Jump to content

Ξύλα Απο Τη Φύση


andrikos

Recommended Posts

Εχω ενα ερωτημα αναπάντητο εδω και χρόνια.Ποια ξυλα απο φυτα της ελληνικής φύσης μπορουν να μπουν σε ενυδρείο (με δισκους) και μετα απο ποια επεξεργασία; Θα παρακαλούσα όσους γνωρίζουν πραγματικά να απαντήσουν.

παραθετω ενα πανεμορφο ξύλο...κριμα δεν ειναι;

DSCF0285.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ χρόνια τώρα χρησιμοποιώ ξύλα από την φύση χωρίς κανένα πρόβλημα!!!!

Τα ξύλα που βρίσκω είναι από πλατάνι ή από ένα μικρό θαμνάκι που λέγετε σουσούρα(όσοι ασχολούνται με μελίσσια το ξέρουν σίγουρα).

Αυτό που κάνω εγώ είναι πρώτα να τα καθαρίσω με νερό από τα χώματα και μετά να τα βράσω.

Την τελευταία φορά τα έψησα για πέντε λεπτά στο φούρνο αλλά δεν στο συνιστώ.

Το ξύλο που βρήκες είναι πανέμορφο πάντως και πιστεύω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ξύλο είναι ξερό και εννοώ πραγματικά ξερο χωρίς υγρασία αν πλυθει και απολυμανθει μπορει να μπει στο ενυδρειο

Αυτό που πρέπει να προσέξει κάποιος είναι Όταν το ξύλο αρχίσει να σαπιζει μέσα στο ενυδρειο το τι μπορει να προκαλέσει δεν το ξέρω

Το καλύτερο θα ήταν να μπει ρίζα απο υδροφιλα δέντρα όπως τα πλατάνια που προαναφέρθηκε , που έχουν μεγάλη αντοχή στην υγρασία και δεν σαπίζουν εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια καλη επιλογή είναι ξύλα τα οποία έχουν καεί απο φωτιά και έχουν σχεδόν καρβουνιασει τα λεγόμενα καψαλια

Εγώ είχα βάλει ένα καμένο τέτοιο ξύλο και επειδη ήταν σχεδόν κάρβουνο μου κράταγε το νερο κρυσταλινο αλλα είχα την υποψία βάσει μετρήσεων ότι μου κράταγε τα νιτρικα υπερβολικά χαμηλά και φοβήθηκα για τα φυτα που είχα στο ενυδρειο και το έβγαλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...