Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

Το προφίλ λέει 1 χαρέμι για 60 λίτρα. Αν έχεις πυκνοφυτεμένο ενυδρείο μπορείς να την γλυτώσεις και με λίγα περισσότερα πιστεύω. Τώρα για κάποια γενική φόρμουλα δε γνωρίζω.

Έχω διαβάσει διάφορα αλλά αυτό που θα κάνω εγώ είναι προσπαθήσω να κρατήσω 20-25 ψαράκια στα λίτρα μου.

Γενικά παίζουν πολλοί παράγοντες για κάθε είδος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία αλλά από πόσα guppy και μετά θεωρειται υπερπληθυσμός στο ενυδρείο μου? Γιατί νομίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχω πρόβλημα...

Αυτό πιστεύω πως θα το δεις από την συμπεριφορά του συστήματός σου. Τις γέννες από ένα σημείο και μετά (ίσως σύντομο) θα τις απομακρύνεις δίνοντας σε άλλους χομπίστες. :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και πάλι! 3 ερωτήσεις στα γρήγορα... (λέμε τώρα) :P

Έστησα σήμερα το ενυδρείο μου και έχουν εμφανιστεί κάποια άλατα στο τζάμι.

1) Να τα καθαρίσω-ζω με σφουγγαράκι κουζίνας (όπως έχω διαβάσει) ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο, ώστε να μη βάζω όλο χέρι στο νερό?

2) πήρα μια αεραντλία, υποθέτω αν λειτουργεί σχεδόν τη μισή μέρα (11 ώρες μαζί με τον φωτισμό που αναβοσβήνει με χρονοδιακόπτη), θα υπάρχει αρκετή οξυγόνωση νερού, δεν χρειάζεται να την ανάβω όλη μέρα...(?) (θέλω ησυχία το βράδυ)

3) σήμερα έβαλα αντιχλώριο στο νερό καθώς και λίπασμα για τα φυτά. (τα είχα 3 μέρες σε κουβά και ίσως είναι λίγο ταλαιπωρημένα) Δευτέρα-τρίτη θα μου δώσει λίγο μπόλι ένας φίλος από το φόρουμ, Να βάλω αύριο και μερικά βακτήρια του εμπορίου? (sera bio nitrivec). Έχω διαβάσει άρθρα περί στρωσίματος με καθαρή αμμωνία ή με σκευάσματα του εμπορίου αλλά μάλλον θα ήθελα μια μικρή (λιγάκι μόνο) καθοδήγηση για το μπόλι... Τη Δευτέρα θα πάω να πάρω και όλα τα απαραίτητα τεστάκια που χρειάζονται..

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγαρακι να το ξεχασεις καλυτερα γιατι αμα το χρησιμοποιησεις απο την πρασινη μερια θα σου κανει γρατζουνιες. καλυτερα ενα βρεγμενο πανακι και εισαι κομπλε. η αεραντλια γενικα δεν κανει και φοβερη οξυγονωση απλα προσφερη μια βοηθεια στο θεμα οξυγονο αλλα ας σου παρεις κι αλλες γνωμες.βακτηρια και βεβαια μπορεις να βαλεις απο τωρα και οταν βαλεις το μπολι θα κανεις μετρησεις και αυτεσ θα σου δειξουν τι χρειαζεται μετα. καθαρη αμμωνια δεν χρειαζεται να βαλεις απλα λιγα φυλαρακια τροφη και εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

το σφουγγαρακι να το ξεχασεις καλυτερα γιατι αμα το χρησιμοποιησεις απο την πρασινη μερια θα σου κανει γρατζουνιες. καλυτερα ενα βρεγμενο πανακι και εισαι κομπλε. η αεραντλια γενικα δεν κανει και φοβερη οξυγονωση απλα προσφερη μια βοηθεια στο θεμα οξυγονο αλλα ας σου παρεις κι αλλες γνωμες.βακτηρια και βεβαια μπορεις να βαλεις απο τωρα και οταν βαλεις το μπολι θα κανεις μετρησεις και αυτεσ θα σου δειξουν τι χρειαζεται μετα. καθαρη αμμωνια δεν χρειαζεται να βαλεις απλα λιγα φυλαρακια τροφη και εισαι μια χαρα.

Να βάλω πανί μέσα στο νερό? Δεν αφήσει χνούδια ή οτιδήποτε?

(thanks για την άμεση απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

με μια μικρη πετσετα (οχι χαρτινη) θα εισαι ενταξει. αν και βεβαια μπορεις να τα καθαριζεις οταν θα κανεις αλλαγη νερου που θα εχει πεσει η σταθμη και δεν θα εχεις προβλημα. αλλα αλατα πως επιασε μεσα στο νερο ? τα αλατα γινονται οταν υπαρχει εξατμιση και εκει που δεν εχει νερο δημιουργουνται.

Link to comment
Share on other sites

με μια μικρη πετσετα (οχι χαρτινη) θα εισαι ενταξει. αν και βεβαια μπορεις να τα καθαριζεις οταν θα κανεις αλλαγη νερου που θα εχει πεσει η σταθμη και δεν θα εχεις προβλημα. αλλα αλατα πως επιασε μεσα στο νερο ? τα αλατα γινονται οταν υπαρχει εξατμιση και εκει που δεν εχει νερο δημιουργουνται.

τότε να μην είναι άλατα? Τα σημάδια δεν είναι στη στάθμη του νερού αλλά λίγο πιο πάνω από τα χαλίκια. Είναι σαν θαμπάδα κάτι... Εννοείτε ότι πριν γεμίσω το ενυδρείο με νερό, το ξέπλυνα (γέμισμα νερού μέχρι πάνω και άδειασμα όλο με αντλία) και το καθάρισα όσο μπορούσα με ένα πανάκι.

Τα βακτήρια του εμπορίου πρέπει να τα ρίχνω απευθείας στο φίλτρο ή απλά στο νερό?

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

για βαλε αν μπορεις μια φωτο να δουμε. οταν ηταν αδειο και το καθαρισες το εβγαλες ολο και ξανα εμφανιστηκε η δεν μπορουσες και εμεινε λιγο αν εμεινε ισως να ειναι αλατα και απλα να θελουν λιγο τριψιμο παραπανω. και τα δυο μπορεις να κανεις οτι σε βολευει εσενα αλλα να ριξεις την δοσολογια που λεει το μπουκαλακι πανω.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες επειδή έβαζα το νερό με 10 λιτρο ποτιστήρι-κουβά (για να δω ακριβώς πόσα λίτρα χωράει και απογοητεύτηκα λίγο από το αποτέλεσμα...), μπορεί να είναι σημάδια της στάθμης του νερού μέχρι να ξαναγεμίσω τον κουβά...

Ορίστε και φώτος...

post-49235-0-70501700-1331409390_thumb.jpgpost-49235-0-47712600-1331409403_thumb.jpg

Ένα μισοσπασμένο κλαδί στο anubia να το κόψω ή αν το αφήσω μήπως και δεν σαπίσει?

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη δεν πολυ καταλαβαινω τι ακριβως ειναι παρε μια παλια τηλεκαρτα η πιστωτικη και τριψε απαλα το σημειο εκει αμα δεις οτι δεν φευγει καντο λιγο πιο δυνατα και δεν θα εχει προβλημα εγω να φανταστεις ετσι βγαζω τις αλγες απο τα τζαμια στο reef μου! το κλαδακι ναι κοψτω προσεκτικα και βαλτω αλλου. ωραιο το ενυδρειο σου αλλα αποψη μου αμα θες βγαλε ενα διακοσμητικο και βαλε κανα φυτο ακομα θα δειχνει πιο φυσικο!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη δεν πολυ καταλαβαινω τι ακριβως ειναι παρε μια παλια τηλεκαρτα η πιστωτικη και τριψε απαλα το σημειο εκει αμα δεις οτι δεν φευγει καντο λιγο πιο δυνατα και δεν θα εχει προβλημα εγω να φανταστεις ετσι βγαζω τις αλγες απο τα τζαμια στο reef μου! το κλαδακι ναι κοψτω προσεκτικα και βαλτω αλλου. ωραιο το ενυδρειο σου αλλα αποψη μου αμα θες βγαλε ενα διακοσμητικο και βαλε κανα φυτο ακομα θα δειχνει πιο φυσικο!!

Μωρέ μαρέσουν τα διακοσμητικα... Ξέρω ότι ίσως είναι υπερβολικά αλλά... Πάντως σίγουρα θα βάλω κιάλλο φυτό, τύπου θάμνου, πάνω σε πέτρα αλλά αυτό αφού βγάλω τη πέτρα που στηρίζει το ξύλο για να μην επιπλέει... (μη το παρακάνουμε με τις πέτρες).

Μου έδειξε ο υπάλληλος του petshop ένα φυτό (όχι anubia) αρκετά φουντωτό το οποίο δεν χρειάζεται υπόστρωμα και παραπάνω φωτισμό. Δεν ξέρω τι φυτό είναι αλλά μήπως να αρκεστώ σε ένα άλλο anubia και να μη μπλέξω?

Link to comment
Share on other sites

βρε οτι θες μπορεις να κανεις αρκει να σου αρεσει εσενα αυτο φτανει!! αμα ξανα πας στο πετ ρωτα το ονομα και πες μασ εδω να σου πουμε αν ειναι ευκολο φυτο. αλλα ωραιο θα ηταν να ειχες διαφορετικα φυτα οχι μονο ενα ειδος.

Link to comment
Share on other sites

βρε οτι θες μπορεις να κανεις αρκει να σου αρεσει εσενα αυτο φτανει!! αμα ξανα πας στο πετ ρωτα το ονομα και πες μασ εδω να σου πουμε αν ειναι ευκολο φυτο. αλλα ωραιο θα ηταν να ειχες διαφορετικα φυτα οχι μονο ενα ειδος.

Θα πάω τη Δευτέρα και θα σας πω! Πάντως είχε μικρά φύλλα αλλά πολλά κοτσανάκια, σαν μικρός θάμνος!

anyway σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Μετά από τη πρώτη ''συγκατοίκηση'' μου με το ενυδρείο στο δωμάτιο, δημιουργήθηκε ένα θέμα. Μέχρι και στον ύπνο μου άκουγα την υδραντλία του φίλτρου... Στο ενυδρείο μου η πίσω του πλευρά είναι κλεισμένη και έχει θήκες για σφουγγάρια, θερμοστάτη κτλ. Από τη δεξια πλευρά της πλάτης έχει τρύπες για να μπαίνει το νερό και αριστερά μια υδραντλία του διώχνει το νερό στο ύψος της επιφάνειας περίπου, (μισό εκατοστό πιο κάτω). Ανάμεσα τους είναι τα σφουγγάρια. Οι ερωτήσεις:

1) Εφόσον το φίλτρο δεν είναι εξωτερικό και είναι τα σφουγγάρια απευθείας μέσα στο νερό, πρέπει να είναι σε λειτουργία η υδραντλία μόνιμα? (Ευχαρίστως αγόραζα έναν δεύτερο χρονοδιακόπτη για να κλείνει τουλάχιστον τις 7-8 ώρες που κοιμάμαι...) Ή θα έχω πρόβλημα όπως υποψιάζομαι ότι θα μου πείτε και

2) ο θερμοστάτης μου είναι ο eheim jager 100. Στην θήκη που έχει το ενυδρείο αργεί πολύ να ζεστάνει το νερό και θέλω να τον βγάλω απέξω. Γράφει ότι είναι full submersible (waterproof) αλλά είναι ασφαλές να τον βυθίσω? (μιλάμε για κάνα- δυο εκατοστά βύθισμα τη πάνω πλευρά του θερμοστάτη, όχι παραπάνω...) Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ Πάλι καλά που υπάρχετε κιεσείς παιδιά και γενικά τα foroum γιατί με τόσες απορίες που έχω, αν δεν είχα ιντερνετ, δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανα... 'Iσως να είχα το ενυδρείο απλά με έναν θερμοστάτη και 30 ψάρια μέσα από τη πρώτη μέρα....... :bigemo_harabe_net-105::headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Μετά από τη πρώτη ''συγκατοίκηση'' μου με το ενυδρείο στο δωμάτιο, δημιουργήθηκε ένα θέμα. Μέχρι και στον ύπνο μου άκουγα την υδραντλία του φίλτρου... Στο ενυδρείο μου η πίσω του πλευρά είναι κλεισμένη και έχει θήκες για σφουγγάρια, θερμοστάτη κτλ. Από τη δεξια πλευρά της πλάτης έχει τρύπες για να μπαίνει το νερό και αριστερά μια υδραντλία του διώχνει το νερό στο ύψος της επιφάνειας περίπου, (μισό εκατοστό πιο κάτω). Ανάμεσα τους είναι τα σφουγγάρια. Οι ερωτήσεις:

1) Εφόσον το φίλτρο δεν είναι εξωτερικό και είναι τα σφουγγάρια απευθείας μέσα στο νερό, πρέπει να είναι σε λειτουργία η υδραντλία μόνιμα? (Ευχαρίστως αγόραζα έναν δεύτερο χρονοδιακόπτη για να κλείνει τουλάχιστον τις 7-8 ώρες που κοιμάμαι...) Ή θα έχω πρόβλημα όπως υποψιάζομαι ότι θα μου πείτε και

2) ο θερμοστάτης μου είναι ο eheim jager 100. Στην θήκη που έχει το ενυδρείο αργεί πολύ να ζεστάνει το νερό και θέλω να τον βγάλω απέξω. Γράφει ότι είναι full submersible (waterproof) αλλά είναι ασφαλές να τον βυθίσω? (μιλάμε για κάνα- δυο εκατοστά βύθισμα τη πάνω πλευρά του θερμοστάτη, όχι παραπάνω...) Και αν το καρφώσω για κάνα εκατοστό μέσα στο χαλίκι? Θα χαλάσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΥΓ Πάλι καλά που υπάρχετε κιεσείς παιδιά και γενικά τα foroum γιατί με τόσες απορίες που έχω, αν δεν είχα ιντερνετ, δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανα... 'Iσως να είχα το ενυδρείο απλά με έναν θερμοστάτη και 30 ψάρια μέσα από τη πρώτη μέρα....... :bigemo_harabe_net-105::headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που περιγράφεις είναι το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου σου. Εφόσον είναι το μοναδικό, όχι, δυστυχώς δεν μπορείς να το κλείνεις όσο κοιμάσαι. Επίσης, τι σφουγγάρια έχει μέσα? Μπορείς να αντικαταστήσεις κάποια με βιολογικό υλικό το οποίο θα σε βοηθήσει στην ανάπτυξη βιολογίας.

Για τον θερμοστάτη, σε τί θερμοκρασία τον έχεις ρυθμισμένο και ποιά θερμοκρασία σου γράφει το θερμόμετρό σου?

Το οτι αργεί να ζεστάνει το νερό είναι κάτι που επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις? Γενικά, μπορείς να τον βυθίσεις, από την στιγμή που σου γράφει full submersible.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που περιγράφεις είναι το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου σου. Εφόσον είναι το μοναδικό, όχι, δυστυχώς δεν μπορείς να το κλείνεις όσο κοιμάσαι. Επίσης, τι σφουγγάρια έχει μέσα? Μπορείς να αντικαταστήσεις κάποια με βιολογικό υλικό το οποίο θα σε βοηθήσει στην ανάπτυξη βιολογίας.

Για τον θερμοστάτη, σε τί θερμοκρασία τον έχεις ρυθμισμένο και ποιά θερμοκρασία σου γράφει το θερμόμετρό σου?

Το οτι αργεί να ζεστάνει το νερό είναι κάτι που επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες. Τι θερμοκρασία δωματίου έχεις? Γενικά, μπορείς να τον βυθίσεις, από την στιγμή που σου γράφει full submersible.

Δεν γνωρίζω τι σφουγγάρια είναι. Είναι 3 κίτρινα και ένα άσπρο (πιο σκληρό). Έχω βάλει και της sera siporax bio filter medium (μακαρονακια, αλλά έβαλα τα μισά γιατί ήταν πάρα πολλά...) Το ενυδρείο είναι αυτό http://www.pet4u.gr/Product.asp?ID=1110 μήπως και καταλάβεις τι σφουγγάρια έχει.

Το δωμάτιο είναι σχετικά κρύο κάτω από 20 βαθμούς και τομ είχα βάλει στους 25 αλλά δεν κατάφερα να ξεπεράσω τους 20. Ο θερμοστάτης είναι αρκετά μεγάλος για τα λίτρα μου και στη θήκη που τον είχα το νερό ήταν πολύ πιο ζεστό απότι του υπόλοιπου ενυδρείου ( το θερμόμετρο ήταν στην άλλη πλευρά)

Γιατί το φίλτρο δεν υπάρχει κάτι αλλο που μπορώ να κάνω? Κάποια λύση και ας χρειάζεται να αγοράσω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι σφουγγάρια είναι. Είναι 3 άσπροκίτρινα και ένα άσπρο (πιο σκληρό). Έχω βάλει και της sera siporax bio filter medium (μακαρονακια, αλλά έβαλα τα μισά γιατί ήταν πάρα πολλά...) Το ενυδρείο είναι αυτό http://www.pet4u.gr/...uct.asp?ID=1110 μήπως και καταλάβεις τι σφουγγάρια έχει.

Το δωμάτιο είναι σχετικά κρύο κάτω από 20 βαθμούς και τομ είχα βάλει στους 25 αλλά δεν κατάφερα να ξεπεράσω τους 20. Ο θερμοστάτης είναι αρκετά μεγάλος για τα λίτρα μου και στη θήκη που τον είχα το νερό ήταν πολύ πιο ζεστό απότι του υπόλοιπου ενυδρείου ( το θερμόμετρο ήταν στην άλλη πλευρά)

Γιατί το φίλτρο δεν υπάρχει κάτι αλλο που μπορώ να κάνω? Κάποια λύση και ας χρειάζεται να αγοράσω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

εχεις το φιλτρο σε λειτουργια??

Link to comment
Share on other sites

εχεις το φιλτρο σε λειτουργια??

ναι...

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα αφηνα το φιλτρο σε λειτουργια ολο το 24ωρο διοτι δεν ξερεις τι μπορει να γινει το βραδυ...για ποιο λογο θελεις να το κλεινεις το βραδυ?(λογω θορυβου?)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα θα αφηνα το φιλτρο σε λειτουργια ολο το 24ωρο διοτι δεν ξερεις τι μπορει να γινει το βραδυ...για ποιο λογο θελεις να το κλεινεις το βραδυ?(λογω θορυβου?)

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

ναι...

ελεγα γιατι αν δεν εχεις το φιλτρο σε λειτουργια εφοσον ο θερμοστατης ειναι στο φιλτρο,δεν κυκλοφορει το νερο και δεν το ζεστενει ο θερμοστατης. αφου το εχεις σε λειτουργια τοτε δυναμωσε τον θερμοστατη αρκετα και δωστου χρονο να το ζεστανει. αποκλειεται να ειναι 100αρης και να μην το ζεστενει.

Link to comment
Share on other sites

ελεγα γιατι αν δεν εχεις το φιλτρο σε λειτουργια εφοσον ο θερμοστατης ειναι στο φιλτρο,δεν κυκλοφορει το νερο και δεν το ζεστενει ο θερμοστατης. αφου το εχεις σε λειτουργια τοτε δυναμωσε τον θερμοστατη αρκετα και δωστου χρονο να το ζεστανει. αποκλειεται να ειναι 100αρης και να μην το ζεστενει.

να το βάλω δηλαδή 28 βαθμούς για να εχω 24-25 σε ολο το ενυδρείο? Αν τον αφήσω στη θήκη μόνο από το spray bar θα έρχεται το ζεστό νερό μέσα στο υπόλοιπο ενυδρείο. Υπ΄΄ηρχε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στη θήκη και του υπόλοιπου ενυδρείου. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα είναι μόνιμα ανοιχτός και δεν θα καίει ρεύμα όλη την ώρα?

Ποια είναι η επιθυμητή απόσταση φυτού-θερμοστάτη γιατί μάλλον ''έκαψα ένα''

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

να το βάλω δηλαδή 28 βαθμούς για να εχω 24-25 σε ολο το ενυδρείο? με αυτόν τον τρόπο δεν θα είναι μόνιμα ανοιχτός και δεν θα καίει ρεύμα όλη την ώρα?

Ποια είναι η επιθυμητή απόσταση φυτού-θερμοστάτη γιατί μάλλον ''έκαψα ένα''

τα θερμομετρα που εχουν οι θερμοστατες δεν ειναι ακριβη. μπορει στους 28 να το παει 24 και να μην αναβει.

ο δικος μου 300αρης ειναι ρυθμισμενος στους 23 και το θερμομετρο λεει 25.5

καλο ειναι απλα τα φυτα να μην τον ακουμπανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...