Jump to content

Θολουρα Στο Ενυνδρειο


aris910i

Recommended Posts

ναι της sera χρησιμοποιω αλλα η θολουρα στο ενυδριο ειναι μια εβδομαδα.η θολουρα οπως ανεφερα πιο πανω οταν αλλαξα φιλτρο εξαφανιστικε μεσα σε ενα βραδυ, οταν εκανα αλλαγη του νερου υποπτευομαι μηπως ανακατευτικαν τα βακτηρια (αν γινεται αυτο) θελω να βαλω και φωτο αλλα δεν ξερω πως μπαινει

Άλλαξες φίλτρο?μήπως εννοείς πως άλλαξες βαμβάκι?Τα βακτήρια δεν ανακατέβονται με την αλλαγή,μόνο το υπόστρωμα αν δεν προσέξεις και βάζεις νερό άτσαλα (από ψηλά και να χτυπάει κατευθείαν το υπόστρωμα).Κάνε μια αλλαγή και μην βάλεις βακτήρια να δείς αν θα ξαναθολώσει.

Link to comment
Share on other sites

πανω στο κουτι με τα βακτηρια λεει οτι διασπα την αμμωνια και εξαφανιζει τη θολουρα. αν αλλαξω νερο και παραμεινει η θολουρα να ριξω βακτηρια μηπως και ειναι αμμωνια(αν τα λεω σωστα)

Link to comment
Share on other sites

οκ. ευχαριστω για τις απαντησεις και συγνωμη αν εγινα κουραστικος αλλα ξερετε ανυσηχω για τα ψαρακια μου.θα κανω μια αλλαγη στο νερο θα κανω στην ροη της αμτλιας αυτο το sprey bar γιατι η αμμος πρεπει να ειναι γιατι τη βλεπω παντου (πανω σε πετρες σε φυλλα ακομα και στο θερμοστατη) αν και εχω και ενα μεγαλο ψαρι μεσα που την ανακατευει πολυ την αμμο

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία δεν προκαλεί θολούρα. Μπορείς να την ανιχνεύσεις μόνο με τεστ.

Φίλε stelios_κανεις λαθος!

Σαφώς και η αύξηση της αμμωνίας δημιουργεί θολούρα στο ενυδρείο μας!

Φίλε aris910i

Α) προμηθεύσου άμεσα υγρά τεστ για μέτρηση NH3/4- ΝΟ2 -ΝΟ3 γιατί εκθέτεις τα ψάρια σου σε κίνδυνο!

Β) ενημέρωσε μας για της μετρήσεις σου, τον εξοπλισμό σου και το ιστορικό του ενυδρείου σου!

Γ) σταματά εντελώς το τάιζα για 2-3 μέρες!

Δ) κάνε συχνές αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες το 30% πάντα με την χρίση αντιχλωριου!

Ε) στης αλλαγές σου συνέχισε ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΗΣ ΒΑΚΤΗΡΙΑ και όχι να τα σταματήσεις για να ενισχύσεις την βιολογία σου!

Δ) προσπάθησε να βρεις από πού προέρχεται η αύξηση της αμμωνίας:

ελλιπείς η καθόλου σκούπα βυθού?

Υπερβολικό τάϊσμα?

Ανεπαρκείς ποσότητα βιολογικού υλικού στο φίλτρου σου?

Κάτι ψόφιο μέσα στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ebenos σωστά το λές αλλά το προβλημά του εμφανίζεται μετά από αλλαγή νερού,οπότε αδύνατον να έχει αύξηση αμμωνίας σε τέτοιο βαθμό που να θολώνει το νερό.Έχω στρώσει πολλά ενυδρεία και δικά μου και φίλων και ποτέ δεν είχα τόσο πολύ θολούρα και ειδικά μετά από αλλαγή και μάλιστα σε κάπως στρωμμένο ενυδρείο (κάπως εννοώ πως έχει βάλει ψάρια μέσα,άρα έχει προχωρήσει σε κάποιο βαθμό ο αποικισμός βακτηριδίων).

Να είναι από υπερβολική λήψη τροφής?μα θα πρέπει να ταίζει με την κουτάλα..Φοβάμαι πως κάτι γίνεται με το υπόστρωμα για αυτό και του πρότεινα να μην βάλει βακτήρια μετά την αλλαγή για να αποκλείσουμε μία μία τις αιτίες.Αν θολώσει χωρίς την χρήση βακτηριδίων θα ευθύνεται το υπόστρωμα,μιας που ανακατεύεται με την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα σκούπα βυθού σε συνδιασμό με βακτηρια, το ίδιο προβλημα με ταλαιπωρουσε καιρο αλλα το ελυσα ετσι... ποσα εκατοστα βυθο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις να δείς που βρίσκεσαι.Κάτι δεν πάει καλά.Δεν είναι δυνατόν μετά από αλλαγή και να έχεις τόσο πολύ θολούρα.Πριν την αλλαγή τι γίνεται?δεν βλέπεις μέσα στο ενυδρείο?Μήπως ταίζεις υπερβολικά όπως σου είπαν και παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι και απο το φαει; γιατι η αληθεια ειναιν οτι τα ταιζω αρκετα

Έγινε επεξεργασία - aris910i
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με την τροφή.Μόνο προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει. Σκέψου στην φύση....πόσες μέρες μπορούν να μείνουν χωρίς τροφή ή με μηδαμινή?Λίγη τροφή,να την καταναλώνουν γρήγορα όλη ώστε να μην μένει μέσα και σου δημιουργεί προβλήματα.Δεν πειράζει να πεινάνε και λίγο.Μπορείς να δίνεις περισσότερες φορές από λίγο.Και πάνω από όλα καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να ξέρω την συγκεκριμένη. Εγώ έχω της tetra,jbl,ocean nutrition,tropical.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μετρησεις δεν εχω κανει(πρεπει να παω να αγορασω τεστς).αλλα παλιοτερα ειχε σκασει η φουσκα απο το buble eye και φουσκωσε και προχτες εσκασε παλι και αρχισε παλι να φουσκωνει(το λεω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο να ξαναφουσκωσει ) και λογικα το νερο ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μετρησεις δεν εχω κανει(πρεπει να παω να αγορασω τεστς).αλλα παλιοτερα ειχε σκασει η φουσκα απο το buble eye και φουσκωσε και προχτες εσκασε παλι και αρχισε παλι να φουσκωνει(το λεω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο να ξαναφουσκωσει ) και λογικα το νερο ειναι καλο

Οπότε έχεις χρυσόψαρα μέσα!

Η φούσκα ξαναφουσκωνει στα bubble αλλά αυτός δεν είναι δείκτης για να έχεις εικόνα των παραμέτρων σου Άρη!

Χρειάζεσαι άμεσα να πάρεις μετρήσεις με υγρά τεστ! Άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sorry για την απουσια μου αλλα ειχα ενα προβλημα με τα ε-μαιλ τελοσ παντων.εκανα τεστ στο ενυδριο μου τα τεσρ ειναι της sera quick test και ειναι

ph:7.5

gh:>16(αυτο ειναι πολυ)

kh:6

no2:0

no3:25(αυτο ειναι πολυ)

τι λετε να φται για την θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση της αμμωνίας που είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον εχω καλα νεα αλλαξα την αμμο και εβαλα μια πιο βαρια και τωρα το νερο ειναι πεντακαθαρο.σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και ζητω συγνωμη αν εγινα κουραστικος αυτες τις μερες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...