Jump to content

Νέο Μικρό Και Όμορφο


Aiolos

Recommended Posts

Νέο, μικρό και όμορφο... από το μηδέν.

Εδώ μου ταιριάζει το: "πάρτα άρρωστη" και αυτό γιατί δεν έχω ησυχία.

Μου δόθηκε λοιπόν η ευκαιρία και έχω ένα nano cube της Aquael 30X30X35 ύψος, χωρητικότητας 30 λίτρων με το δικό του μαμήσιο φίλτρο και θερμοστάτη.

Ο φωτισμός του αντικαταστάθηκε με ένα led panel της Hοuse of led.

Τοποθετήθηκαν 5 κιλά λεπτόκοκκος νεκρός αραγωνίτης και μια σύνθεση από 4.5 κιλά νεκρού βράχου (κολλημένα μεταξύ τους).

Από αύριο αρχίζει η προετοιμασία για τον κύκλο του αζώτου με τη χρήση βακτηρίων και μπόλι από το μεγάλο μου.

Όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος θα φιλοξενήσει μια ποικιλία οργανισμών που θα μετακομίσουν από το μεγάλο....

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους:

Geosid, για το ενυδρείο

ΣΤΡΑΤΟ, για το led panel

salTasos, για τους βράχους

bababrilios, για τον αραγωνίτη

post-13206-0-59144000-1329938864_thumb.jpg post-13206-0-90355600-1329938885_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν λες να ησυχασεις εσυ....τουλαχιστων τωρα "μεγαλωσες" σε λιτρα απο την προηγουμενη προσπαθεια σου που θυμαμαι....καλη επιτυχια Βαγγελη και περιμενω με ιδιαιτερη περιεργια την εξελιξη του (ξερεις τους λογους μου)...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει πλήρη αναφορά της πορείας (όπως και το project με το ζωντάνεμα του τεχνητού βράχου)

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα σήμερα τη χρήση βακτηρίων και σύμφωνα με τις οδηγίες θα πρέπει επί δυο εβδομάδες να προσθέτω σε καθημερινή βάση 1ml στα 23 λίτρα που είναι και ο τελικός καθαρός όγκος νερού.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ετσι να μην ξεχνιομαστε με nano!

Καλοριζικος!

Τι σκεφτεσαι να βαλεις απο ζωντανα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δείχνει και στη συνέχεια ωραίο ακούγεται! Άντε να δούμε πως θα πάει!

Απο ψάρια τι σκέφτεσαι να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

15 φορές ήρθα κάτω απο το Σπιτι σου και δεν αξιοθικα να ανέβω να το δω απο κοντα, ελπίζω την επόμενη να έρθω με φραγκακι.

Καλη συνέχεια στο στολιδακι σου, που με την υποδομή που έχεις απο το μεγάλο θα γίνει πολυ εκλεκτικο αυτο το μικρακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Αιολε,δε θα ησυχασεις ποτε,ειναι το μονο σιγουρο,το γνωριζουμε καλα εδω μεσα ολοι μας.Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το στησιμο του βραχου Βαγγελη,με τα καταλληλα κοραλακια θα γινει σουπερ!!!!

Καλοριζικο.

Sent from my ZTE-SKATE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικός ο σχεδιασμός/κολληση του βράχου.

Μπράβο Βαγγέλη. Έγραψες πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 23/02 ξεκίνησε διαδικασία του κύκλου με τη χρήση βακτηρίων.... αλλά διαπίστωσα ότι η συσκευασία που είχα πάνω από χρόνο δεν απέδωσε όπως θα έπρεπε.

Έτσι ξεκίνησα πάλι μερικές μέρες αργότερα με τη χρήση των Biodigest και Bioptim της Prodibio. Ταυτόχρονα πρόσθεσα και ένα κομμάτι ζωντανού βράχου για μπόλι, καθώς και λίγη τροφή για να βοηθήσω την κατάσταση.

Όντως μέσα σε 6-7 ημέρες η αμμωνία έκανε τον κύκλο της και άρχισε η αύξηση των νιτρωδών (ΝΟ2). Υπολογίζω ότι σε ~15 ημέρες θα κάνουν και αυτά το κύκλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10-12 ημέρες άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια "ζωής".... διατομική άλγη επάνω στον βράχο και στον αραγωνίτη.

post-13206-0-27838100-1331238634_thumb.jpg

post-13206-0-28541700-1331238645_thumb.jpg

post-13206-0-29273100-1331238656_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τρομερη απολαυση, να βλεπεις το βραχο σου να ζωντανευει :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα 17/3, τα επίπεδα νιτρωδών (ΝΟ2) έχουν μηδενίσει, ενώ άρχισε η άνοδος των νιτρικών.

Με λίγα λόγια ο κύκλος αρχίζει να ολοκληρώνεται σε συντομότερο χρονικό διάστημα απ ότι υπολόγιζα, και πιθανόν οφείλεται στο ταυτόχρονο μπόλιασμα με κομμάτι ζωντανού βράχου σε συνδυασμό με τη χρήση των βακτηρίων.

Σε μερικές μέρες θα κάνω μια γενναία αλλαγή νερού (50%) και δειλά-δειλά θα αρχίσω να τοποθετώ τα πρώτα ζωντανά.....

...τα ζωντανά θα είναι στην ουσία μια αποικία από κοπίποδα ώστε να αρχίσει ο πολλαπλασιασμός τους μη έχοντας κάποιον θηρευτή για παρέα !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να μπουν και οι οργανισμοί που αναφέρεις.Ο χρόνος θα ανταμείψει την υπομονή σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι οτι πρέπει για μερικές άλγες και ιππόκαμπους..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι οτι πρέπει για μερικές άλγες και ιππόκαμπους..

Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα.... άντε να βρεις όμως ιππόκαμπους !!!

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι... ο κύκλος του αζώτου έκλεισε !!!

Σήμερα θα γίνει μια αλλαγή κατά 50% με νερό που έχει ετοιμαστεί από χθες.

Έγιναν κάποιες αλλαγές στον εξοπλισμό.

Αφαιρέθηκε το φίλτρο της εταιρίας (Aquael VersaMax FZN-3 1200L/h)

Aqua_El_Filter_Versamax_FZN_3_1.jpg

http://www.aquael.co...mid=320〈=en

και αντικαταστάθηκε με ένα της Waves Niagara skimmer 280,

970-1542-thickbox.jpg

http://www.aquarioph...r-280-t744.html

είναι πολύ χαμηλότερης ροής με 280L/h αλλά έχει ενσωματωμένο ένα μικρό skimmer, που για τα λίτρα του ενυδρείου κάνει μια χαρά τη δουλειά του.

Λόγω αυτής της αντικατάστασης και κατά συνέπεια και της ροής στο ενυδρείο, προστέθηκε μια Koralia nano Evolution 900L/h της Hydor, που υπερκαλύπτει τις ανάγκες στην κυκλοφορία.

841421007151C.jpg

Επίσης τοποθετήθηκε και αυτόματη αναπλήρωση της Aqualight

3131_0.jpg

http://www.tjskl.org...9-z50af616.html

Το θέμα της ψύξης για το καλοκαίρι είναι λυμένο, αφού στον χώρο υπάρχει κλιματιστικό που καταφέρνει να κρατά το μεγάλο μου ενυδρείο σε σωστές θερμοκρασίες.

Αν παρόλα αυτά παρατηρήσω διακυμάνσεις στη θερμοκρασία, θα τοποθετηθεί κάποιο ανεμιστηράκι.

Αυτά προς το παρόν... και συνεχίζω.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ομορφο,αν ψαχνεις ακομα ιπποκαμπους πες μου να σου στειλω π.μ.

Έγινε επεξεργασία - gregory97
Link to comment
Share on other sites

Ααα ευχαριστώ φίλε μου αλλά το ενυδρείο το έδωσα σε κάποιο φίλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...