Jump to content

Διαφορα stick με υγρά


Recommended Posts

Εδω και δυο μηνες που εχω το ενυδρειο μετρουσα ph,kh,gh me to tetratest 5 in 1 που ειναι σε στικ.

Οι τιμες που επαιρνα ηταν Ph=7,6 , Kh=3 . Gh= 6.

Σημερα πηρα υγρα της tetra και οι μετρησεις μου φαινονται απιστευτες!!!

Ph=8 , Kh=11. Gh=15.

Απο περιεργεια μετρησα και το νερο της βρυσης και πηρα τις εξης μετρησεις:

Ph=7,5 , Kh=13, Gh=14.

Αυτη η διαφορα ειναι φυσιολογικη μεταξυ στικ και υγρων??Να εμπιστευτω τα υγρα??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ,ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΓΡΑ ΟΠΟΤΕ................. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν τηρεις τις οδηγιες χρησεως των τεστ με ακριβεια, τοτε με τα υγρα τεστ οι τιμες που παιρνεις ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.Τα στικ ειναι οντως πολυ λιγοτερο αξιοπιστα και πιο μακρυα απο την πραγματικοτητα.Ουσιαστικα χρησιμευουν για μια γρηγορη-χονδρικη ματια στις τιμες του νερου.

Γνωμη μου ειναι να αγορασεις υγρα τεστ, τα οποια σε βαθος χρονου ειναι και πιο οικονομικα απο τα στικ και πολυ πιο αξιοπιστα.Προσεχε μονο τις ημερομηνιες ληξεως τους. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τα υγρα για να εχω πιο ακριβεις μετρησεις σε σχεση με τα στικ!!Αλλα τοσο μεγαλη διαφορα μου φανηκε απιστευτη!!Καποιος που να μενει Θεσ/νικη για να μου πει τις μετρησεις του υπαρχει??

Ακολουθησα κανονικα τις οδηγιες.Ημερομηνια ληξης δεν εχω δει να γραφουνε!!Στο μπουκαλακι ή στη συσκευασια??

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνια ληξης στην συσκευασια.Μετα απο καθε μετρηση καλο καθαρισμο του δοκιμαστικου σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, να προσπαθεις να κανεις τις μετρησεις σου την ιδια ωρα της ημερας και καλυτερα στη μεση της φωτοπεριοδου.

Link to comment
Share on other sites

Wet και πάλι wet!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν τηρεις τις οδηγιες χρησεως των τεστ με ακριβεια, τοτε με τα υγρα τεστ οι τιμες που παιρνεις ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.Τα στικ ειναι οντως πολυ λιγοτερο αξιοπιστα και πιο μακρυα απο την πραγματικοτητα.Ουσιαστικα χρησιμευουν για μια γρηγορη-χονδρικη ματια στις τιμες του νερου.

Γνωμη μου ειναι να αγορασεις υγρα τεστ, τα οποια σε βαθος χρονου ειναι και πιο οικονομικα απο τα στικ και πολυ πιο αξιοπιστα.Προσεχε μονο τις ημερομηνιες ληξεως τους. :welcome:

Akribos auto xrisimopoioume mono ta Ygra test giati einai pio axiopista.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...