Jump to content

ΤΟ 1ο μου φυτο.Αποριες


maikl

Recommended Posts

Επιτελους βρεθηκαν φυτα σε μαγαζι στη πολη μου!Μπηκα λοιπον στο 'λουκι' καο αγορασα ενα μια που το κοστος μου φανηκε υψηλο(10 ευρω).Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το μικροβιο μου μπηκε για τα καλα και δε θα σταματησω εδω..

Πηρα λοιπον ενα Ceratopteris thalictroides, το οποιο ειναι σε καλαθακι με βαμβακι και εχει 7 βλαστους.Ηκατασταση του δε μου γεμιζει το ματι, δειχνει ταλαιπωρημενο.(μου το συστησε ο ιδιος-θα προτιμουσα ανουμπια)

Και τωρα τι κανω?Ομαγαζατορας μου ειπε να το αφησω οπως ειναι μεχρι να βγαλει ριζιδια.

Θα αργησει?Ειναι σωστο αυτο ή να τα βγαλω απο το καλαθακι.Πως θα τα φυτεψω?

μηπως να το αλλαξω?(δε ξερω αν μπορω κι ολας)

Link to comment
Share on other sites

Το γλαστρακι με το βαμβακι το βγαζουμε.Πληροφοριες για το φυτο μπορεις να βρεις στο

Fish & Plant Index,προφιλ φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζεις από το γλαστράκι με προσοχή, αν έχει μεγάλες ρίζες τις κόβεις σε σχήμα "ανάποδο τρίγωνο"

Link to comment
Share on other sites

Iσως φταιω και γω...που δεν ειμουνα σαφης,αλλα οταν λεω οτι εχει 7 βλαστους θελω να πω οτι ειναι σκετα βλασταρακια χωρις ριζες!!

Και τωρα τι?το περιμενω?Για ποσο καιρο?

την πατησα μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου 10 ευρώ πολλή ακριβό το πήρες μάλιστα και ψιλομαδημένο τέλος πάντων. Το φυτό αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν επιπλέουσα φτέρη μιας και ανήκει στην οικογένεια αυτήν. Άμα δεν είναι πολλή ταλαιπωρημένο μπορεί να συνέρθει. Άστο λιπών να κάνη της βόλτες του στην επιφάνια του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...