Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

αμα την βγαλουνε 3-4 μερες μετα τα συνηθηζουνε και δεν τα πειραζουνε, οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες. κερατοφυλο να εχεις και καποια θα επιβιωσουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αμα την βγαλουνε 3-4 μερες μετα τα συνηθηζουνε και δεν τα πειραζουνε, οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες. κερατοφυλο να εχεις και καποια θα επιβιωσουν

εχω κερατοφυλλο και το αλλο φυτο που εχω παρει ειναι ωραιο γιατι κρυβονται... αλλα καποια ειναι χαζα και βγαινουν στα ανοιχτα και το παιζουν μαγκες. 3 νομιζω ειναι ακομα. Θα δειξει το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

την τροφη που εχεις να την τριβεις καλα , να γινει σχεδον σαν σκονη για να μπορουν να φανε τα μικρα και μετρησεις γιατι τα μικρακατουρανε πολυ και επιβαρινουν το νερο

Link to comment
Share on other sites

την τροφη που εχεις να την τριβεις καλα , να γινει σχεδον σαν σκονη για να μπορουν να φανε τα μικρα και μετρησεις γιατι τα μικρακατουρανε πολυ και επιβαρινουν το νερο

Kαθε ποτε να ταιζω? Γιατι υποτιθεται δεν πρεπει ακομα λογω στρωσιματος να ριχνω πολυ τροφη για αποφυγη αμμωνιας... Καποια στιγμη χθες ειδα ενα μικρουλι νεκρο να το παρασερνει η ροη του φιλτρου και εξαφανιστηκε. Αν δεν το εφαγαν και υπαρχουν και αλλα νεκρα, ειναι αδυνατο να τα εντοπισω, δεν υπαρχει κινδυνος να ανεβασω αμμωνια η καμια αρρωστια?

Link to comment
Share on other sites

ταιζεις καθε μερα και την τριβεις καλα, λιγο ομως και να προσεχεις τις μετρησεις αν και δε νομιζω να εχεις θεμα

ετσι και αλλιως αφου εχεις κιολας γεννα σε λιγο καιρο θα βαρεθεις να βλεπεις μικρα

Link to comment
Share on other sites

ταιζεις καθε μερα και την τριβεις καλα, λιγο ομως και να προσεχεις τις μετρησεις αν και δε νομιζω να εχεις θεμα

ετσι και αλλιως αφου εχεις κιολας γεννα σε λιγο καιρο θα βαρεθεις να βλεπεις μικρα

μακαρι γιατι εκανα βλακεια... δεν ειχα παρει χαμπαρι τα γεννητουρια και εβαλα ενα καινουργιο φυτο, πειραξα λιγο το βυθο και... μετα ανακαλυψα οτι υπηρχαν μικρα... Φοβαμαι μηπως σκοτωσα κιεγω καποια κατα λάθος... Θα περιμενω κανα δυο βδομαδες, αν ζησουν αρκετα και εξοικοιωθουν με τα μεγαλα, να βαλω ενα φουντωτο φυτο που θελω και γενικα να κανω καποιες τελικες αλλαγες οσο αναφορα τα φυτα... Τουλαχιστον αφου εκανα σημαντικα λαθη τωρα (δεν περιμενα τη γεννα τοσο νωρις...) να ειμαι ετοιμος στην επομενη γεννα!!

Ασε που φοβαμαι να κανω αλλαγη νερου μηπως ρουφηξω κατα λαθος κανενα...

Ξερει κανενας που μπορω να βρω cabomba caroliana? 2-3 petshops που ρωτησα δεν ειχαν...

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

προχτες πηγα waterinn γιατι την ψαχνω και εγω. δεν ειχε και μου ειπε οτι θα κανει καινουρια παραλαβη αυτη τη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

προχτες πηγα waterinn γιατι την ψαχνω και εγω. δεν ειχε και μου ειπε οτι θα κανει καινουρια παραλαβη αυτη τη βδομαδα

Αυτο ειναι το μαγαζι που μου ελεγες τις προαλες?

Link to comment
Share on other sites

ναι, στην κηφισια...

Link to comment
Share on other sites

ναι, στην κηφισια...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και μια αγγελία ζητώντας κλάδεμα. :)

Ναι κιαυτο μπορει να γινει... Θα κανω οτι μπορω για να εχω επιτυχημενη γεννα την επομενη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ρίζα ενος φυτού μου δεν έχει φυτευεί ολόκληρη και η μιση είναι απέξω. Θα έχω πρόβλημα? Δεν τολμώ να βάλω χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Η ρίζα ενος φυτού μου δεν έχει φυτευεί ολόκληρη και η μιση είναι απέξω. Θα έχω πρόβλημα? Δεν τολμώ να βάλω χέρι...

fixed... Εβαλα και cambomba coloniana... Κρυφτητε μικρουλια...

Link to comment
Share on other sites

απο που την πηρες???

Link to comment
Share on other sites

απο που την πηρες???

pm...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Εχω εχω για μεταφορα ψαριων ,ενα ταπερακι απο petshop αγορασμενο, 2-3 λιτρα για μεταφορες ψαριων. Αν του βαλω φιλτρακι και θερμοστατη (αν βρω τοσο μικρο) θα επιβιωσουν 10 νεογγενητα γκαπακια? Για να μη τα εχω μαζι με μεγαλα... Για κανα μηνα δηλαδη, οχι παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να το κανεις αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Όντως γιατί να το κάνεις αυτό ; Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος ; Σκέψου ότι ο χώρος στο ταπεράκι είναι πολύ μικρός , θα ταΐζεις ; Τι θα γίνει με τις παραμέτρους ; Με θερμοκρασία ; :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα το λεω για να μη τα φανε... μια ιδεα ηταν μονο.... οτι αν ηταν με το φιλτρακι ισως να ηταν καλα... αλλαν μαλλον οχι. :P

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κανένα πυκνό φυτό ακόμα και μην αγχώνεσαι ! Γιατί λες ότι θα τα φάνε , έχεις δεις τίποτα περίεργο ;

Link to comment
Share on other sites

Εχω καμπομπα και κρυπτο...κατι. μωρε κρυβονται αλλα ως γνωστον τα γκαπυ κυνηγουν τα γκαπακια....

Link to comment
Share on other sites

γι ατις πρωτες 3-4 μερες

Link to comment
Share on other sites

γι ατις πρωτες 3-4 μερες

;) Οπότε μην αγχώνεσαι , τάιζε με τριμμένα flakes ή αν έχεις ειδική τροφή και θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μπα και μια βδομαδα μετα ακομα τα κυνηγουν αλλα οχι παντα

Και πιο πολυ τα θυληκα, το αρσενικο τα αγνοει καποιες φορες. Βεβαια η γκαπινα μου εδω και μια βδομαδα ολο γενναει. Καποια ειναι 2 ημερων για να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...