Jump to content

Επιλογη Ψαριων!!!


matso

Recommended Posts

μαλλον θα βαλω Lamprologus με αυτο Lamprologus.......για αυτα χρειαζονται πετρες ε???αυτες μπορω να τισ βρω σ pett shop???η μονο σε μαντρα με υλικα οικοδομων???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

<<μαλλον θα βαλω Lamprologus με αυτο Lamprologus.>> τι εννοείς και ποιό είδος ακριβώς θα βάλεις? Να ξέρεις ότι 2 είδη Lamprologus δεν μπαίνουν! Όπως σου είπα πιο πάνω η μόνη περίπτωση που μπορείς να βάλεις 2 είδη στο ενυδρείο είναι να βάλεις ένα είδος Lamprologus μαζί με τα transcriptus!

Πέτρες καλύτερά να μην βάλεις απο πετ σοπ διότι θα σε κοπανήσουν! Μπορείς απο μια μάντρα απο οικοδομικά υλικά ή απο την φύση!

Link to comment
Share on other sites

Κάλβους δεν θα σου πρότεινα. Είναι υπέροχα ζωντανά, αλλά ως αρχάριος θα θες να δεις και λίγη κίνηση στο ενυδρείο σου, πράγμα που οι κάλβοι δεν θα σου προσφέρουν.

Προτείνω κι εγώ να ξεκινήσεις με ένα ζευγαράκι julidochromis transcriptus (πέτρες) και ένα χαρεμάκι multifasciatus (κελύφη). Δες αν σου αρέσουν και το βλέπουμε.

Μπες στο θεματικό της Αφρικής και τσέκαρε τα στησίματα των ενυδρείων φίλων χομπιστών που έκαναν παρόμοιους συνδυασμούς για να πάρεις ιδέες.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

αυτα μεχρι ποσα cm μεγαλουν???κ δηλαδη ποσα μπορω να βαλω απο αυτα transcriptus με multifasciatus????αλα τωρα που ειδα μερικα ενυδρεια με πετρες.....με φοβισαν λιγο γτ φοβαμαι να μην γινει τπτ με τισ πετρες και το ενυδρειο και τρεχουμε και δεν φτανουμε.....και μαλλον σκεφτομαι ναι κανω ενα να εχει διακοσμητικα μεσα οπως καραβια η καρυδες.....ναι εχει ενα βυθο με χρωμα και λιγα φυτα......τ λες???

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο που φιλοξενεί τα multifasciatus και τα transcriptus είναι αυτό:http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/419178_10150677975085030_649540029_11787386_1984672713_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/428734_10150677975390030_649540029_11787387_1856640404_n.jpg

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/401100_10150677975755030_649540029_11787388_1799566088_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/402550_10150677976030030_649540029_11787389_953313578_n.jpg

Βέβαια εσύ μπορείς να το κάνεις λίγο διαφορετικό και να βάλεις και φυτά(εύκολα κατα προτίμιση)

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ψάρι για να δείξει τον χαρακτήρα του, τα χρώματά του, χρειάζεται και κατάλληλες συνθήκες.

Ο χρωματιστός βυθός, πιθανώς να αρχίσει να ξεβαφει και να έχεις πρόβλημα. Όπως και τα διάφορα πλαστικά που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Εάν θες κάτι τέτοιο, δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Διάβασε γενικά στο φόρουμ και για προβλήματα ανθρώπων που ξεκίνησαν όπως σκέφτεσαι να ξεκινήσεις εσύ.

Δεν είναι τυχαίο που τα πιό όμορφα ενυδρεία είναι αυτά που δεν περιέχουν χρωματιστά βοτσαλάκια και καράβια.

Φυσικά, η επιλογή είναι δική σου και όλοι θα την σεβαστούμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολλυ....και για αυτο τα γραφω εδω να με βοηθυσεται εσεισ γιατι δεν θελω να κανω λαθη στην αρχη....τουλαχιστον οχι πολλα....;)οποτε ξεχναμε καραβια και χρωματιστο βυθο....οποτε τωρα θελουμε κατι μ ωραιο βυθο και φυτα αλα οχι παρα πολλα....εννοω να μην χανονται τα ψαρακια μεσα στα φυτα.....και θελω οταν ο αλοσ να βλεπει τ ενυδρειο να επικεντρωνεται στα ψαρια και στην γενικη εικονα του ενυδρειου και οχι στα φυτα....γιατι οσα ενυδρεια ειδα με φυτα,πρωσοπικα για εμενα ηταν υπερβολικα φυτα μεσα στο ενυδρειο.......

Link to comment
Share on other sites

και πολύ καλά κάνεις. Σκοπός είναι να δημιουργήσεις κάτι το οποίο θα σου αρέσει και θα σε χαλαρώνει... Χόμπι είναι και πρέπει να γίνεται ωραία και σωστά. :)

Τι λάμπες έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μας κάνεις μια πιο αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου σε ότι αφορά τον εξοπλισμό του π.χ. λάμπες , φίλτρα, και τσέκαρε και λίγο της παραμέτρους του νερού σου πριν προχωρήσεις στην επιλογή τον ψαριών σου !

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια λαμπα 11watt,ενα εσωτερικο φιλτρο,σκεφτομαι να παρω ενα eheim 2217 και ακομα δεν εχω βαλει νερο γιατι περιμενω να μου ερθει το φιλτρο το εξωτερικο για να το στρωσω με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει μια λαμπα 11watt,ενα εσωτερικο φιλτρο,σκεφτομαι να παρω ενα eheim 2217 και ακομα δεν εχω βαλει νερο γιατι περιμενω να μου ερθει το φιλτρο το εξωτερικο για να το στρωσω με αυτο!

Από εξοπλισμό είσαι καλός! Πρόσθεσε και αρκετό βιολογικό υλικό όταν πάρεις το εξωτερικό (siporax-substrat) και θα είσαι μια χαρά! Καλά θα κάνεις να το στρώσεις όταν θα πάρεις και το άλλο!

Η μια λάμπα είναι λίγο για πολλά φυτά καλύτερα να περιοριστείς σε λίγα φωτάκια και ποιο πολλές πέτρες αφού σκέπτεσαι για Αφρική! Θα χρειαστείς και έναν θερμοστάτη οπωσδήποτε!

Εννοώ να πάρεις μετρήσεις από το νερό της ύδρευσης για να δούμε τι παίζετε και αναλόγως να προχωρήσεις στην επιλογή των ψαριών σου! Τελικά είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε από πριν! Σε πια περιοχή μένεις? Με το νερό της παροχής τι γίνετε? Γνωρίζεις τι παίζει από σκληρότητες?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη πριν ποθ δεν το εγραψα αλα εχει και ενα θερμαντηρα δεν ξερω αμα ειναι το ιδιο.....εγω αυτη τιν στιγμη μενω θεσσαλονικη και απο τι εχω μιλησει με κατι παιδια γενικα το νερο εδω δεν ειναι και οτι καλυτερο.....απο σλκηροτητες δεν χερω τι γινεται......

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη πριν ποθ δεν το εγραψα αλα εχει και ενα θερμαντηρα δεν ξερω αμα ειναι το ιδιο.....εγω αυτη τιν στιγμη μενω θεσσαλονικη και απο τι εχω μιλησει με κατι παιδια γενικα το νερο εδω δεν ειναι και οτι καλυτερο.....απο σλκηροτητες δεν χερω τι γινεται......

Οκ με τον θερμαντήρα! Τι εννοείς δεν είναι και ότι καλύτερο? Ρώτα κάποιον εκεί στην περιοχή περισσότερες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι οσους ξερω απο εδω ολοι πινουν εμφιαλωμενο....GH: 14-15.

Fe: <0.020ppm

Mg: μηδενικό (ή τόσο λίγο που δεν μετριέται στα όργανά τους. Περίεργο - άρα η σκληρότητα του νερού Θεσ/νίκης οφείλεται αποκλειστικά στο ασβέστιο; )

Cu: <0.002ppm

B: <0.1ppm αυτα τα βρηκα απο ενα φορυμ για το νερο τις θεσσαλονικης.......

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της Θεσσαλονίκης είναι σκληρό, οπότε πάει μια χαρά για Αφρική. Εφόσον έχουμε καταλήξει βεβαίως πως θα σε ενδιέφερε για κάτι τέτοιο.

Η λάμπα σου, όντως είναι λίγη για 112 λίτρα ενυδρείο, αλλά εγώ θα προσπαθούσα καμιά βαλισνερια. Αν δεις σε αφρικάνικα ενυδρεία θα πάρεις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι είδος φυτού. Από το λίνκ που σου είχα δώσει με τις αφρικάνες κιχλίδες για μικρά ενυδρεία δεν σου άρεσε κάτι?

Κάτι λέγαμε για transcriptus και multifasciatus...

αλήθεια, ποιές είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου που θα πάρεις?

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις του ενυδρειο ειναι 80χ35χ40....ναι στην αρχη ελεγα να εκανα ενα ενυδρειο με πετρες και λιγα λουλουδια...αλα τελικα θλ να κανω ενα με βυθο με ωραια φυτα....αλα οχι πολλα φυτα....δηλαδη δεν θελω να χανονται τα ψαρια μεσα στα φυτα.....;)

Link to comment
Share on other sites

άρα αφήνουμε την Αφρική...

δυστυχώς όμως για να βάλεις φυτά, ακόμα και σχετικά εύκολα θα πρέπει να αναβαθμίσεις τον φωτισμό σου, καθώς 11watt σε 110 λίτρα ενυδρείο είναι πολύ λίγα... ειδικά αν είδες κάτι με γρασίδι, τότε οι απαιτήσεις αυξάνονται και σε φωτισμό, αλλά και σε συνθήκες...(πχ παροχή CO2, λιπάσματα)

Link to comment
Share on other sites

για γρασίδι? δεν θες κάτι άλλο...

φωτισμό θα χρειαστείς τουλάχιστον 2 λάμπες των 18w η κάθε μία. Για να βάλεις εύκολα φυτά και όχι γρασίδια και ιστορίες.

Τα εύκολα φυτά μπορείς να τα κρατήσεις με τέτοιο φωτισμό χωρίς διοξείδια και λιπάσματα.

Τέτοια φυτά είναι οι ανούμπιες, οι βαλισνέριες, egeria densa, κερατόφυλλο, καμιά κρυπτοκορίνα, κάποιοι εχινόδοροι, καμιά moss. Μπορείς να τα τσεκάρεις και στο διαδίκτυο για να δεις πως είναι το καθένα.

Γνώμη μου είναι να καταλήξεις σε 4-5 ψάρια που πιστευεις ότι θα ήθελες να φιλοξενήσεις και συζηάμε τι θα χρειαστείς για το καθένα.

Εάν θες να ενημερωθείς περισσότερο για ενυδρεία με φυτά, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, καθώς σε ότι αφορά τα φυτά δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω από τα βασικά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...