Jump to content

Ο βυθος των δισκων μου


iliascryptic

Recommended Posts

Παιδια μετα απο 3 μηνες αναμονης και προσπαθειας ,πιστευω οτι ολα ειναι ετοιμα για να βαλω το τριτο ειδος ψαριων στο ενυδρειο μου ,τους ΔιΙΣΚΟΥΣ που λατρευω!!!!! :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::(:( ΠΑΡΑΚΑΛΩ πειτε μου την γνωμη σας πως την παλευω τοσο καιρο???καλα????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :welcome::thumbup::thumbup:

post-2098-1166301157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-2098-1166301296_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δείχνει μια χαρά. Ψάρια δεν φαίνονται, όμως. Ποια είναι τα άλλα δύο είδη?

Αν είναι στρωμένο μπορείς να προχωρήσεις.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δείχνει μια χαρά. Ψάρια δεν φαίνονται, όμως. Ποια είναι τα άλλα δύο είδη?

Αν είναι στρωμένο μπορείς να προχωρήσεις.

Καλή συνέχεια

εχω βαλει 5 Corydoras και 35 αρλεκινους.το νερο εχει στρωσει απλα αυτο που προσπαθω ειναι να το καθαρισω λιγο γιατι κοιταζοντας απο το πλαι ειναι λιγο θολο...εχω βαλει ανθρακα 4 μερες εχει καθαρισει αρκετα αλλα οχι τελεια....ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα οφείλεται στα αιωρούμενα βακτηρίδια.

Δεν νομίζω να κάνει δουλειά ο άνθρακας. Θα πρότεινα μια καλύτερη οξυγόνωση.

Όσο έχεις τον άνθρακα στο φίλτρο σου, θα έλεγα να μην βάλεις δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου το βπεπω super λιγο περισσοτερο ξυλο αν εβαζες καλο θα τους εκανες καθως θα τους παρειχες ετσι και κρυψωνες.Να σε ρωτησω ποσα kelvin ειναι ο φωτισμος σου??Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και οι συνθηκες σταθερες τουλαχιστον μια βδομαδα εισαι οκ!Αλλα με το θηριωδη eheim και 12 λιτρα βιολογικο υλικο δυσκολο το βλεπω να μην ειναι στρωμενο :thumbup: Αντε να βλεπω τα δισκοενυδρεια να αυξανονται στο γαλατσι :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου το βπεπω super λιγο περισσοτερο ξυλο αν εβαζες καλο θα τους εκανες καθως θα τους παρειχες ετσι και κρυψωνες.Να σε ρωτησω ποσα kelvin ειναι ο φωτισμος σου??Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και οι συνθηκες σταθερες τουλαχιστον μια βδομαδα εισαι οκ!Αλλα με το θηριωδη eheim και 12 λιτρα βιολογικο υλικο δυσκολο το βλεπω να μην ειναι στρωμενο :( Αντε να βλεπω τα δισκοενυδρεια να αυξανονται στο γαλατσι :thumbup:

ΕΧΩ 4 ΛΑΜΠΕΣ 30W ΚΑΙ 3400 ΚΕLVIN AΠΟ ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΟΥΣ!!!ΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΛΑ ΓΑΛΑΤΣΙΩΤΗ??!! :(:thumbup::welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφει 3400 , 3400 θα ειναι.Θα σου προτεινα να εχεις μια απο τις 4 τουλαχιστον daylight δηλ στα 6500k μια κοντα τις 5000k και αλλες δυο οπως εχεις.Και καλυτερο αποτελεσμα θα δεις στα φυτα και πιο εμφανισιμο θα ειναι το ενυδρειο.Χωρις να ειναι κατι υποχρεωτικο και οτι χρηζει αμεσης αλλαγης.Καλη συνεχεια :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφει 3400 , 3400 θα ειναι.Θα σου προτεινα να εχεις μια απο τις 4 τουλαχιστον daylight δηλ στα 6500k μια κοντα τις 5000k και αλλες δυο οπως εχεις.Και καλυτερο αποτελεσμα θα δεις στα φυτα και πιο εμφανισιμο θα ειναι το ενυδρειο.Χωρις να ειναι κατι υποχρεωτικο και οτι χρηζει αμεσης αλλαγης.Καλη συνεχεια :thumbup:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ!!! :welcome:
Link to comment
Share on other sites

βαλε τους αρχοντες και αν χριαστης κατι δεν εισαι μονοςjava script:emoticon(':welcome:', 'smid_11')

:thumbup: σjava script:emoticon(':thumbup:', 'smid_26')

:thumbup:ινφονω για τα ξυλα και το φως αντε και καλη αρχη απο το περιστεριjava script:emoticon(':(', 'smid_26')

:(

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται στη φωτο το ενυδρειο σου

και πιστευω με περισσοτερα ξυλα θα γινει καλυτερο.

Ουτε εγω βλεπω να εχεις βαλει ψαρια στο ενυδρειο σου,αν δεν εχεις βαλει

προτεινω αντι για αρλεκινους να βαλεις cardinal tetra λογω θερμοκρασιας.

Υ.Γ Μηπως εχεις βαλει πετρες?

Link to comment
Share on other sites

Omorfo to enudreiosou kai opos ipan kai oi upolipoi me liges rizes apo Mopani 8a dixei akomi kalutera ostoso 8a sumfoniso ki ego oso afora to an8raka prepei na ton afaireseis.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται στη φωτο το ενυδρειο σου

και πιστευω με περισσοτερα ξυλα θα γινει καλυτερο.

Ουτε εγω βλεπω να εχεις βαλει ψαρια στο ενυδρειο σου,αν δεν εχεις βαλει

προτεινω αντι για αρλεκινους να βαλεις cardinal tetra λογω θερμοκρασιας.

Υ.Γ Μηπως εχεις βαλει πετρες?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΑΡΛΕΚΙΝΟΥΣ KΑΙ CORRYDORAS ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 3 ΛΑΒΕΣ......ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ....

Link to comment
Share on other sites

Omorfo to enudreiosou kai opos ipan kai oi upolipoi me liges rizes apo Mopani 8a dixei akomi kalutera ostoso 8a sumfoniso ki ego oso afora to an8raka prepei na ton afaireseis.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. :welcome: ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ..... :thumbup::thumbup::thumbup::( ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΜΟΝΟ ΔΥΟ 3OW 36ΟΟ ΚELVIN H MIA. AYTO TO ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΟΜΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΣΩΡΕΥΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ...ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΤΗΝ ΚΑΦΕΤΙΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ 2Ο% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΡΑΓΔΑΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.. :welcome: ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ..... :thumbup::thumbup::thumbup::( ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΜΟΝΟ ΔΥΟ 3OW 36ΟΟ ΚELVIN H MIA. AYTO TO ΦΩΣ ΗΤΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΩΤΟΣΥΝΘΕΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΟΜΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΣΩΡΕΥΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΙΣΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ...ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΡΦΗ ΤΗΝ ΚΑΦΕΤΙΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ 2Ο% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΡΑΓΔΑΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

Ton an8raka os gnosto ton bazoume meta apo mia 8erapeia opou exoume kanei gia na trabixei ta upolimata ton farmakon.Tora oso afora to kafeti xroma apo tin Turfi na eisai sigouros oti oi Discoi auto to latreuoun gia ti plisiazei tis sunfikes tou Rio Negro opou ta nera ekei einai akoma pio kafetia kai 8ola.8a se sumbouleua akomi na agoraseis kapio proion opos........ Black Water, diabase edo gia ti xrisi tou:http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_black_water_kent.html Kali sou sunexeia,kai perimenoume nea sou.

Link to comment
Share on other sites

Ton an8raka os gnosto ton bazoume meta apo mia 8erapeia opou exoume kanei gia na trabixei ta upolimata ton farmakon.Tora oso afora to kafeti xroma apo tin Turfi na eisai sigouros oti oi Discoi auto to latreuoun gia ti plisiazei tis sunfikes tou Rio Negro opou ta nera ekei einai akoma pio kafetia kai 8ola.8a se sumbouleua akomi na agoraseis kapio proion opos........ Black Water, diabase edo gia ti xrisi tou:http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_cond_black_water_kent.html Kali sou sunexeia,kai perimenoume nea sou.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ BLACK magic και η κατασταση εχει βελτιωθει παρα πολυ με 2 αλλαγες νερου ,τον ανθρακα τον εβαλα για να τραβηξει το περισσιο λιπασμα γιατι εκανα την βλακεια να μην βαλω πολυ φωτισμο στην αρχη και δεν μπορουσαν να φωτοσυνθεσουν τα φυτα... το θεμα ειναι οτι το νερο δεν ειναι απλα καφε που να γουσταρουν οι δισκοι αλλα και ειναι η εστω ηταν και :welcome: θολο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...