Jump to content

Ελάτε Να Φτιάξουμε Ένα Pico Reef


salTasos

Recommended Posts

η βάση μας θα είναι το ‘ενυδρείο ‘ της φωτο είναι 8 λίτρα !

από εδώ και πέρα ακούω τις προτάσεις σας

τι υπόστρωμα να βάλουμε ?

τι βράχο ? για φωτισμό τι προτείνετε ?

όποιος έχει μια ολοκληρωμένη πρόταση να μας τη πει !!

post-434-0-20829700-1331237339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε...

Δικιά μου πρόταση... ένα κομμάτι βράχου όρθιο στο κέντρο του.. "ενυδρείου" να φτάνει και να προεξέχει και από πάνω. Σκόπελος δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

δηλ θα σ άρεσε κάτι τέτοιο λχ ?

όταν θα μπει όλος ο αραγωνίτης θα ανέβει ο βράχος πιο ψηλά ..

post-434-0-80525900-1331240212_thumb.jpg

post-434-0-04199100-1331240223_thumb.jpg

post-434-0-30294500-1331240234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάλατε στα αιματα έχω ίδιο βάζο....αλλα δεν έχω αραγονιτη και δεν είμαι διατεθειμένος να πάρω μια ολόκληρη συσκευασία τι κάνω..;

Το κοραλι αυτο είναι αποξηραμενο....;σορυ αν φαίνονται χαζες οι ερωτήσεις αλλα είμαι του γλυκού με δίσκους αλλα με εξιταρει αυτή η ιδέα σας

Link to comment
Share on other sites

Με βάλατε στα αιματα έχω ίδιο βάζο....αλλα δεν έχω αραγονιτη και δεν είμαι διατεθειμένος να πάρω μια ολόκληρη συσκευασία τι κάνω..; μπορείς να ζητήσεις λίγο στεγνό αραγωνίτη , πιστεύω ότι θα βρεις χύμα ..

Το κοραλι αυτο είναι αποξηραμενο.. , αγοράστηκε σαν νεκρός βράχος,τα νεκρά κοράλλια είναι βάση ανάπτυξης των τροπικών υφάλων .;σορυ αν φαίνονται χαζες οι ερωτήσεις αλλα είμαι του γλυκού με δίσκους αλλα με εξιταρει αυτή η ιδέα σας

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω για τις πληροφοριες.... απο θεμα φιλτρανσης τι κανουμε εδω...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τασο,τι μου θυμιζει ο βραχος που εβαλες.................τι μου θυμιζει........... :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βαζουμε αραγωνιτη---νεκρο βραχο----νερο απο θαλασσα και τελος αυτο ειναι? και μετα περιμενουμε?

μην μου κανετε το μαρτυριο της σταγονας..... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Τασο,τι μου θυμιζει ο βραχος που εβαλες.................τι μου θυμιζει........... :bigemo_harabe_net-58:

αφού ετσι το θέλει ο Αίολος .. τι να κάνουμε ..

πες και εσύ τη δίκη σου ιδέα ....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βαζουμε αραγωνιτη---νεκρο βραχο----νερο απο θαλασσα και τελος αυτο ειναι? και μετα περιμενουμε?

μην μου κανετε το μαρτυριο της σταγονας..... :helpsmilie:

δε ξέρω………παρακολούθησε εδώ το θέμα και θα μάθουμε μαζί την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Τον βραχο τον εφτιαξες μονος σου? Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να περιμενεις αρκετο καιρο μεχρι να λιωσει το αλατι που εβαλες μεσα (αν εβαλες) και να διαλυθουν τα στοιχεια του τσιμεντου... Ο αιολος εχει τα βραχια μεσα σε ενα ενυδρειο με δυνατη κυκλοφορια και αεροπετρα και μετραει τις παραμετρους του νερου...μετα απο κανα μηνα(χοντρικα κι αφου οι μετρησεις ειναι στο φυσιολογικο) προσθετεις και βακτηρια και τιποτα ξυσματα κοραλινης απο αλλο ενυδρειο η ακομα καλυτερα καποιο ζωντανο βραχο και συνεχιζεις να μετρας παραμετρους για να δεις ποτε θα ολοκληρωθει ο κυκλος αζωτου..

Link to comment
Share on other sites

ο βράχος ειναι φυσικός στεγνός ( νεκρός ) βραχος ..

σήμερα αγοράστηκε το φωτιστικό ! αλογόνου 12 V 50W

μου χρειάζεται ακομα μια μικρή αντλία και ένας σταθερός θερμοστάτης 25c , πιστεύω να τα έχω σύντομα , μέχρι τότε θα ξεπλένω τον αραγωνίτη και το βράχο ..

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ ωραία ιδέα και σχεδόν ανέξοδη ! Βάση βρήκαμε…..βράχο βρήκαμε…. Φως βρήκαμε…… τι θα βάλουμε μέσα βρήκαμε??? Προτείνω zoantus η τίποτα ρικορντιες ! Για τον θερμοστάτη έχω μια διαφορετική ιδέα…. Να μπει thermopad από κατω για λόγους αισθητικής αλλά και χώρου :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι ένα σακουλάκι με νερό που το χρησιμοποιούμε στην ιατρική για ψύξεις και άλλα. Εμείς όμως δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε λόγο τις φύσης του. Οπότε θα χρησιμοποιήσουμε κάτι αντίστοιχο αλλά με ηλεκτρική ενέργεια. Είναι ένα pad που τροφοδοτείται με 12v και με μια σειρά από αντιστάσεις παράγει θερμότητα. Το ενυδρείο μας πατάει πάνω του και θερμαίνεται από κάτω προς τα πάνω. Βέβαια αυτό είναι μια ιδέα απλά για να μην χάσεις όγκο νερού και αισθητική μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος! Υπάρχουν όμως πολλές ιδέες για θέρμανση και με άλλα υλικά! ( να διευκρινίσω ότι όλα αυτά θα είναι ιδιοκατασκεύες και όχι έτοιμα προϊόντα ) :bigemo_harabe_net-191:

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Δημοσιεύσεις που δεν αφορούσαν τη ροή του θέματος,μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75097

Link to comment
Share on other sites

σαμπ δεν θα μπει?ας πουμε ενα των 100μλ...? :rolleyes::P

Link to comment
Share on other sites

χμμμ πιο πάνω που αναφέρεις για σταθερό θερμοστάτη...

Όταν είχαμε κάνει τα Pico (10 λίτρα) και έβαλα σταθερό θερμοστάτη των 10 watt, είχα προβλήματα θερμοκρασίας, πάντα δηλαδή ήταν πιο πάνω.

Αναφέρομαι σ αυτή την περίπτωση... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50474&view=findpost&p=469882

Μήπως με τον σταθερό σου δημιουργήσει και σένα τέτοιο πρόβλημα? .. εξαρτάται φυσικά και από τα watt του θερμοστάτη.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το καλοκαίρι νομίζω ανεμιστήρες πιο πολύ χρειάζονται παρά θερμοστάτης.

Link to comment
Share on other sites

ναι klaz ... ετοιμάζω sump 200 lit :-)

το σταθερό θερμοστάτη τον ξεχνάμε γιατί δε θα έρθει ποτέ ... όταν τον συζητούσα ... είχε ακομα κρύο ... :-) τώρα άλλαξαν τα δεδομενα και πιθανόν να χρειαστώ ανεμιστηράκι.. όπως λέει ο alex

έχω βρει τρόπο να σκιμμαρω την επιφάνεια , τον δοκίμασα στο πικο μεσογειακό που πάει μια χαρά .. θα ανεβάσω φωτο το συντομότερο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρότι ξεκίνησε εξαιρετικά με πολύ διάθεση και πρωτότυπες ιδέες, φαίνεται ότι ναυάγησε ή έλιωσε απ' τη ζέστη.

Αν πάλι είναι σε εκκρεμότητα αγωνιούμε να δούμε την συνέχεια ....

Άντε για σκεφτείτε το σιγά σιγά !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...