Jump to content

Αφανείς ήρωες


ΨΑΛΤΗΣ ΝΙΚΟΣ

Recommended Posts

Πόσοι άραγε είναι οι οργανισμοί, που ζουν και δραστηριοποιούνται στην αφάνεια.

Συμβάλουν και αυτοί, με τον τρόπο τους, στην διατήρηση της ισορροπίας του συστήματος, αποφεύγοντας σχολαστικά τα φώτα της δημοσιότητας.

Έτσι, λοιπόν, και αυτό το μικρό αμφίποδο καρκινοειδές, δηλώνει την παρουσία του… με το πουκάμισό του.

post-358-1166195099_thumb.jpg post-358-1166195311_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο ζουσε μεσα σε ενυδρειο;;;

Link to comment
Share on other sites

δηλ οταν περπαταει το αντιλαμβανεται το ανθρωπινο ματι η βγαινει μονο οταν τα φωτα του ενυδρειου ειναι σβηστα;;σε αλμηρο νερο ζει;ειναι κατι σαν μικροσκοπικο καβουρακι!! :welcome::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι αν βρεις πουκάμισο από φίδι .. είναι σημάδι τύχης και το κρατάς για γούρι. :welcome: .

…για καβουροπουκάμισο δεν εχω ακούσει κατι :thumbup:

.. αλλά και μόνο ότι καβουράκι δεν σου κάνει ζημιές .. καλή τύχη .. είναι. :thumbup: .

.. εντυπωσιακό εύρημα .. σε άριστη κατάσταση.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δηλ οταν περπαταει το αντιλαμβανεται το ανθρωπινο ματι η βγαινει μονο οταν τα φωτα του ενυδρειου ειναι σβηστα;;σε αλμηρο νερο ζει;ειναι κατι σαν μικροσκοπικο καβουρακι!! :welcome::thumbup:

Είναι ένα καβουράκι. Ζει ανάμεσα στα βράχια και δραστηριοποιείται κυρίως τη νύχτα.

Δεν το έχω δει ποτέ και η παρουσία του, στο ενυδρείο, υποδηλώνεται με την αλλαγή του δέρματός του (πουκάμισο).

Ζει σε θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το δεύτερο το τσάκωσα και το έβγαλα έξω, ήταν πολύ μικρότερο από το άλλο και διαφορετικό. Χωνόταν σε μία απίστευτη εσωτερική τρύπα του βράχου. Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε το τραυμάτισα καθώς το έβγαζα :welcome:

Το άλλο είναι ένα μήνα με το ίδιο νερό σε ένα δοχείο και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Είναι τρομερά ανθεκτικά τα άτιμα. Τι στο καλό να το κάνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα πρασινο καβουρακι που ηλθε με το βραχο, σαν mithrax αλλα οχι ακριβως, γυρω στους 3-4 ποντους. Δεν μου χτυπαει ψαρακια η κατι αλλο(ειναι καλο μωρε... :thumbup: ), αλλα μου εχει ριξει 2 κοραλλια με την μικρη τους βαση στο βαραθρο των βραχων και τα εχασα εκει γιατι για χερι ουτε λογος.. Φταιω και εγω ισως γιατι δεν τα ειχα κολησει ακομα. Το κανει αυτο γιατι το βραδυ που βγαινει του αρεσει να σφηνωνεται αναμεσα στα βραχια στις σχημες και μερικες φορες προσπαθει να τα μετακινησει, ισως για ν μπει ποιο βαθια, ισως γιατι απλα μπορει. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο είναι ένα μήνα με το ίδιο νερό σε ένα δοχείο και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Είναι τρομερά ανθεκτικά τα άτιμα. Τι στο καλό να το κάνω :welcome:

Άφησέ το στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...