Jump to content

Βοηθεια Με Τα Σκαλαρια Μου...


Recommended Posts

Κλησπερα... θελω μια βοηθεια,εχω ενα ενυδρειο 450λτ με 6 σκαλαρια, 3 ζευγαρια αλλα μονο το ενα εχει καταφερει ο αρσενικος να μου γονιμοποιει τα αυγα, ομως καθε φορα τα τρωνε μετα απο 1 μερα, αφου τα φυλανε παρα πολυ καλα, ενω δεν ασπριζουν πολλα και οσα ασπριζουν τα τρωνε αμεσως

Εχω δοκιμασει τα παντα, τα εχω αφησει, εχω μεταφερει τα αυγα αλλα τιποτα (κ δεν εχω κ δευτερο ενυδρειο να εβαζα το ζευγαρι μονο του)

τωρα παλι γεννανε.... τι να κανω επιτελους να γινω παππους

Link to comment
Share on other sites

πολυ δυσκολο εαν δεν ειναι το ζευγαρι μονο του για να βγουν μωρα και να επιζησουν.

Link to comment
Share on other sites

μη κανεις απολυτως τιποτα. Το ζευγαρι θα κανει αρκετες γεννες και οταν μαθει θα κρατησει τα αυγα οπως πρεπει. Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να επιβιωσουν μετα τα μικρα. Θα πρεπει να βρεις τροπο να τα ταιζεις και τα φυλαξεις απο τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτομουν και οταν με το καλο βγουν ποτε μικρα,κατι θα βρω να τα προστατεψω...το θεμα μου ειναι να φτασει αυτη η μερα...

Link to comment
Share on other sites

θα φτασει, αρκει να σχηματιστει ζευγαρι. Αρχικα προσπαθησε να εχεις ορια μεσα στο ενυδρειο σου και οταν λεω ορια εννοω διακοσμητικα οπως φυτα, ξυλα ή οτιδηποτε μπορει να μεινει σταθερο και να δουλεψει ως οριο χωρου για τα ψαρια. Επειτα προσπαθησε να εχεις οξυνο-μαλακο νερο και γενικα συνθηκες και ποιοτητα νερου σωστες για να διευκολυνεις τη ολη διαδικασια καθως και το σπερμα του αρσενικου να διαπερασει το κελυφος και γονιμοποιησει τα αυγα. Τη νυχτα βοηθαει ενας χαμηλος φωτισμος, οπως μουνλαϊτ ή χαμηλος φωτισμος στο δωματιο. Μιλαω για πολυ χαμηλο φως ομως.

δες και

για μετα!

Πως ξερεις οτι ειναι 3 ζευγαρια?

Link to comment
Share on other sites

φυτα εχω αρκετα κ μαλιστα και ψυλα,μουνλαιτ εχω ομως τωρα που γυρισα εχουν μεινει τα μισα αυγα....τα ζευγαρια τα εχω καταλαβει απο καθε φορα που αφηνουν αυγα τα θηλυκα κ μεσω πανε συγκεκριμενα αρσενικα και προσπαθουν να τα γονιμοποιησουν, αλλα μονο ενα ζευγαρι το καταφερνει

Link to comment
Share on other sites

σχεδον το εχω μαθει απεξω απο τις πολλες φορες που το εχω διαβασει!!!!!

:D Τοτε υπομονη φιλε μου και οπως ειπαν τα παιδια δωσε βαση στις συνθηκες.

Η σκληροτητα του νερου μπορει να ειναι βασικος παραγοντας στην μη γονιμοποιησηκαι οι τακτικες αλλαγες νερου και η τυρφη ενα επιπλεων οπλο στο να επιτυχουνε. Περα απο τα σκαλαρια δεν πιστευω να εχεις και αλλα ζωντανα γιατι μπορει να συμβαλουν και αυτα αρνητικα στην ολη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εκτώς απο τα σκαλαρια εχεις και αλλα ψαρια μεσα;

Link to comment
Share on other sites

μονο cory εχω... κ αυτα 7 στο συνολο... καλα απο υπομονη δοξα το θεο με εμαθε καλα ο βυθος μου...οποτε...χαλλλλαρα... αλλα ηθελα να βοηθησω λιγο... αλλαγες κανω καθε εβδομαδα 25%...

Έγινε επεξεργασία - kwnstantinos83
Link to comment
Share on other sites

Tι σκληροτητες εχεις;Στις ψηλες σκληροτητες το σπερμα δεν παιρναει το κελυφος,ωστε να γονιμοποιησει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανως ειναι απειρα ακομη ή κυριως αισθανονται φοβο,με την παρουσια και των αλλων ψαριων στο ενυδρειο.

¨)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν αδύνατο να τα καταφέρεις σε κυρίως ενυδρείο.

Από το στρες του κυνηγήματος των άλλων ψαριών σε κάποια φάση νοιώθουν ανασφάλεια και τα τρώνε.

Αλλά και να βγούν τα μικρά θα είναι αρκετά δύσκολο στους γονείς να προστατεύουν τα μικρά. Θα πρέπει να τα κυνηγάνε για να μην τα χάσουν και να κυνηγάνε και τους υπόλοιπους που τα βλέπουν σαν μεζεδάκι.

Καλύτερα βρες μια γεννήστρα για να βάλεις το ζευγάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν αδύνατο να τα καταφέρεις σε κυρίως ενυδρείο.

Από το στρες του κυνηγήματος των άλλων ψαριών σε κάποια φάση νοιώθουν ανασφάλεια και τα τρώνε.

Αλλά και να βγούν τα μικρά θα είναι αρκετά δύσκολο στους γονείς να προστατεύουν τα μικρά. Θα πρέπει να τα κυνηγάνε για να μην τα χάσουν και να κυνηγάνε και τους υπόλοιπους που τα βλέπουν σαν μεζεδάκι.

Καλύτερα βρες μια γεννήστρα για να βάλεις το ζευγάρι σου.

+1000! :thumbup:

Εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους σαν ψαρια και βεβαια θα πρεπει να εισαι ετοιμος στο να ταισεις τα γενητουρια.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που γεννανε εχει μεγαλη κυκλοφορια νερου?

Πχ κοντα σε εισοδο/εξοδο φιλτρου ή κυκλοφορητη ή αεραντλιας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...