Jump to content

Το Μονο Που Μου Ειπαν Ειναι Πως Ειναι Αφρικανα


angie1988

Recommended Posts

Μου φαίνεται οτι τα λίτρα σου για αυτά τα ψάρια είναι λίγα!

το ξερω αλλα σκοπευω να αγορασω διπλασιο ενυδρειο σε λιγο καιρο πρωτου μου μεγαλωσει κιαλλο ^_^

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες severum , μια φιλη μου αγορασε ενα πριν απο λιγο καιρο, απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων ενω φαινεται υγιες γενικα εχει ενα εξογκωμα στο ματι 'διαφανο' , δεν εχω φωτογραφια του.. παντως καυγαδιζει πολυ γενικα, με melafix γινεται κατι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ακομα ενα ιδιο απο εκει που το αγορασες, να εχει παρεα το ενα με το αλλο. Λογικα αυτο που εχεις ειναι αρσενικο μια που το ραχαιο πτερυγιο ειναι ποιο μακρυ και μυτερό απο των θηλυκων.

Ααα, sorry. Τωρα ξαναειδα το αρχικο σου ποστ, οτι σου το χαρισανε!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες severum , μια φιλη μου αγορασε ενα πριν απο λιγο καιρο, απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων ενω φαινεται υγιες γενικα εχει ενα εξογκωμα στο ματι 'διαφανο' , δεν εχω φωτογραφια του.. παντως καυγαδιζει πολυ γενικα, με melafix γινεται κατι?

Mια αλλαγη νερου και melafix δεν κανει κακο,αν και πριν ριξουμε οτιδηποτε,πρεπει να εχουμε μια εικονα του προβληματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Mια αλλαγη νερου και melafix δεν κανει κακο,αν και πριν ριξουμε οτιδηποτε,πρεπει να εχουμε μια εικονα του προβληματος. :)

θα ζητησω φωτογραφια ! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ακομα ενα ιδιο απο εκει που το αγορασες, να εχει παρεα το ενα με το αλλο. Λογικα αυτο που εχεις ειναι αρσενικο μια που το ραχαιο πτερυγιο ειναι ποιο μακρυ και μυτερό απο των θηλυκων.

Ααα, sorry. Τωρα ξαναειδα το αρχικο σου ποστ, οτι σου το χαρισανε!

βρηκα σημερα 2 σατζικα αλλα ηταν πολυ μικροτερα απο το δικο μου και δεν ηξερα αν επρεπε να τα παρω και για διαφορα μεγεθους και ηλικιας για να μην εχουμε δραματα.... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι σου είναι φοβερός στο σκάψιμο, είναι από τα ψάρια που γεννάνε στην οροφή σπηλιών. βάλτου μερικές πέτρες και ξύλα κ αυτός θα πιάσει δουλειά. Βρες του και καμία θηλύκια και θα έχεις μωρά σύντομα. Μην σε γελάει το μέγεθος του είναι τσαμπουκάς γιαυτό μην τον βάλεις με νανοκιχλίδες θα στις σκοτώσει όταν θα πάνε να του πάρουν την φωλιά.

Για το ενυδρείο σου θα πρότεινα να έπαιρνες μερικα t-bar ακόμη, να σου σχηματιστεί ζευγάρι (χαρίζεις τα υπόλοιπα) και να απολαμβάνεις γέννες (βλέπεις ότι καλύτερο έχει να δώσει αυτό το χόμπι και όχι απλά ένα ενυδρείο με χρώματα). Αν τώρα δεν θές τα μώρα πέτα μέσα και έναν πλέκο που δεν μεγαλώνει βάλε και ένα κοπαδάκι απο τετρα και είσαι οκ.

Αν τώρα θες συνδυασμό από κιχλίδες τα λίτρα σου είναι λίγα, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις firemouth (θα πλακώνονται βέβαια αλλά όχι μέχρι θανάτου).

Link to comment
Share on other sites

Το χω καταλαβει πως ειναι διαολακι.. Πιστευεις ειναι αρσενικο; Βρηκα 2 σατζικα πιο μικρουλια κ αχρωμα ακομα, λες να τα παρω;

Τι να πω, εχει σκαψει τα παντα και εχει κανει μια ημιυπογεια σπηλια που κρυβεται! Παντως ειναι αγαπησιαρικο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δοκιμάσεις κ ίσως πάει καλά κ ίσως όχι. Αυτό που συνήθως γίνεται είναι παίρνεις 6 όλα μαζί σε μικρή ηλικία (για να πετύχεις αρσενικά κ θηλυκά) και κρατάς το ζευγάρι που σχηματίζεται (αλλά ακόμη κ αυτό μπορεί να μην πετύχει).

Οι κιχλίδες είναι εδαφικές κ σε μικρό ενυδρείο ακόμα πιο ανασφαλείς, απο αυτόν εξαρτάται αν θα τα δεχτεί ή όχι και όχι από σένα ή από μένα. Πάντως δεν είναι τόσο κακός δεν είναι killer.

Αν το κάνεις βλέπεις πως τα πάνε αν δεις ότι δεν τα δέχεται μπορείς να βάλεις χώρισμα και να ξαναδοκιμάσεις αν δεις ότι με τίποτα δεν τα δέχεται τα δίνεις trial and error είναι.

Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην τα δεχτεί πιο μεγάλες απo ότι να τα δεχτεί.

Αν έχει καρουμπαλάκι και πλατύ σώμα? συνήθως είναι αρσενικός

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Archocentrus_sajica_3_%28Piotr_Kuczynski%29.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρουλι ακομα αλλα αν κρινω απο τα χρωματα του και τιν ενεργητικοτητα του και ενα πολυυυυ μικρο καρουμπαλακι μαλλον ειναι αγορακι :bigemo_harabe_net-74: ¨ θα δοκιμασω να ξαναπερασω απο το πετ σοπ να δω αν τα πιτσιρικια εκεινα ειναι ακομα εκει.. αν ναι μαλλον θα χει παρεα συντομα

ευχαριστω παιδια :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oντως Sajika πρεπει να ειναι. Μην τα μπερδεψεις με convicts γιατι εχουν την ταση για υβριδισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...