Jump to content

Eπιθετικο gourami


pininfarina

Recommended Posts

παιδια σημερα εβαλα αλλα δυο ψαρακια ανα μικρο καρχαριακι ,και ενα μογκολεζο.Ειχα απο πριν ενα gourami και ενα δολλαριο . Το gourami επιτιθεται συνεχως και τσιμπαει την ουρα του μογκολεζου που ειναι 2 φορες μεγαλυτερος.Το ψαρι δειχνει σαστισμενο και ανοιγοκλεινει συνεχως το στομα και δειχνει να υποφερει απο αυτη την κατασταση .δεν ξερω τι να κανω .υποψιν σημερα εβαλα τα ψαρια λετε να ειναι περιοδος εξικιωσης ακομα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα αλλα δυο ψαρακια ανα μικρο καρχαριακι ,και ενα μογκολεζο.Ειχα απο πριν ενα gourami και ενα δολλαριο . Το gourami επιτιθεται συνεχως και τσιμπαει την ουρα του μογκολεζου που ειναι 2 φορες μεγαλυτερος.Το ψαρι δειχνει σαστισμενο και ανοιγοκλεινει συνεχως το στομα και δειχνει να υποφερει απο αυτη την κατασταση .δεν ξερω τι να κανω .υποψιν σημερα εβαλα τα ψαρια λετε να ειναι περιοδος εξικιωσης ακομα?

Γειά χαρά... (το πρώτο μου post & δυστυχώς όχι για καλό...)

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον pininfarina...

Έβαλα σήμερα τα πρώτα ψάρια σε ένα νέο ενυδρείο. Έναν αρσενικό μονομάχο, δύο Gappy κι ένα Gourami. (δεν ξέρω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, πάντως είναι μονόχρωμο κίτρινο & δεν έχει τις ρίγες που απ'οσο ξέρω έχουν τα αρσενικά...).

Αφού πέρασαν 4-5 ώρες από την προσθήκη τους στο ενυδρείο το Gourami άρχισε να δείχνει ένα ενδιαφέρον για τον μονομάχο. 1-2 ώρες μετά άρχισε του επιτίθεται συνεχώς με αποτέλεσμα να του έχει "μαδήσει" σχεδόν όλα τα πτερύγια... Ο καημένος ο μονομάχος είναι αγνώριστος και φαίνεται τρομοκρατημένος...

Το ενυδρείο δεν είναι μικρό (180 lt) και προς το παρόν από φυτά έχει μόνο 5 anubias, άρα δεν είναι πυκνοφυτεμένο.

Από την έρευνα που είχα κάνει πάντως πριν την αγορά δεν είχα δει πουθενά ότι τα Gourami παρουσιάζουν τέτοιες συμπεριφορές. Αντιθέτως αναφέρονται ώς φιλήσυχα, κατάλληλα για αρχάριους & κοινωνικά ενυδρεία...

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έχει γεμίσει τσαμπουκαλεμένα γκουράμι... :welcome:

Λοιπόν για ρίξε μια ματιά εδώ...http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm...

στην κατηγορία λαβυρινθόψαρα...

Κρίμα ρε γ..το για το μονομάχο σου...Βγάλτον επειγόντως βρες ένα μικρό ενυδρειάκη να τον βολέψεις με νερό από το ενυδρείο σου...ελπίζω να τον σώσεις...

Ούτως η άλλως καλό είναι να τον διατηρήσεις μόνο του σε ξεχωριστό ενυδρείο...ανεβάζεις στο μικρό θερμοκρασία, αλατάκι, καλό αερισμό, και βιταμίνες...ελπίζω να γίνει καλά...πάντως βγάλτον άμεσα...ένα 10 λιτρο ενυδρείο έχει καμμια δεκαριά ευρώ δεν είναι και σπουδαία λεφτα...μικρό κρεμαστο φιλτράκι άλλα δέκα θερμαντήρας για μικρα ενυδρειάκια 5 εθρω και είσαι για αρχή οκ...

Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ εβαλα το gourami σε μια γυαλα .ο κογκολεζος ειναι ακινητος και χτυπημενος στο ματι και στην ουρα τη προτινετε να κανω ?μηπως να τον βαλω αυτον στη γυαλα.?

Link to comment
Share on other sites

εχθες το βραδυ εβαλα το gourami σε μια γυαλα .ο κογκολεζος ειναι ακινητος και χτυπημενος στο ματι και στην ουρα τη προτινετε να κανω ?μηπως να τον βαλω αυτον στη γυαλα.?

θεωρώ πως καλύτερα είναι να κάνεις θεραπεία στον κογκολεζο με αλάτι,general cure ή melafix αφού είναι χτυπημένος..βέβαια δε ξέρω αν η γυάλα σου είναι κομπλέ από εξοπλισμό..σωστή οξυγόνωση κτλ..

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν βαζουμε 2 αναβαντιδες μαζι γιατι ειναι επιθετικοι και το ενα θα προσπαθησει να σκοτωσει το αλλο οπως εγινε με το γκουραμι και το μονομαχο σου.

Φροντισε να τα χωρισεις και το χρυσοψαρο γιατι θα τα σκοτωσει και να του κανεις θεραπεια με μελαφιξ και πιμαφιξ για αρχη αν δεν συνελθει θα πας σε αλλη κατηγορια φαρμακων.

Τωρα τον κογκολεζο τον εχεις βαλει σε ενυδρειο με φιλτρο ή σε απλη γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

GIN KAI ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΕΝΑ DWARF GOURAMI ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ TRICHOGASTUS TRICHOPTERUS (ΜΟΝΟΧΡΩΜΟ ΚΙΤΡΙΝΟ, ΜΑΛΛΟΝ GOLDEN) ΚΑΙ ΟΧΙ COLISA LALIA.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΔΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να βαζουμε 2 αναβαντιδες μαζι ποτε δεν ξερεις πως μπορει να αντιδρασουν και κυριως με καποια ειδη γκουραμι που ειναι επιθετικα

Link to comment
Share on other sites

τον κογκολεζο τον εχω σε μια προχειρη γυαλά που βρηκα .ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για τη θεραπεια με αλατι (το κοινο αλατι ??) λετε να υπαρξει προβλημα με την μειωση της θερμοκρασιας??να κανω αλλαγες με νερο απο το ενυδρειο? το ψαρι το βλεπω να χειροτερευει και να καθετε ακινητο .δεν πολυτρωει κιολλας .

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι πως δε θα μπορέσει να συνέλθει το ψαράκι στη γυάλα

χωρίς θέρμανση και σωστή οξυγόνωση.. :welcome:

καλό θα ταν να'χες ένα μικρο ενυδρειακι με πλήρη εξοπλισμό για

τέτοιες περιπτώσεις..

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι πως δε θα μπορέσει να συνέλθει το ψαράκι στη γυάλα

χωρίς θέρμανση και σωστή οξυγόνωση.. :welcome:

καλό θα ταν να'χες ένα μικρο ενυδρειακι με πλήρη εξοπλισμό για

τέτοιες περιπτώσεις..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρτου Μελαφιξ και Πιμαφιξ και καντου θεραπεια να και ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...