε σε 5μετρα στροφειακια και

πρεπει να την κοψουμε στις διαστασεις που θελουμε. με το κοψιμο αμεσως καταστρεφουμε την στεγανοτητα που ειχε.

ο καλυτερος τροπος να επιτυχουμε παλι στεγανοτητα ειναι να βαλουμε απλη σιλικονη, οχι θερμοκολα ή αλλο υλικο.

επισης κατι σημαντικο. το πως υπολογιζουμε αν μια ταινια led μας κανει.

επειδη τωρα πια με τα watt δεν βγαζεις ακρη, το μονο σταθερο νουμερο ειναι τα lumens.

ποσο φως χρειαζοντε τα φυτα, το ενυδρειο, τα ψαρια. ολα εχουν να κανουν με τα lumens.

ετσι η συγκριση ειναι απλη. κοιτατε ποσα lumens φωτισμο εχετε στο ενυδρειο και αντιστοιχα υπολογιζετε ποσα μετρα

και τι τυπος ledοταινια σας ταιριαζει. αυτο που πρεπει εδω να σημειωθει ειναι οτι τα led εχουν 120 μοιρες φωτεινη γωνια

ετσι αυτα τα lumens που βγαζουν και ειναι λιγοτερα απο μια αλλη λαμπα ειναι συγκεντρομενα σε αυτες τις 120 μοιρες και οχι γυρω γυρω.

εφοσων επιλεξουμε τι τυπος led μας ταιριαζει και ποσα μετρα η επομενη κινηση ειναι να υπολογισουμε ποσα ampere χρειαζομαστε

στο τροφοδοτικο μας. η πραξη ειναι απλη οπως εγραψε πιο πανω και ο fmnstr.

αυτο που πρεπει να προσεξουμε ειναι οτι το τροφοδοτικο που θα επιλεξουμε να ειναι μεγαλυτερο απο το συνολο των ampere που θα

καταναλωνουμε. δηλαδη αν εχουμε 2Ah καταναλωση, το τροφοδοτικο μας καλο ειναι να ειναι το διπλασιο, δηλαδη 4Ah

με αυτο τον τροπο δεν δουλευουμε το τροφοδοτικο στο 100% και θα ζησει πιο πολλα χρονια!

μια καλη λυση μεταξυ τροφοδοτικου και ledοταινιας ειναι η χρηση ενος dimmer ειδικου για ledοταινιες. ετσι θα μπορειτε να μεταβαλετε την

ενταση του φωτισμου ανα πασα στιγμη. οταν χρησιμοποιητε rgb ταινια με τον αντιστοιχο controller δεν χρειαζεστε dimmer γιατι τις πιο πολλες

φορες ο controller εχει δυνατοτητα dimming.

συγνωμη για το τεραστιο ποστ μου.

πιστευω να καλυψα οποιες απωριες ειχατε για το θεμα led.

Link to comment
Share on other sites

Αν μας καλυψες λεει?Τωρα μου εδωσες σε 5 λεπτα περισσοτερες πληροφοριες απ οτι ο αλλος (φιλος ηλεκτρολογος)σε 30 λεπτα συζητησεις απ το τηλεφωνο!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Tα 4Α μου φαίνονται υπερβολή.Και με 2,5 κάνεις τη δουλειά με ασφάλεια (με 2Α κατανάλωση).

Υπάρχουν συσκευές που κατά την εκκίνηση τους "τραβάνε" πολύ περισσότερη ισχύ.Στα Led δεν πιστεύω οτι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμε ειναι να μην δουλευει το τροφοδοτικο στο 100% ή στο 80%

στα τροφοδοτικα πρεπει να δινουμε αρκετα μεγαλο περιθωριο. επεκτεινουμε τη διαρκεια ζωης τους παρα πολυ!

η ασφαλεια το μονο που βοηθαει ειναι να καει οταν θα ζητηθει παραπανω ρευμα

δεν παυει ομως να λειτουργει το τροφοδοτικο στα ορια του.

επισης δεν πρεπει να ξεχναμε οτι τα τροφοδοτικα αποδιδουν αυτο που γραφουν σε συγκεκριμενες συνθηκες

οταν ζεσταθουν πολυ που αυτος ειναι ο βασικος εχθρος τους τοτε αλλαζουν τα χαρακτηριστικα τους παντα προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά και πάλι είναι υπερβολή.Είναι σα να έχεις ένα αμάξι με 400 άλογα και να το πηγαίνεις με τα 100 για να μην το κουράζεις.

Μην ξεχνάμε τη διαφορά στην τιμή.Λίγο από δω λίγο απο κει το κόστος ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

για την τιμη το δεχομαι!

αλλα και παλι, το αμαξι των 400 αλογων θα αντεξει πιο πολυ αν το πηγαινεις χαλαρα παρα αν το πας τσιτα συνεχεια!

δεν διαφωνω μαζι σου παρα στην αντοχη στο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία led θεωρώ ότι είναι το αύριο, ειδικά σε ενυδρεία όπως τα αφρικάνικα που δεν έχουμε φυτά και ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό. Η μείωση της κατανάλωσης είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα απο δημοπρασια στο ebay με 3.20β¬... Ειναι μισο μετρο led warm white smd 5050 30 led. Και σκεφτομαι να κοιταξω αλλο μισο μετρο RGB για να δωσω χρωμα. Δεν θα ειμαι οκ με αυτο; Και σκεφτομαι μηπως αυτο με το χρωμα αναβει μιση ωρα πριν αναψει και το λευκο και μιση ωρα μετα που θα σβησει. Δηλαδη τωρα που αναβει η λαμπα 7 ωρες. Να αναβει 6 ωρες ολο μαζι και απλα μιση ωρα πριν και μιση ωρα μετα η RGB. Τι λετε; η μηπως δεν ηπαρχει νοημα οποτε να αναβουν και τα δυο strip 7 ωρες μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις και έτσι. Θα είναι ωραίο να αυξάνει και να μειώνεται σιγά σιγά ο φωτισμός.

Τοποθέτησέ το και παίξε. Δεν χάνεις κάτι. Μπορεί τελικά να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα και να το αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Σκέφτομαι κιεγω να πάρω μισό μέτρο led ψυχρού φωτός αλλά πολύ μικρής έντασης (ίσα ίσα να φωτίζει λίιιιιιγο το ενυδρείο πριν ανάψουν τα κανονικά φώτα και αφού σβήσουν το βράδυ ). Για να καταλάβετε θέλω για κάνα-δυο ώρες πριν και μετά της φωτοπερίοδου μου να ανάβουν ώστε να μη ξαφνίαζονται και στρεσάρονται τα ψάρια όταν ανάβουν οι κανονικές λάμπες... Να κάνω λίγο πιο ομαλή την αλλαγή του φωτισμού. Το ενυδρείο μου έχεις μήκος μισό μέτρο. Μπορείτε να μου προτείνεται ,βαση της εμπειρίας σας, τι έντασης και πόσα led να βάλω? Να τονίσω ότι δεν χρειάζομαι επιπλέον φωτισμό για τα φυτά μου, μιας και έχω μόνο εύκολα, το θέλω καθαρά για τον παραπάνω λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...