Jump to content

Το Μονο Που Μου Ειπαν Ειναι Πως Ειναι Αφρικανα


angie1988

Recommended Posts

χμμμ δεν μου φερνει τοσο για severum ... δεν εχει τοσα χρωματα κ αντι για κοκκινα ματια εχει μπλε το δικο μου.. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη angie το ψαρακι που εχεις δεν ειναι Αφρικανικη κιχλίδα αλλα Αμερικάνικη.

Παραπάνω ο φιλος Rik σου εχει επισυνάψει το λινκ με μια πιθανή αναγνωριση.

Το θεμα σου θα μεταφερθεί στην σωτη κατηγορία για να μπορεσεις να πάρεις περισσότερες πληροφορίες.....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν μου φερνει τοσο για severum ... δεν εχει τοσα χρωματα κ αντι για κοκκινα ματια εχει μπλε το δικο μου.. :nerd:

Ναι, δεν μου ειναι ξεκαθαρο ποιο ακριβως ψαρι ειναι μια που μπορει να ειναι και διασταυρωση αλλα το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι αφρικανα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα θελα να του βαλω παρεουλα γιατι απο την μοναξια του εχει σκαψει ολο το ενυδρειο κ εχει κανει βουναλακια αμμου! Εθαψε και μια πετρα, δεν του αρεσε μαλλον.. Πολυ δραστηριο ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κανει σε καθαρο severum,μαλλον καποια ''διασταυρωση'' ειναι.Δωσε καμμι φωτο ακομη αν μπορεις.Που φιλοξενεις το ψαρι;

:)

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για προϊόν διασταύρωσης διαφορετικών ειδών,κάποια από τα χαρακτηριστικά του πολύ πιθανά να προέρχονται από Cichlasoma severum και Herotilapia multispinosa ή κάποιο άλλο συγγενικό είδος.Η έγκυρη συστηματική και ταυτοποίηση του θα μπορούσε να γίνει με τη χρήση κλείδας με μέλη οικογενειών Αμερικανικών κιχλιδών .

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ τουλαχιστον μπορω απο καπου να καταλαβω αν ειναι αγορακι η κοριτσακι??? και με τι αλλα ψαρακια θα τα πηγαινε καλα για να βαλω στο ενυδρειο?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το φύλο λογικά θα το καταλάβεις σύμφωνα με τις φυλετικές διαφορές του severum,οταν μεγαλώσει και άλλο βεβαια.Τωρα απο συγκάτοικους θα πρότεινα αλλες Αμερικανικες κιχλίδες όπως rainbow cichlid,convict,t-bar cichlid,firemouth e.t.c

Link to comment
Share on other sites

Το φύλο λογικά θα το καταλάβεις σύμφωνα με τις φυλετικές διαφορές του severum,οταν μεγαλώσει και άλλο βεβαια.Τωρα απο συγκάτοικους θα πρότεινα αλλες Αμερικανικες κιχλίδες όπως rainbow cichlid,convict,t-bar cichlid,firemouth e.t.c

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=586

Εαν τα βρεις....

:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λοιπον λοιπονννν την βρηκα!

http://www.aquariumlife.net/profiles/central-american-cichlids/t-bar-cichlid/100113.asp

τι θα λεγατε να βαλω ενα firemouth και ενα severum μεσα? Η αντι για severum ενα convict? γενικα τι συνδιασμος θα ηταν λιγοτερο ακυνδινος για πολεμους? :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και παλι βλεπω μικροδιαφορες στο κεφαλι.Οπως και αν εχει,θα εβαζα convict που ειναι ανθεκτικα ψαρια και θα παρεις και γεννες.Τα λιτρα σου ειναι παντως λιγα.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιζει στην αγορα να βρεισ και αλλα ειδη ........ http://www.aquahobby.com/e_american_cichlids.php

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω πως ειναι λιγα αλλα τι να κανω..:/ δεν εχω προς το παρων περιθωριο για αντικατασταση του ενυδρειου.. Ελεγα αλλα δυο ψαρακια να μπουν μεσα ακομα, κατα προτιμηση ζευγαρακι.. Και οχι μεγαλου μεγεθους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...