Jump to content

Ερωτήσεις Για Χρήση Τύρφης


dpap

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω αυτό το φιλτράκι σε αυτό το ενυδρείο.

Έχω πάρει την τύρφη της jbl και έχω βάλει μέσα στην κάλτσα μια ποσότητα (αφού την είχα ξεπλύνει για 24 σε ξεχωριστό δοχείο) και την κάλτσα μέσα στο φίλτρο.

Τρέχει πάνω από βδομάδα αλλά δεν έχει κατεβάσει πολύ το ph (μπορεί να το κατεβάζει σταδιακά , δεν είχα ανάλογη εμπειρία). Χτες μέτρησα gh : 9 , kh : 6 και σήμερα ph : 8.

Μέτρησα και της βρύσης και το ph που μου δίνει είναι 8.5.

Οι μετρήσεις για την σκληρότητα γίνονται με υγρά api και για το Ph με υγρό Tetra.

Ροή υπάρχει στο φιλτράκι , μπορώ να το διακρίνω από το spray bar και από το black water που μου έχει κάνει.

Χρήστες της τύρφης , προτείνετε να βάλω μεγαλύτερη ποσότητα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα ; Ενέχει κινδύνους ;

Συγνώμη που το post είναι σαν διαφήμιση με τα πολλά links :)

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι φαίνετε η ποσότητα που έχεις βάλει επαρκεί οριακά για να μεταβάλλει τις υπάρχουσες συνθήκες.

Αύξησε λίγο την ποσότητα της τύρφης και σιγά σιγα θα έρθει το αποτέλεσμα, μιας και δεν χρειαζόμαστε απότομες μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρακι σου είναι μικρό σε χωρητικότητα υλικών (τύρφης) και πολύ πιθανόν αν θέλεις να την ρίξεις χαμηλά να χρειαστείς ένα δεύτερο φιλτρακι για να προσθέσεις περισσότερη μέσα! smile.png

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρακι σου είναι μικρό σε χωρητικότητα υλικών (τύρφης) και πολύ πιθανόν αν θέλεις να την ρίξεις χαμηλά να χρειαστείς ένα δεύτερο φιλτρακι για να προσθέσεις περισσότερη μέσα! smile.png

Έχεις δίκιο , ξέχασα να πω ότι τρέχουν 2 ίδια φιλτράκια στο ενυδρείο, το ένα με σφουγγάρι και βιολογικό υλικό και το άλλο σκέτη τύρφη ;)

Link to comment
Share on other sites

Για πόση ποσότητα τύρφης μιλάς δλδ μέσα στο 2 φιλτρακι? Το έχεις γεμίσει? Σε χωραει να προσθέσεις και άλλη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να υπολογίσω για να σου πω ακριβώς. Πάντως με παίρνει να βάλω λίγη ακόμα και να υπάρχει ικανή ροή νερού ώστε να έχω τα αποτελέσματα που θέλω. :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε το και βλέπεις !

Πιστεύω ότι αν προσθέσεις όσο περισσότερη μπορείς χωρίς να δημιουργήσεις πρόβλημα ροής και κάνεις και λίγο υπομονή θα πέσει!

Ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Την τυρφη γιατι την ξεπλυνες πριν?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Την τυρφη γιατι την ξεπλυνες πριν?

Κώστα το έλεγε στις οδηγίες.

Επίσης είχα διαβάσει από εδώ περιπτώσεις που ανεβάζει αμμωνία, πράγμα το οποίο παρατήρησα και εγώ.

Θεωρείς ότι "χάνω" ξεπλένοντας την ;

Link to comment
Share on other sites

Αν η βιολογία του ενυδρείου σου λειτουργεί σωστά ούτε που θα φανεί το ανέβασμα της αμμωνίας.

Νομίζω αλλά δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος οτι οι περιπτώσεις που μετρήθηκε ανέβασμα αμμωνίας ήταν οχι μέσα σε ενυδρείο αλλά σε βαρελάκια προετοιμασίας που στην πραγματικότητα εκεί μέσα δεν υπάρχει βιολογία. Ξεπλένοντας την τύρφη σίγουρα την <<αδυνατίζεις>>.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι λεει ο Σωτηρης ισχυει. Αμμωνια θα μετρησεις μονο στο βαρελακι προετοιμασιας και αν εχεις καλη βιολογια στο ενυδρειο σου μη φοβασαι τιποτα. Οσες δοκιμες και αν εχω κανει το ιδιο μου εβγαζε.

Ριξε και μια ματια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69872

Link to comment
Share on other sites

Ναι από το δικό σου άρθρο πήγα σε αυτό του coffeman.

Όντως στο δοχείο προετοιμασίας μέτρησα αμμωνία.

Ωραία , η επόμενη φουρνιά θα μπει κατευθείαν στο ενυδρείο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...