Jump to content

MOONLIGHT ΠΩΣ ΟΜΩΣ?


spdm

Recommended Posts

Εχω ενα μικρο ενυδειο 40lt φυτεμενο με απλα φυτα χωρις απαιτησεις φωτος (anumbia , valisneria) με λευκη αμμο και πετρες απο λάβα το οποιο φιλοξενει ακόμα ενα κοπαδάκι Neo Tetra (8pcs).

Θα ηθελα να καταφερω να φτιαξω αυτο τον μπλε φωτισμο (moonlight) τον οποιο βλεπουμε στα pet shop κα τα παντα φωσφορίζουν. Η λαμπα που υπαρχει αυτη τη στιγμη ειναι μια tropical της Philips 15w.

Θέλω γνωμες απο οποιον γνωριζει κατι ετοιμα ή κατασκεύη

Thanks

Spdm

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ενα κατάστημα Η/Υ και παίρνεις μια μπλε καθοδικη λάμπα. Παίρνεις και εναν μετασχηματιστή από ενα κατάστημα ηλεκτρονικών τα βάζεις μέσα στο καπάκι και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί περιέχει μέσα αυτοκόλλητα velctro, τα κολλάς και είσαι έτοιμος.

Οι λάμπες υπάρχουν στα 30 εκατοστά και στα 10 εκατ. (πιο δύσκολο να βρεθούν)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το καπάκι έχει τζάμι.

Πάντως η λάμπα δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. Πρόβλημα μάλλον θα έχει το "ballast" (δεν ξέρω πως το λένε) πάντως εννοώ το "κουτάκι" που συνδέεις τη λάμπα και το οποίο μετά πάει στο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

1) Πρόσεξε μόνο να είναι μπλε χρώμα διότι έχει και άλλα χρώματα (πράσινα , κόκκινα κλπ) καθώς και πολυχρωμίες. 2) Επίσης στα "ακροφύσια" της λάμπας, αν έχεις, μπορείς να βάλεις λίγη ενυδρειακή σιλικόνη ώστε να μην μπαίνει μέσα στο σωλήνα υγρασία για καλό και για κακό. (3) Το "balast" δηλαδή το inverter (εναλλάκτης), γιατί τέτοιο είναι, ΔΕΝ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ αλλά εξω από αυτό μπορείς να το πιάσεις κάπου με velctro στο ενυδρείο. Αυτό για να μην περάσει υγρασία μέσα. (4) Στο inverter στη μία μεριά φεύγουν καλωδιάκια για τη λάμπα και από την άλλη μεριά φεύγει το καλώδιο που πάει στο μετασχηματιστή - τροφοδοτικό (12V). (5) Σε μερικές μάρκες συνήθως μπορείς να συνδέσεις μέχρι και δύο λάμπες σε ένα inverter. (6) Στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχει σίγουρα αλλά και στα καταστήματα ηλεκτρονικών και όπου πουλάνε υπολογιστές και αξεσουάρ. (7) Και το πράσινο δίνει ωραίο χρώμα αν θέλεις (8) Επίσης εναλλακτικά υπάρχουν σποτάκια για νερό (submersible) με μπλε χρώμα που μπορούν να θεωρηθούν ως απομίμηση του φεγγαρόφωτου. Μόνο που είναι κάπως συγκεντρωμένο το φως που εκπέμπουν σε αντίθεση με το cold cathode που διαχέεται πιο απαλά. (9) Τελευταία έχουν κυκλοφορήσει ωραία σποτάκια της Hydor με led σε καλή τιμή σχετικά (μέχρι 15 ευρώ). Δεν ξέρω που μπορεί να τα βρει κανείς στην Αθήνα.

(10) Διάβασε και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5592

Καλή επιτυχία

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πας σε ενα κατάστημα Η/Υ και παίρνεις μια μπλε καθοδικη λάμπα. Παίρνεις και εναν μετασχηματιστή από ενα κατάστημα ηλεκτρονικών τα βάζεις μέσα στο καπάκι και είσαι έτοιμος

μετασχηματιστης 12V αλλα ποσα αμπερ? :thumbdown: οι λαμπες που εχω ειναι 2 απο p/c, 3w kai 30cm η καθε μια.

πηρα ενα μετ/στη στα 0.28Α αλλα δεν τις σηκωνει (τρεμοσβηνουν)

Αραγε το τροφοδοτικο του p/c ποσα Αμπερ βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πιο απλό θα ήτανε να βάλεις 2-3 μπλέ λεντάκια των 3 βόλτ σε σειρά και να τα συνδέσεις σε έναν απλό μετασχηματιστή, ανάλογα με το πόσα λέντ θα βάλεις. Πιο συμμαζεμένο, χωρίς προβλήματα διαρροής ρεύματος και σίγουρα πιο φτηνό. Απλά ζήτησε λέντ που δεν εστιάζουνε τη δέσμη σε ένα σημείο, αλλά τα άλλα τα απλά που φέγγουνε προς κάθε κατεύθυνση.

Για πιο ασημί φώς, μπορείς να βάλεις 1-2 λευκά και ένα μπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...