Jump to content

Αλλαγή Στα Υλικά Του Φίλτρου


steliosv

Recommended Posts

Έχω το φίλτρο ΕΗΕΙΜ PRO 2224. Από υλικά έχω κάτω κάτω μακαρόνι (αν θυμάμαι καλά) στο ένα καλαθάκι, από πάνω έχω μπλε σφουγγάρι και μετα στο αποπάνω καλαθάκι έχω substrat και πάνω πάνω υαλοβάμβακα. Το νέρο γενικώς δεν το βλέπω πεντακάθαρο όπως σε άλλα ενυδρεία. Βλέπω σαν μίκρα σωματίδια να αιωρούνται. Και σκεφτόμουν μήπως έκανα μια αλλάγη στα υλικά του φίλτρου και να έβαζα στο κάτω κάτω καλαθάκι για ένα μικρό διάστημα μισό ενεργό ανθρακα και μισό ceramlit για μηχανικό φιλτραρισμά από πάνω του σφουγγαρι όπως είναι και στο πάνω καλαθάκι να το άφηνα όπως είναι όλο με το substrat και από πάνω υαλοβάμβακα. Μέτα από ένα διάστημα να έβγαζα τον ενεργό άνθρακα και στην θέση του ή να συμπλήρωνα ceramlit για μηχανικό καθαρισμό ή να άφηνα μόνο το μισό μηχανικό και στο άλλο μισό βιολογικό. Τι λέτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργος ανθρακας δεν θα σου αφαιρεσει τα σωματιδια

Πρεπει να δεις τη ροη του φιλτρου σου ετσι ωστε να βαλεις στο τελευταιο σταδιο το ενυδρειακο βαμβακι το οποιο κατακραταει και τα πιο μικρα σωματιδια αφου τα μεγαλυτερα τα κραταει το μπλε σφουγγαρι στο πρωτο σταδιο

Η σειρα συνηθως συμφωνα με την εισαγωγη του νερου στο φιλτρο ειναι μπλε σφουγγαρι- βιολογικο υλικο-ενυδρειακο βαμακι

Δες αυτο και νομιζω οτι θα λυθει το προβλημα

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα τα εχω με την σειρα οπως ηταν απο την αρχη. Οποτε γενικως ανθρακα δεν υπαρχει λογος να βαλω; οσο αφορα το να βαλω στο κατω κατω στρωμα υλικο για μηχανικη φιλτρανση;

Link to comment
Share on other sites

Στην Αφρικη ποτε δεν μπορουμε να εχουμε κρυσταλο νερο ,γιατι σκαβουν τα ατιμα πολυ :)

Αν θελεις ομως οσο το δυνατον καθαροτερο νερο,βαλε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο ,μονο με βαμβακι,η καποιον κυκλοφορητη στα λιτρα σου,βοηθαει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχω ειναι οκ; Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει λιγο με ολα αυτα που υπαρχουν. Ο κυκλοφορητης απλα γυρναει το νερο στο ενυδρειο για να μπορει πιο ευκολα να μαζευει το φιλτρο; και πως το βαζω αυτο; το spray bar ας πουμε το εχω στην πισω πλατη του ενυδρειου με μια φορα προς τα πανω για να κανει αναταραξη της επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχω ειναι οκ; Για να καταλαβω γιατι εχω μπερδευτει λιγο με ολα αυτα που υπαρχουν. Ο κυκλοφορητης απλα γυρναει το νερο στο ενυδρειο για να μπορει πιο ευκολα να μαζευει το φιλτρο; και πως το βαζω αυτο; το spray bar ας πουμε το εχω στην πισω πλατη του ενυδρειου με μια φορα προς τα πανω για να κανει αναταραξη της επιφανειας.

Η σκονη υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια,απλα στα δικα μας ειναι πολυ ποιο εντονη γιατι σκαβουν.Εγω σου λεω για κατι τετοιοhttp://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2606,που θα το γεμισεις μονο με ενυδρεικο βαμβακι,που θα σου μεζευει τα μικροσωματιδια.

Γενικα στα Αφρικανικα ο κυκλοφορητης κανει καλο,Το που και πως θα τον βαλεις ,εξαρτατε απο το στησιμο που εχεις.Για τα μικροσωματιδια και τις ακαθαρσιες που θελεις εσυ ,θα τον βαλεις οσο σε περμει κοντα στον βυθο ,μπροστα και αντιθετα απο την εισαγωγη του φιλτρουσου.

Αν εχεις 250 /300 λιτρα αυτος σου κανειhttp://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2179

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το παλουκι του φιλτρο που τραβαει νερο ειναι κολλημενο στο πισω τζαμι στην δεξια πλευρα. Εγω πρεπει να το βαλω στο μπροστα αριστερο μερος και να σπρωχνει το νερο προς το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το παλουκι του φιλτρο που τραβαει νερο ειναι κολλημενο στο πισω τζαμι στην δεξια πλευρα. Εγω πρεπει να το βαλω στο μπροστα αριστερο μερος και να σπρωχνει το νερο προς το φιλτρο;

Σωστα,αλλα να εχεις υποψιν σου οτι ,ο κυκλοφορητης ειναι και λιγο αντιαισθητικος σε μικρα ενυδρεια,γιαυτο εγω θα σου ελεγα να βαλεις το μικρο φιλτρακι μεσα,πισω στην πλατη.

Ποσα λιτρα εχεις?και τι μηκος?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα ειναι 120λτ. Τωρα με τις πετρες και την αμμο δεν ξερω. Φανταζομαι 90-100. Το μηκος ειναι 80εκ. Σε αυτο που μου εστειλες οταν μπαινω μου γραφει οτι η εγγραφη δε βρεθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρα ειναι 120λτ. Τωρα με τις πετρες και την αμμο δεν ξερω. Φανταζομαι 90-100. Το μηκος ειναι 80εκ. Σε αυτο που μου εστειλες οταν μπαινω μου γραφει οτι η εγγραφη δε βρεθηκε.

Ακυρος ο κυκλοφορητης γιατι εχεις λιγα λιτρα.Το φιλτρακι να βαλεις.Το φιλτρακι που σου λεω ,ειναι με 700 λιτρα κυκλοφορια ,θα σου κανει πολυ καλη δουλια.

Αυτους τους συνδεσμους σου εβαλα

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2606

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2179

Link to comment
Share on other sites

Και αν παρω το φιλτρακι και βαλω μεσα υαλοβαμβακα, απο το εξωτερικο φιλτρο τον βγαζω τελειως; μεσα το φιλτρακι μπορω να το βαλω διπλα στην εισοδο του εξωτερικου φιλτρου γιατι απο την αλλη πλευρα ειναι οι πετρες. Επισης ειδα οτι το φιλτρο αυτο εχει spray bar. Χρειαζεται να το εχω και αυτο, αφου εχει spray bar και το εξωτερικο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Και αν παρω το φιλτρακι και βαλω μεσα υαλοβαμβακα, απο το εξωτερικο φιλτρο τον βγαζω τελειως; μεσα το φιλτρακι μπορω να το βαλω διπλα στην εισοδο του εξωτερικου φιλτρου γιατι απο την αλλη πλευρα ειναι οι πετρες. Επισης ειδα οτι το φιλτρο αυτο εχει spray bar. Χρειαζεται να το εχω και αυτο, αφου εχει spray bar και το εξωτερικο φιλτρο;

Σε αυτο το φιλτρακι εχει μεσα ενα σφουγγαρι και μια πλαστικη θηκη.Κρατας το σφουγγαρι και βγαζεις την θηκη ,το κενο το γεμιζεις ,δυχως να το πιεσεις με βαμβακι.Μπορεις να βγαλεις τον σωληνα που εχει,αλλα θα σου πετα με αρκετη δυναμη το νερο.Εγω το κρατησα αλλα μεγαλωσα τις τρυπες του για να πεσει η πιεση της εξοδου.Το εξωρεικο σου αστο οπως εχει.

Να ξερεις το βαμβακι θελει αλλαγες η πλησιμο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο το εξωτερικο μπορω να το βγαλω για να μην ανοιγω συνεχεια το εξωτερικο και να εχω στο εσωτερικο το βαμβακι και το σφουγγαρι. Τωρα αν κρατησω και σε αυτο το spray bar χρειαζεται να κανω παλι αναταραξη τις επιφανειας ή επειδη θα εχω 2 φιλτρα δε χρειαζεται; και να τα εχω το ενα να βγαζει λιγο προς τα πανω και το αλλο λιγο προς τα κατω;

Link to comment
Share on other sites

Οσο πολυ οξυγονο τοσο το καλυτερο.Ετσι κιαλλιως με τα φυτα εμεις δεν τα παμε καλα ,οποτε δωσε οξυγονο στον λαο :D Εσυ θα κρινεις τοτε.Αλλα αν θα παρεις αυτο το φιλτρο,στο τερμα του σωληνα εχει μια ταπα.να την κολλησεις με μια κολλα γιατι με τον καιρο ξελατσκαρει και φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Τι κολλα; φανταζομαι μια για ενυδριακη χρηση. Και απο που την παιρνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα τεφλον ,αυτο που βαζουν οι υδραβλιλκοι στις βρυσες,Αν θελεις εσυ βαλε λογκο στιγμης . 2,3 σταγωνες δεν θα παθεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε. Αν δεν παιζει προβλημα θα βαλω τετοια. Αν το παραγγειλω απο αυτο το site ή μπορει να το βρω σε petshop εδω πιο φτηνα ή στην ιδια τιμη;

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε. Αν δεν παιζει προβλημα θα βαλω τετοια. Αν το παραγγειλω απο αυτο το site ή μπορει να το βρω σε petshop εδω πιο φτηνα ή στην ιδια τιμη;

Ψαξε αλλα εγω παντα απο εδω ψωνιζω,απλα να εχεις παντα υποψιν οτι αυτο εχει κυκλοφορια 700 λιτρα,θα σου περνα 5 φορες το νερο τουλλαχιστον,

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το τονιζεις ετσι οταν ψαξω να βρω καποιο με αυτη την ροη και σε αυτα τ λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το τονιζεις ετσι οταν ψαξω να βρω καποιο με αυτη την ροη και σε αυτα τ λεφτα;

Ναι ,γιατι αν δεις τα γερμανικα ,αυτη η κυκλοφορια κανει γυρο στα 35 ευρο,εσυ το θελεις για την κυκλοφορια του ,και οχι για φιλτρανση,οποτε για σενα ειναι η καλυτερη λυση

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε θα ριξω μια ματια αν βρω αυτο το φιλτρο εδω σε καποιο πετ σοπ σε αυτα τ λεφτα και αν οχι θα το παραγγειλω απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πήγα σήμερα σε petshop να ρωτήσω για το φίλτρο. Και μου είπαν ότι έφοσον έχω ήδη ένα φίλτρο μέσα ότι είναι πολύ να βάλω και άλλο με 700λτ/ωρα και ότι με 400λτ/ωρα θα κανω και πάλι την δουλειά μου. Και μου πρότεινε ένα άλλο με 600λτ/ωρα το οποιο μου λέει ρυθμίζεις και την ρόη και ότι μπορώ να βάλω σφουγγάρι πάνω σφουγγαρι κάτω και στο ενδιάμεσο υαλοβάμβακα και δεν είναι κινέζικο όπως το άλλο. Αυτός είχε και τα 2 και είχαν διαφορά στην τιμή 2 ευρώ 28€ το ένα και 30 το άλλο. Αλλά στο άλλο στο site το έχει στην μισή τιμη. Η αλήθεια είναι ότι 30 ευρώ δεν τα δίνω τώρα εφόσον μπόρω να πάρω και κάτι φθηνότερο μιας και δε με ενδιαφέρει η φίλτρανση σαν φίλτρανση αλλά θέλω περισσότερο για την κυκλοφορία. Το θέμα μου είναι να πάρω αυτό με τα 700λτ/ώρα ή να πάρω το άμεσως μικρότερο που είναι 380λτ/ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για εσωτερικό φαντάζομαι. Γιατί δεν παίρνεις ένα εξωτερικό, το οποίο και χώρο δεν θα σου πιάνει μέσα στο ενυδρείο, αλλά θα έχει και περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

Γνώμη μου, μπορείς να δεις για κάποιο οικονομικό εξωτερικό φίλτρο στις αγγελίες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Πήγα σήμερα σε petshop να ρωτήσω για το φίλτρο. Και μου είπαν ότι έφοσον έχω ήδη ένα φίλτρο μέσα ότι είναι πολύ να βάλω και άλλο με 700λτ/ωρα και ότι με 400λτ/ωρα θα κανω και πάλι την δουλειά μου. Και μου πρότεινε ένα άλλο με 600λτ/ωρα το οποιο μου λέει ρυθμίζεις και την ρόη και ότι μπορώ να βάλω σφουγγάρι πάνω σφουγγαρι κάτω και στο ενδιάμεσο υαλοβάμβακα και δεν είναι κινέζικο όπως το άλλο. Αυτός είχε και τα 2 και είχαν διαφορά στην τιμή 2 ευρώ 28€ το ένα και 30 το άλλο. Αλλά στο άλλο στο site το έχει στην μισή τιμη. Η αλήθεια είναι ότι 30 ευρώ δεν τα δίνω τώρα εφόσον μπόρω να πάρω και κάτι φθηνότερο μιας και δε με ενδιαφέρει η φίλτρανση σαν φίλτρανση αλλά θέλω περισσότερο για την κυκλοφορία. Το θέμα μου είναι να πάρω αυτό με τα 700λτ/ώρα ή να πάρω το άμεσως μικρότερο που είναι 380λτ/ώρα;

Κανε μια αναζητηση πριν αγορασεις οτιδηποτε.Δες τα χαρακτηριστικα του φιλτρου(ροη,καδο υλικων ,εταιρια,καταναλωση βαττ) και αναλογως πραξε κατοπιν.

:)

Μιλάς για εσωτερικό φαντάζομαι. Γιατί δεν παίρνεις ένα εξωτερικό, το οποίο και χώρο δεν θα σου πιάνει μέσα στο ενυδρείο, αλλά θα έχει και περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

Γνώμη μου, μπορείς να δεις για κάποιο οικονομικό εξωτερικό φίλτρο στις αγγελίες του φόρουμ.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...